| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Specjalny zasiłek opiekuńczy - zmiany 2018/2019

Specjalny zasiłek opiekuńczy - zmiany 2018/2019

Od 1 listopada 2018 r. specjalny zasiłek opiekuńczy ma zostać podwyższony o 100 zł. Nowy okres zasiłkowy będzie obowiązywał od 1 listopada 2018 r. do 31 października 2019 r.

Podmioty uprawnione do świadczenia

Specjalny zasiłek opiekuńczy jest świadczeniem rodzinnym i został uregulowany w ustawie o świadczeniach rodzinnych.

Zgodnie z art. 16a ust. 1 wymienionej ustawy, specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, na których zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ciąży obowiązek alimentacyjny o którym mowa w art. 128 KRO, a także małżonkom, jeżeli:

  1. nie podejmują zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub
  2. rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej

- w celu sprawowania stałej opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Wysokość zasiłku

Specjalny zasiłek opiekuńczy przyznaje się na okres zasiłkowy, który trwa od listopada do października następnego roku. Obecnie specjalny zasiłek opiekuńczy wynosi 520 zł.

Rząd zaproponował podwyżkę tego świadczenia od 1 listopada 2018 r. o 100 zł, co oznacza, że zasiłek ma wynosić 620 zł.  

Ponadto zaproponowano podwyżkę zasiłku pielęgnacyjnego.

Więcej na ten temat przeczytasz -> Zasiłek pielęgnacyjny - podwyżka 2018/2019

Kryterium dochodowe

Przyznanie świadczenia uzależnione jest od spełnienia kryterium dochodowego. Aby je otrzymać, łączny dochód rodziny osoby sprawującej opiekę oraz rodziny osoby wymagającej opieki w przeliczeniu na jedną osobę nie może przekroczyć kwoty 764 zł netto na miesiąc.

Polecamy: RODO dla kadrowych i HR. Wzory dokumentów z objaśnieniami

Czym jest dochód

Dochodem rodziny osoby wymagającej opieki są dochody następujących członków rodziny:

a) osoby wymagającej opieki,

b) małżonka osoby wymagającej opieki,

c) osoby, z którą osoba wymagająca opieki wychowuje wspólne dziecko,

d) pozostających na utrzymaniu osób, o których mowa w lit. a-c, dzieci w wieku do ukończenia 25. roku życia - z tym że do członków rodziny nie zalicza się dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, dziecka pozostającego w związku małżeńskim, a także pełnoletniego dziecka mającego własne dziecko.

Kiedy nie przysługuje zasiłek

W niektórych przypadkach specjalny zasiłek opiekuńczy nie będzie przysługiwać. Są to przypadki:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kaźmierczak, Tomasz Wojdal

KRS Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne i podatkowe dla biznesu - zajmuje się obsługą prawną i podatkową podmiotów gospodarczych, opracowuje dla nich plany restrukturyzacji (m.in. przekształcenia, wydzielenia, fuzje), wprowadza optymalizacyjne rozwiązania podatkowe oraz dba o to, aby zawierane kontrakty handlowe dawały maksymalne poczucie bezpieczeństwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »