reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Przychody emerytów i rencistów w 2012 r. – obowiązki wobec ZUS

Przychody emerytów i rencistów w 2012 r. – obowiązki wobec ZUS

Osoby uprawnione do emerytury lub renty, które uzyskiwały w 2012 r. przychód z działalności objętej obowiązkiem ubezpieczeń społecznych, muszą poinformować ZUS o wysokości tych zarobków i dostarczyć zaświadczenie płatnika składek lub – jeśli za siebie opłacają składki – własne oświadczenie.

Nie wszyscy emeryci i renciści mogą bez ograniczeń dorabiać do swoich świadczeń. Taką możliwość mają jedynie emeryci i renciści, którzy uzyskują przychód z działalności nieobjętej obowiązkiem ubezpieczeń społecznych (np. z tytułu umowy o dzieło zawartej z innym podmiotem niż własny pracodawca i niewykonywanej na jego rzecz), mają prawo do emerytury i ukończyli powszechny wiek emerytalny, są uprawnieni do renty inwalidy wojennego (lub inwalidy wojskowego, u którego niezdolność do pracy pozostaje w związku ze służbą wojskową) bądź do renty rodzinnej przysługującej po osobach uprawnionych do tych świadczeń.

Pozostali świadczeniobiorcy muszą uważać, aby przychód uzyskiwany z działalności objętej obowiązkiem ubezpieczeń społecznych (lub z tytułu służby) nie przekroczył obowiązujących progów zarobkowych.

Trzeba poinformować ZUS o przychodzie

Jeżeli przychód uzyskiwany przez emeryta lub rencistę przekracza 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w ostatnim kwartale kalendarzowym, emerytura lub renta podlega zawieszeniu. Natomiast w przypadku, gdy zarobki te są niższe od tego limitu, ale przekraczają 70% przeciętnej płacy, świadczenie podlega zmniejszeniu o kwotę przekroczenia tego progu zarobkowego, nie więcej jednak niż o maksymalną kwotę zmniejszenia ustaloną dla emerytury lub renty w danym okresie.

Osoby dorabiające do emerytury lub renty powinny niezwłocznie powiadomić ZUS o zamiarze osiągania przychodu. Na tej podstawie ZUS decyduje o dalszej wypłacie świadczenia w pełnej lub zmniejszonej wysokości bądź o jego zawieszeniu. Natomiast w terminie do końca lutego następnego roku kalendarzowego pracodawca (zleceniodawca) musi dostarczyć do ZUS dokument potwierdzający zarobki uzyskane w całym minionym roku kalendarzowym za swojego pracownika (zleceniobiorcę). W przypadku osób zatrudnionych w ramach różnego rodzaju umów (np. umowy o pracę, umowy-zlecenia, umowy agencyjnej) tym dokumentem jest zaświadczenie wystawione przez płatnika składek. Natomiast osoby opłacające składki na ubezpieczenia społeczne „same za siebie” (np. wykonujące działalność gospodarczą) powinny dostarczyć do ZUS własne oświadczenie potwierdzające przychód uzyskany w poprzednim roku kalendarzowym.

Limity przychodu w 2012 r.

Miesiąc
obowiązywania
limitu

Miesięczna niższa
kwota graniczna
(w zł)

Miesięczna wyższa
kwota graniczna
(w zł)

Roczna niższa
kwota graniczna
(w zł)

Roczna wyższa
kwota graniczna
(w zł)

styczeń–luty

2391,20

4440,80

29 772,30

55 291,00

marzec–maj

2510,80

4662,80

czerwiec–sierpień

2552,30

4740,00

wrzesień–listopad

2447,80

4545,90

grudzień

2457,20

4563,30

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Monitor Księgowego - wydanie cyfrowe (eMK)19.90 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Oliwia Walentynowicz

Aplikant Radcowski, prawnik w dziale prawnym spółki AmRest

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama