reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Ubezpieczenie osoby pomagającej członkowi rodziny prowadzącemu działalność gospodarczą

Ubezpieczenie osoby pomagającej członkowi rodziny prowadzącemu działalność gospodarczą

Według ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych osobą współpracującą jest każdy członek najbliższej rodziny przedsiębiorcy, wspólnie z którym prowadzi on gospodarstwo domowe i który pomaga mu przy prowadzeniu działalności gospodarczej, bez względu na zakres tej pomocy i jej częstotliwość. W praktyce przedsiębiorcy nie wiedzą, jak traktować członka rodziny, który doraźnie pomaga przy prowadzeniu działalności. Często bowiem pomoc ma wyłącznie rodzinny charakter. W tym przedmiocie wypowiedziało się Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi na interpelację poselską skierowaną 7 lutego 2011 r. (nr 20396).

Zdaniem resortu, osoby współpracujące to członkowie najbliższej rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą, przyczyniający się do prowadzenia działalności, działający na rzecz i w imieniu osoby prowadzącej działalność. To osoby zaangażowane w prowadzenie działalności, korzystające zarówno z zysków, które przynosi ta działalność, jak i ponoszące skutki ewentualnych błędów w jej prowadzeniu. Dotyczy to przede wszystkim małżonków współpracujących ze sobą przy prowadzeniu działalności.

Resort zwrócił również uwagę, że takie okoliczności, jak posiadanie rozdzielności majątkowej, nieposiadanie dzieci, czy nawet posiadanie formalne różnych adresów nie rozstrzygają o tym, czy małżonkowie pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym. W tej sprawie wypowiedział się Sąd Najwyższy w uzasadnieniu do wyroku z 2 lutego 1996 r. (sygn. akt II URN 56/95) stwierdzając, że ocena, czy dana osoba pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym, zależy od okoliczności konkretnego przypadku, przy czym sam fakt wspólnego zamieszkiwania nie może tu mieć decydującego znaczenia. Cechami charakterystycznymi dla prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego może być przede wszystkim udział i wzajemna ścisła współpraca w załatwianiu codziennych spraw związanych z prowadzeniem domu, wspólne zaspokajanie potrzeb życiowych. Oboje małżonkowie mają bowiem obowiązek, każdy według swoich sił oraz swoich możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, które przez swój związek założyli (art. 27 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Obowiązek ten powstaje z chwilą zawarcia małżeństwa i gaśnie z chwilą jego ustania, orzeczenia separacji lub unieważnienia. Zatem z założenia istota związku małżeńskiego opiera się na prowadzeniu wspólnego gospodarstwa domowego.

Resort pracy podkreślił, że w indywidualnej sprawie rozstrzygnięcie, czy i w jakim okresie dana osoba podlega ubezpieczeniom jako osoba współpracująca, powinno być oparte na analizie i ocenie całości materiału dowodowego zebranego w wyniku przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego lub kontrolnego przez ZUS. Niezbędne jest bowiem ustalenie:

  • stanu faktycznego w zakresie charakteru i rodzaju podejmowanych czynności,
  • ich częstotliwości, w tym czy faktycznie pomoc miała charakter jedynie sporadyczny i okazjonalny, z wyjątkiem przypadków, gdy między najbliższymi członkami rodziny została zawarta umowa o pracę.

Mimo wyjaśnień resortu, przepisy o ubezpieczeniu osób współpracujących nadal będą powodować wątpliwości. Resort nie widzi konieczności sprecyzowania obowiązujących w tym zakresie przepisów, co było przedmiotem interpretacji poselskiej. W razie wątpliwości płatnikowi pozostaje jedynie możliwość zwrócenia się do ZUS o wydanie pisemnej interpretacji. Natomiast w przypadku ewentualnego sporu z ZUS i otrzymania niekorzystnej dla płatnika decyzji można odwołać się do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama