reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Ułatwienia w zakresie ubezpieczeń społecznych

Ułatwienia w zakresie ubezpieczeń społecznych

Od 1 stycznia 2012 r. płatnik składek przekazuje druk RMUA raz w roku w terminie do 28 lutego. Informacje w nim zawarte powinny obejmować rok ubiegły, co oznacza, że pierwsza taka informacja powinna być przekazana za 2012 r. w terminie do 28 lutego 2013 r.

Zmiana przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wprowadziła krótszy termin przedawnienia składek, co pozwoliło na skrócenie okresu przechowywania dokumentacji rozliczeniowej z ZUS. Taka zmiana przepisów pozwoliła pracodawcom na dodatkowe oszczędności związane m.in. z ograniczeniem wydatków ponoszonych na archiwizację dokumentacji pracowniczej. Zmiany te oraz inne dotyczące obowiązków płatnika składek zostały wprowadzone ustawą z 16 września 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców (DzU nr 232, poz. 1378).

Termin przedawnienia składek

Zasadą jest, że należności z tytułu składek, do których zalicza się nieopłacone w terminie składki oraz odsetki za zwłokę, koszty egzekucyjne, koszty upomnienia i dodatkowa opłata podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji lub egzekucji sądowej.

Przypomnijmy, że płatnik składek opłaca składki za dany miesiąc nie później niż:

  • do 10. dnia następnego miesiąca – dla osób fizycznych opłacających składkę wyłącznie za siebie,
  • do 5. dnia następnego miesiąca – dla jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych,
  • do 15. dnia następnego miesiąca – dla pozostałych płatników.

Tak więc, jeżeli płatnik składek powinien opłacić składki do 15. dnia danego miesiąca za miesiąc poprzedni, to bieg terminu przedawnienia rozpoczyna się od 16. dnia tego miesiąca.

Od początku 2012 r. należności z tytułu składek ulegają przedawnieniu po upływie 5 lat, licząc od dnia, w którym stały się wymagalne. W poprzednim stanie prawnym, obowiązującym do końca 2011 r., okres przedawnienia był dwukrotnie dłuższy i wynosił 10 lat.

Krótszy okres przedawnienia obowiązuje także w stosunku do należności z tytułu składek na rzecz KRUS. Należności te również ulegają przedawnieniu po upływie 5 lat, licząc od dnia, w którym stały się wymagalne.

W związku z obowiązującym od 1 stycznia 2012 r. krótszym terminem przedawnienia pojawia się pytanie, co z należnościami, których bieg przedawnienia zaczął się przed tą datą.

Ustawa o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców zawiera przepisy określające zasady liczenia biegu przedawnienia takich należności. Zgodnie z nimi:

  • do przedawnienia należności z tytułu składek, którego bieg rozpoczął się przed 1 stycznia 2012 r., należy stosować 5-letni termin przedawnienia, z tym że bieg przedawnienia rozpoczyna się od 1 stycznia 2012 r.,
  • jeżeli jednak przedawnienie należności z tytułu składek rozpoczęte przed 1 stycznia 2012 r. nastąpiłoby zgodnie z przepisami obowiązującymi wcześniej, przedawnienie następuje z upływem tego wcześniejszego terminu.

Powyższe zasady należy odpowiednio stosować do nienależnie opłaconych składek.

Oznacza to, że składki te ulegają przedawnieniu po upływie 5 lat, licząc od dnia:

  • otrzymania przez płatnika składek zawiadomienia z ZUS o kwocie nienależnie opłaconych składek,
  • opłacenia składek, w przypadku braku zawiadomienia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Zmiany w zatrudnieniu pracowników administracji rządowej i samorządowej wprowadzone przez tarczę antykryzysową 2.0 (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adwokat Anna Kośmider

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama