Kategorie

Jak ustalić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia zleceniobiorcy

Izabela Lipińska
Z pracownikiem innego zakładu zawarliśmy umowę zlecenia na okres od 1 maja do 31 lipca br., w której przychód określiliśmy w wysokości 3000 zł. Zostanie on wypłacony – zgodnie z umową zlecenia – jednorazowo 31 lipca. Do 30 czerwca osoba ta była zatrudniona w innym zakładzie pracy w pełnym wymiarze czasu pracy, dlatego z umowy zlecenia podlegała tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu. Czy w podstawie wymiaru składek za lipiec br. wszystkie składki, w tym składki na ubezpieczenia społeczne, trzeba naliczyć od kwoty 3000 zł, czy od wynagrodzenia należnego tylko za pracę w lipcu (tj. 1/3 tej kwoty)?
RADA
Składki na ubezpieczenia społeczne należy odprowadzić od podstawy wymiaru stanowiącej wynagrodzenie za lipiec. Natomiast składkę na ubezpieczenie zdrowotne należy naliczyć od pełnej kwoty wynagrodzenia, tj. od 3000 zł.

UZASADNIENIE
W sytuacji gdy w umowie zlecenia wysokość wynagrodzenia została określona kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej lub akordowej albo prowizyjnie, podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia zleceniobiorcy jest przychód faktycznie wypłacony lub postawiony do jego dyspozycji.

Dotyczy to zarówno składek na ubezpieczenia społeczne, jak i na ubezpieczenie zdrowotne, przy czym podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne jest wcześniej zmniejszana o składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez zleceniobiorcę.

Od miesiąca, w którym umowa zlecenia stała się tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, z jej tytułu muszą być opłacane składki na te ubezpieczenia.

Jeśli jednak w ostatnim miesiącu został jednorazowo wypłacony przychód za cały okres trwania umowy zlecenia, w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne za grudzień nie należy uwzględniać kwot za miesiące, w których zleceniobiorca nie podlegał ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy zlecenia ze względu na zatrudnienie w innym zakładzie.

W Państwa przypadku podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne za lipiec br. będzie zatem stanowić tylko kwota wynagrodzenia należnego za ostatni miesiąc trwania umowy zlecenia. Jeżeli umowa nie przewidywała wysokości wynagrodzenia za poszczególne miesiące, przychód za lipiec należy ustalić zgodnie z uregulowaniami zawartymi w umowie.

Jeśli umowa określała całą kwotę wynagrodzenia, należy przyjąć 1/3 tej kwoty jako wysokość wynagrodzenia za 1 miesiąc pracy na podstawie umowy zawartej na 3 miesiące. Jeżeli w umowie ustalono np. godzinową stawkę, wynagrodzenie za lipiec należy ustalić mnożąc tę stawkę przez liczbę godzin przepracowanych przez zleceniobiorcę w lipcu.

Inaczej jest w przypadku składki na ubezpieczenie zdrowotne, którą trzeba naliczyć od pełnej kwoty wynagrodzenia wypłaconego zleceniobiorcy.

WAŻNE! Ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe z każdego tytułu, jakim jest objęty ubezpieczony.

Dlatego zleceniobiorca podlegał temu ubezpieczeniu obowiązkowo także w okresie, kiedy równocześnie był zatrudniony w innym zakładzie na podstawie umowy o pracę. Od wypłacanego mu wynagrodzenia musiałaby zostać odprowadzona składka na ubezpieczenie zdrowotne także wtedy, gdyby było ono wypłacane w tym samym miesiącu, za który było należne.

Państwa zleceniobiorca przez 2 miesiące trwania umowy zlecenia był jednocześnie zatrudniony u innego pracodawcy w pełnym wymiarze czasu pracy. W związku z tym został zgłoszony tylko do ubezpieczenia zdrowotnego. Za maj i czerwiec należało złożyć za niego raport rozliczeniowy ZUS RZA z zerową podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne i zerową kwotą tej składki, ponieważ w tych miesiącach zleceniobiorca nie otrzymał żadnego wygrodzenia z umowy zlecenia.

Od 1 lipca umowa zlecenia stała się jedynym tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń, dlatego powinni Państwo wyrejestrować zleceniobiorcę z ubezpieczenia zdrowotnego 1 lipca na druku ZUS ZWUA i z tą datą zgłosić go do ubezpieczeń społecznych na druku ZUS ZUA, a składki od wynagrodzenia wypłaconego w lipcu rozliczyć w raporcie ZUS RCA.


Podstawa prawna:
• art. 8 ust. 2a, art. 18 ust. 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU nr z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
• § 3 ust. 7 rozporządzenia z 30 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, wypłaconych zasiłków z ubezpieczeń chorobowego i wypadkowego, zasiłków rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych oraz kolejności zaliczania wpłat składek na poszczególne fundusze (DzU nr 165, poz. 1197 ze zm.),
• art. 66 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU nr 210, poz. 2135 ze zm.).

 
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online na praca.gov.pl

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów w sposób elektroniczny przez niektórych pracodawców. Ustawa ta ma pozwolić mikroprzedsiębiorcom, rolnikom, a także osobom fizycznym, zatrudniającym pracowników, czy zleceniobiorców, na zawieranie umów o pracę i umów zlecenia według gotowych szablonów na portalu praca.gov.pl. Ten nowy sposób zawierania ww. umów ma być dodatkową opcją dla wspomnianych pracodawców i zleceniodawców. Zawsze będzie można zatrudnić pracownika czy zleceniobiorcę w tradycyjny sposób. Projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale 2021 r.

  Wypadki przy pracy - I kwartał 2021 [GUS]

  Wypadki przy pracy - GUS podał dane za I kwartał 2021 r. Czy liczba wypadków spadła w porównaniu do roku 2020?

  HR-owca portret własny 2021 [RAPORT]

  HR-owca portret własny 2021 - raport przedstawia jak HRowcy radzili sobie w pandemii, jakie mają zadania, wyzwania i motywacje. Jak oceniają swoją pracę?

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r.

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r. - ile wynosi Mindestlohn? Ile wynosi netto?

  Urlop rodzinny na opiekę nad rodzicami lub wnukami

  Urlop rodzinny - 12 miesięczny urlop na opiekę nad chorymi rodzicami bądź wnukami dla babci lub dziadka to nowa propozycja urlopu. Czy będzie wprowadzony do Kodeksu pracy?

  Składka zdrowotna - Nowy Ład

  Składka zdrowotna a Nowy Ład - jaka zmiana w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne została przewidziana od 2022 r.?

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika przewidziana jest w projekcie ustawy o zmianie ustawy kodeksowej. Jaka miałaby być nowa definicja pracownika?

  Jedna płaca minimalna dla całego kraju to złe rozwiązanie?

  Płaca minimalna - jedna kwota dla całego kraju to złe rozwiązanie? Przedsiębiorcy proponują wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 50% średniej płacy w danym regionie.

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Czego dotyczy? Kto na niej skorzysta?

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?