reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak ustalić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia zleceniobiorcy

Jak ustalić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia zleceniobiorcy

Z pracownikiem innego zakładu zawarliśmy umowę zlecenia na okres od 1 maja do 31 lipca br., w której przychód określiliśmy w wysokości 3000 zł. Zostanie on wypłacony – zgodnie z umową zlecenia – jednorazowo 31 lipca. Do 30 czerwca osoba ta była zatrudniona w innym zakładzie pracy w pełnym wymiarze czasu pracy, dlatego z umowy zlecenia podlegała tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu. Czy w podstawie wymiaru składek za lipiec br. wszystkie składki, w tym składki na ubezpieczenia społeczne, trzeba naliczyć od kwoty 3000 zł, czy od wynagrodzenia należnego tylko za pracę w lipcu (tj. 1/3 tej kwoty)?

RADA
Składki na ubezpieczenia społeczne należy odprowadzić od podstawy wymiaru stanowiącej wynagrodzenie za lipiec. Natomiast składkę na ubezpieczenie zdrowotne należy naliczyć od pełnej kwoty wynagrodzenia, tj. od 3000 zł.

UZASADNIENIE
W sytuacji gdy w umowie zlecenia wysokość wynagrodzenia została określona kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej lub akordowej albo prowizyjnie, podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia zleceniobiorcy jest przychód faktycznie wypłacony lub postawiony do jego dyspozycji.

Dotyczy to zarówno składek na ubezpieczenia społeczne, jak i na ubezpieczenie zdrowotne, przy czym podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne jest wcześniej zmniejszana o składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez zleceniobiorcę.

Od miesiąca, w którym umowa zlecenia stała się tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, z jej tytułu muszą być opłacane składki na te ubezpieczenia.

Jeśli jednak w ostatnim miesiącu został jednorazowo wypłacony przychód za cały okres trwania umowy zlecenia, w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne za grudzień nie należy uwzględniać kwot za miesiące, w których zleceniobiorca nie podlegał ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy zlecenia ze względu na zatrudnienie w innym zakładzie.

W Państwa przypadku podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne za lipiec br. będzie zatem stanowić tylko kwota wynagrodzenia należnego za ostatni miesiąc trwania umowy zlecenia. Jeżeli umowa nie przewidywała wysokości wynagrodzenia za poszczególne miesiące, przychód za lipiec należy ustalić zgodnie z uregulowaniami zawartymi w umowie.

Jeśli umowa określała całą kwotę wynagrodzenia, należy przyjąć 1/3 tej kwoty jako wysokość wynagrodzenia za 1 miesiąc pracy na podstawie umowy zawartej na 3 miesiące. Jeżeli w umowie ustalono np. godzinową stawkę, wynagrodzenie za lipiec należy ustalić mnożąc tę stawkę przez liczbę godzin przepracowanych przez zleceniobiorcę w lipcu.

Inaczej jest w przypadku składki na ubezpieczenie zdrowotne, którą trzeba naliczyć od pełnej kwoty wynagrodzenia wypłaconego zleceniobiorcy.

WAŻNE! Ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe z każdego tytułu, jakim jest objęty ubezpieczony.

Dlatego zleceniobiorca podlegał temu ubezpieczeniu obowiązkowo także w okresie, kiedy równocześnie był zatrudniony w innym zakładzie na podstawie umowy o pracę. Od wypłacanego mu wynagrodzenia musiałaby zostać odprowadzona składka na ubezpieczenie zdrowotne także wtedy, gdyby było ono wypłacane w tym samym miesiącu, za który było należne.
reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama