reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Kiedy świadczenia w postaci bonów nie stanowią podstawy wymiaru składek

Kiedy świadczenia w postaci bonów nie stanowią podstawy wymiaru składek

Okres przedświąteczny jest dobrą okazją dla pracodawców, aby przyznać pracownikom dodatkowe świadczenia, np. w postaci paczek mikołajkowych czy tzw. bonów zakupowych. W tym okresie bardzo często odbywają się również imprezy, takie jak mikołajki dla dzieci pracowników czy spotkania przy opłatku. Świadczenia te są w większości przypadków finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS). Nie zawsze będą one zwolnione z obowiązku opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne. Decydujące znaczenie dla obowiązku składkowego ma uzależnienie przyznanego świadczenia od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracownika, który ma świadczenie otrzymać.

Świadczenia w postaci bonów towarowych na zakup produktów oraz okolicznościowych paczek, związanych z okresem bożonarodzeniowym, w większości firm są kwalifikowane do wyłączenia z podstawy wymiaru składek jako świadczenia finansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalno-bytowe w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (§ 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe, dalej: rozporządzenie składkowe).

Podobne zasady stosują także pracodawcy, którzy nie tworzą zakładowego funduszu świadczeń socjalnych – jednak w ich przypadku wartość świadczeń została zwolniona z oskładkowania do wysokości rocznej kwoty odpisu podstawowego wskazanego w art. 5 ust. 2 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Wartość tego rodzaju bonusów, do 2004 r. w całości wyłączanych z obowiązku ich oskładkowania (na mocy uchylonego § 2 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia składkowego), obecnie – jak wskazuje praktyka – sprawia płatnikom wiele problemów przy ustalaniu prawidłowej podstawy wymiaru składek za poszczególnych ubezpieczonych.

Kryterium dochodowe

O tym, czy wartość świadczenia należy wliczyć do podstawy wymiaru składek, decyduje przede wszystkim prawidłowo ustalone kryterium przyznawania takich świadczeń. Musi być ono zgodne z ustawą o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, która określa zarówno zasady tworzenia przez pracodawców ZFŚS, jak i gospodarowanie środkami tego funduszu.

Ustawa ta uzależnia przyznawanie świadczeń – między innymi w postaci bonów świątecznych – od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z takiego funduszu. Oznacza to, że ich wysokość oraz ilość powinna być ściśle uzależniona od indywidualnej sytuacji każdego pracownika uprawnionego do otrzymania świadczenia. Zasady, kryteria i warunki przyznawania takiej pomocy oraz cele i rodzaje działalności socjalnej powinien precyzyjnie określić pracodawca w regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Regulamin ZFŚS jest ustalany w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi lub pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania ich interesów – jeśli w danym zakładzie pracy nie ma organizacji związkowej. Zostają w nim określone takie elementy, jak podstawa prawna tworzenia i działania funduszu, krąg osób uprawnionych do świadczeń, przeznaczenie środków funduszu oraz rodzaj świadczeń, które mogą zostać z nich sfinansowane. W regulaminie można również uściślić kryteria przyznawania świadczeń z ZFŚS, pamiętając jednak zawsze, że podstawowym spośród nich zawsze pozostaje kryterium socjalne. Regulamin ZFŚS w żaden sposób nie może ograniczać stosowania tej zasady. Stanowisko takie zostało utrwalone w wyroku Sądu Najwyższego z 16 września 2009 r. (sygn. akt I UK 121/09, Infor Lex Biznes).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Słomka

Doradca podatkowy nr wpisu 09900, prawnik, zatrudniona w Instytucie Studiów Podatkowych na stanowisku konsultanta podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama