REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

13 emerytura 2024 brutto to 1780,96 zł. Ile trzynasta emerytura wynosi netto i kiedy jest wypłata?

13 emerytura 2024 - kiedy wypłata
trzynasta emerytura - ile na rękę?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Trzynasta emerytura 2024 – ile na rękę otrzyma emeryt? To już szósty raz będzie w Polsce wypłacane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów. Kiedy będzie wypłata trzynastej emerytury? 

Kiedy trzynasta emerytura?

Trzynasta emerytura to właściwie dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów. Kiedy będzie wypłacana 13 emerytura w 2024 roku? Trzynasta emerytura wypłacana jest raz w roku. Najbliższa wypłata trzynastki nastąpi w kwietniu 2024 roku, a więc już niedługo. Emeryci otrzymają 13 emeryturę razem z kwietniową wypłatą comiesięcznej kwoty świadczenia emerytalnego z ZUS. Przypomnijmy, że będzie to już kwota zwaloryzowana. Waloryzacja emerytur ma bowiem miejsce z dniem 1 marca 2024 roku. Emerytury wzrosną o 12,12%.

Autopromocja

Czy w celu otrzymania trzynastej emerytury należy złożyć wniosek do ZUS? Nie. Dodatkowe świadczenie dla emerytów wypłacane jest z urzędu.

Ważne

W kwietniu 2024 roku na konta emerytów trafi dużo wyższe świadczenie – podwyższona emerytura oraz trzynastka.

Osoby uprawnione do świadczenia przedemerytalnego i zasiłku przedemerytalnego otrzymają trzynastkę w maju 2024 r.

Ile wynosi trzynasta emerytura?

13 emerytura w 20214 roku wynosi 1780,96 zł brutto. Jest to kwota najniższej emerytury ustalonej od 1 marca 2024 roku. W związku z tym, że wysokość trzynastki uzależniona jest od kwoty minimalnej emerytury (art. 5 ustawy o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów), takie kwoty trafią dodatkowo na konta emerytów w kwietniu 2024 roku.

W stosunku do poprzedniego roku 13 emerytura brutto będzie wyższa o 192,52 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

13 emerytura – podatek

Czy od wysokości 13 emerytury brutto odlicza się zaliczkę na podatek dochodowy? Podatek odlicza się wówczas, gdy suma emerytury i trzynastej emerytury przekracza kwotę 2500 zł. Zaliczka na podatek wynosi 12%. Podatek odliczało się w ten sposób od trzynastki także w 2023 roku. Nie obowiązuje już zwolnienie 13. emerytury z podatku.

Ważne

Od 13 emerytury odlicza się również składkę zdrowotną w wysokości 9%.

13 emerytura 2024 netto 

Ile wynosi na rękę 13 emerytura w 2024 roku? Po odliczeniu zaliczki na podatek dochodowy oraz składki zdrowotnej pozostaje kwota netto trzynastej emerytury. 

Przy potrąceniu jedynie składki zdrowotnej 13 emerytura netto wyniesie 1620,67 zł.

Ważne

Kwoty trzynastej emerytury nie wlicza się do dochodu, o którym mowa w:

  • art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych
  • art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej
  • art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 31 lipca 2019 r. o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

Waloryzacja emerytur przebiega z dniem 1 marca 2024 roku. Podnosi się z urzędu wszystkie świadczenia emerytalne. W tym roku wskaźnik waloryzacji wynosi 12,12%,co oznacza, że o tyle procent wzrosną emerytury. 

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będzie waloryzacja o 15 proc. Czy dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych wzrośnie do 4140 zł?

PFRON wypłaca comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Za pośrednictwem Rady Dialogu Społecznego pracodawcy starają się o zwiększenie dofinansowania. Na ostatnim posiedzeniu RDS ogłoszono, że na ten cel udało się wygospodarować 770 mln zł na rok 2024 i kolejny.

2417,14 zł - tyle otrzymasz za wczasy pod gruszą w czasie majówki?

Wczasy pod gruszą 2024 można wykorzystać w czasie majówki już od 27 kwietnia albo 1 maja. Ile wynosi dofinansowanie do urlopu? Nie można mylić gruszy ze świadczeniem urlopowym! Które świadczenie nie ma określonej maksymalnej kwoty?

20 maja to ważny termin dla niektórych płatników. ZUS przypomina o rocznym rozliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne

Zbliża się ważny termin dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Do 20 maja 2024 r. muszą one przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. To również termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., które uwzględniają to rozliczenie.

Dzień wolny w urodziny i krótsza praca w piątek lepsze niż premia? Pracownicy już trochę inaczej podchodzą do benefitów od pracodawcy

Wniosek z obserwacji przez ekspertów obecnego rynku pracy jest jednoznaczna: coraz bardziej rozbieżne są oczekiwania pracowników i chęci przedsiębiorców w zakresie oferowania benefitów będących uzupełnieniem wynagrodzenia. – Ponad 70% pracowników oczekuje, że poza standardowym wynagrodzeniem będzie otrzymywać od pracodawcy także benefity motywacyjne oraz nagrody np. w trybie kwartalnym. Widzimy jednak w tym zakresie zdecydowaną zmianę tendencji. Jeszcze kilka lat temu najważniejsze były pieniądze lub ew. pakiet sportowy czy ubezpieczeniowy. Teraz najbardziej oczekiwany benefit jest zupełnie inny – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspert rynku pracy, prokurent IDEA HR Group.

REKLAMA

Minister pracy: Będą składki ZUS od umów o dzieło i zlecenia, będzie godna emerytura

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy reformującej oskładkowanie umów o dzieło i zlecenie. Zmiany mają zapewnić godną emeryturę osobom pracującym w oparciu o umowę zlecenie albo umowę o dzieło.

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

REKLAMA

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

REKLAMA