REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy renta socjalna wzrośnie o ponad 2,7 tys. zł brutto? Nie wiadomo! RPO: projekt wymaga pogłębionej refleksji

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Czy renta socjalna wzrośnie o ponad 2,7 tys. zł brutto? Nie wiadomo! RPO: projekt wymaga pogłębionej refleksji
Czy renta socjalna wzrośnie o ponad 2,7 tys. zł brutto? Nie wiadomo! RPO: projekt wymaga pogłębionej refleksji
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W Sejmie RP odbyło się czytanie projektu w zakresie zmiany ustawy o rencie socjalne z podwyższeniem do minimalnego wynagrodzenia. Zatem do końca czerwca 2024 r. renta socjalna miałaby wynosić 4242 zł, a od 1 lipca 2024 r. 4300 zł. Jednak nie wiadomo! Spływają pierwsze opinie i np. RPO wskazuje, że projekt wymaga pogłębionej refleksji.

Renta socjalna jest niegodnie niska

Zmiany mają nastąpić w ustawie z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz.U.  z 2022 r. poz. 240). Projekt dotyczy zwiększenia kwoty renty socjalnej z 1217,98 zł netto do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę; obecnie kwota renty socjalnej równa jest kwocie najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy tj. 1588,44 zł. Zgodnie z założeniami renta socjalna wynosi 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego na podstawie przepisów ustawy z dnia 10 października 2022 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. z 2020 r. poz. 2207), obowiązującego w danym roku.

Autopromocja

Zgodnie z uzasadnieniem do zmian: „Regularne wizyty u lekarzy specjalistów, systematyczna rehabilitacja, niezbędny sprzęt rehabilitacyjny, specjalistyczne żywienie oraz środki higieny osobistej wymagają dużych nakładów finansowych. Obecna kwota renty socjalnej nie pokrywa koniecznych wydatków związanych z niepełnosprawnością. Sytuacja osób niepełnosprawnych na rynku pracy ograniczająca podjęcie zatrudnienia oraz niska kwota renty socjalnej nie pozwalają na usamodzielnienie się, w wyniku czego osoby niepełnosprawne pozostają na utrzymaniu rodzin. Zwiększenie kwoty i jej coroczna waloryzacja umożliwią w większym stopniu pokrycie koniecznych wydatków oraz zwiększą szanse na niezależne życie”.

Premier o rencie socjalnej

Premier Donald Tusk potwierdza, że rząd będzie ciężko pracować nad tym, aby przepisy weszły w życie jak najszybciej. Rodzice osób z niepełnosprawnościami, to nie jest najsłabsza grupa społeczna. To jest najsilniejsza grupa społeczna (…) Dzięki Wam, drodzy opiekunowie, drodzy rodzice niepełnosprawnych, Polska jest trochę lepsza. Dzięki Wam, to co dzieje się w Polsce, jest piękniejsze. Jeszcze raz bardzo, bardzo Wam dziękuję. I obiecuję – tak, jak staliśmy przy Was, wtedy kiedy władza od Was się obracała plecami, tak będziemy ciężko i pilnie pracować nad tym, żeby ta ustawa, na którą czekaliście, jak najszybciej stała się faktem – wskazuje Prezes Rady Ministrów. 

Ważne
RENTA SOCJALNA

Renta socjalna jest świadczeniem pieniężnym przyznawanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (dalej: ZUS), w sytuacji całkowitej niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu. Renta socjalna może mieć charakter:

 • renty socjalnej stałej - jeżeli całkowita niezdolność do pracy jest trwała;
 • renty socjalnej okresowej - jeżeli całkowita niezdolność do pracy jest okresowa, wówczas przysługuje przez okres wskazany w decyzji jednostki organizacyjnej ZUS.

Kto ma prawo do renty socjalnej? 

Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:

 1. przed ukończeniem 18. roku życia;
 2. w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia;
 3. w trakcie kształcenia w szkole doktorskiej, studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Rzecznik Praw Obywatelskich o rencie socjalnej

Rzecznik Praw Obywatelskich tak wypowiada się o rencie socjalnej:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 1. Projekt modyfikacji sposobu ustalania renty socjalnej poprzez jej odniesienie do minimalnego wynagrodzenia za pracę wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom osób z niepełnoprawnością.
 2. Kierunek zmian nie budzi zastrzeżeń z punktu widzenia ochrony praw jednostki, ale projekt wymaga pogłębionej refleksji. RPO ma na myśli rozszerzenie proponowanego mechanizmu poprzez uwzględnienie osób, szczególnie z niepełnosprawnością, uprawnionych do świadczeń z zabezpieczenia społecznego niższych niż wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Naruszenie konstytucyjnej zasady równego traktowania oraz sprawiedliwości społecznej?

Ważne
SZERSZY KATALOG UPRAWNIONYCH

Jak twierdzi RPO modyfikacja wysokości świadczeń nie pozostanie bez wpływu na dostęp osób z niepełnosprawnością do innych instrumentów wsparcia. Projektowane rozwiązanie wydaje się niewystarczające. Nie obejmuje bowiem wszystkich grup osób z niepełnosprawnością uprawnionych do świadczeń z systemu zabezpieczenia społecznego w wysokości niższej niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zasadne jest zatem rozważenie rozszerzenia podmiotów podlegających temu mechanizmowi poprzez uwzględnienie osób, szczególnie z niepełnosprawnością, uprawnionych do świadczeń z zabezpieczenia społecznego niższych niż wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Świadczenia pieniężne, takie jak zasiłki dla osób niepełnosprawnych, stanowią jedną z form wsparcia osób z niepełnosprawnościami przez państwa-strony Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych. Takie świadczenia często uwzględniają wydatki związane z niepełnosprawnością i ułatwiają pełne włączenie osób z niepełnosprawnościami w społeczeństwo. 

RPO podkreśla, że może dojść do nierównego traktowania, bo: egulacja umożliwiająca podniesienie kwoty wsparcia tylko jednej z grup osób uprawnionych do świadczeń z zabezpieczenia społecznego w wysokości niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę nie wydaje się optymalna. Powstaje bowiem wątpliwość, czy nie powoduje to istotnego ryzyka naruszenia konstytucyjnej zasady równego traktowania oraz sprawiedliwości społecznej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(23)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Tata
  2024-02-12 18:56:03
  Jestem ojcem niepełnosprawnego syna. Nigdy nie będzie mógł pracować, nigdy się nie usamodzielnić. Żyje w godnych warunkach tylko dlatego że my, rodzice, pracujemy a w opieke na nim zaangażowani są dziadkowie i jeszcze inni członkowie rodziny. Pytam, z czego mój syn będzie kiedyś żył. Czy renta socjalna w wysokości minimaxlnego wynagrodzenie to taki luksus? Dlaczego skazuje my te osoby na wegetacje i biedę. Jesteś biedny bo jesteś chory, jesteś chory bo jesteś biedny, te słowa nabierają pełnego sensu. Piszę o osobie, która nigdy nie będzie pracować, a zadręczam że chętnie by coś użytecznego dla społeczeństwa robiła... gdyby mogła. Proszę tylko o zrozumienie...
  1
  pokażodpowiedzi (2)
 • Rencistka
  2024-02-12 15:01:46
  Nie każda osoba niepełnosprawna ma czy dostaje zasiłki, świadczenia czy inne dotatki… to są tylko dla osób które są całkowicie niezdolni do egzystencji… Żyć za ponad 1600 czy ktoś jest w stanie się utrzymać jako osoba dorosła…
  2
  pokażodpowiedzi (2)
 • Robert
  2024-02-13 00:08:23
  Ciekawe ile Rzecznik Praw Obywatelskich zarabia. Niech się zamieni z chorymi.
  3
  pokażodpowiedzi (1)
 • Anna
  2024-02-12 20:43:45
  Choruję od dziecka i oddałabym wszystko żeby być całkowicie zdrowa. Zamiast jeździć ciągle na wizyty do lekarzy i być regularnie kłuta w rękę gdzie i tak mam same zrosty, więc to żadna przyjemność jak trzeba pobierać z 4 razy krew, to wolałabym już się "męczyć" w pracy. Czy dla rządu ta podwyżka to jest tak dużo?! To jest 3100 zł do ręki. Dla siebie mają pieniądze, ale dla chorych oczywiście nie ma
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • Rencista
  2024-02-13 15:28:49
  To czyli świadczenie wspierające też jest nie konstytucyjne bo nie należy się każdemu tylko zależy od punktacji jak nie masz wystarczająco punktów to nie dostajesz a wiadomo jak lekarze orzekają
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • Antoni Chołodniak
  2024-02-13 16:57:08
  Chcę przypomnieć Rzecznikowi Praw Obywatelskich, że nie każda osoba niepełnosprawna, jest zdona do samodzielnej egzystencji z wyniku nieuregulowania kwestii prawnej Osób Niepełnosprawnych w Polsce, o czym Rzecznik nie wspomina. Rzecznik Praw Obywatelskich kwestionując podwyższenia renty socjalnej dla najbardziej wymagających opieki osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji, nie rozumie Pan tych osób niepełnosprawnych, Panie profesorze Marcinie Wiącek. Nie rozumie Pan w ogóle położenia tych osób niepełnosprawnych I w ogóle kwestii uregulowania Praw Osób Niepełnosprawnych.
  1
 • Airina
  2024-02-14 16:17:39
  Niech ktoś wyżyje za 1445 zl a najlepiej niech wyżyje rzecznik praw obywatelskich życzę powodzenia
  1
 • nana
  2024-02-13 20:12:24
  Niekonstytucyjne jest to, że musiałam zawiesić wypracowaną emeryturę po 35 latach tyrania na oiom -ie na zmiany, aby otrzymać świadczenie pielęgnacyjne na syna niezdolnego ,trwale do samodzielnej egzystencji, aby ten mógł wystąpić o świadczenie wspierające. Tymczasem matka niepełnosprawnego dziecka do 18 roku życia może pracować bez ograniczeń i do tego pobierać świadczenie pielęgnacyjne w całości. Jak się ma to też do wdowich rent? Czy to jest sprawiedliwe .Jeszcze jedno ,matka, która w życiu nie przepracowała ani jednego dnia ,a urodziła czworo dzieci w tym jedno niepełnosprawne, może zawiesić emeryturę matczyną i przejść na świadczenie wspierające w kwocie 2988zł.A ja jak przepracowałam 35 lat i byłam opiekunką całkowicie niepełnosprawnego syna mam niższą emeryturę od tego świadczenia i zero świadczenia pielęgnacyjnego, zero wsparcia od rządu. I tak od ćwierć wiecza Jak to sią ma do babciowego, plus 800 plus, żłobkowego, kapitału opiekuńczego wypłacanego po 1000 zł miesięcznie do 3 rż dziecka ,wyprawki szkolnej bonu wakacyjnego. Podwyżek dla nauczycieli o 30 procent ,budzetówki o 20 procent?
  1
 • Wstyd
  2024-02-14 14:39:27
  Pewnie znów dadzą tylko warzywom a tych którzy próbują sobie jakoś radzić oplują i upokorzą jakąś punktacją jak za czasów Mengele.
  3
 • Ot cała prawda całą dobę
  2024-02-13 05:44:32
  Prawie wszyscy beneficjenci ZUS są niepełnosprawni !!!!! Z tą różnicą, że ciężko pracowali . Więc dlaczego tylko jedna grupa osób niepełnosprawnych miałaby dostać 4300 zł ???? Ponadto,od renty socjalnej uzależnione jest wsparcie finansowe dla niepełnosprawnych . Łatwo można wyliczyć ile dostaną osoby leżące w Sejmie tzn . 220 % renty socjalnej + renta = 9500 + 4300 = 13 800 brutto !!!!!!! Rząd i minister pracy i polityki społecznej powinni pracować na rzecz wszystkich osób niepełnosprawnych ,a nie tylko na dzieci koleżanek partyjnych ....
  25
  pokażodpowiedzi (2)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

REKLAMA

Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

REKLAMA

PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

REKLAMA