Kategorie

Emerytury bez podatku do 2500 zł brutto - od kiedy?

Emilia Panufnik
Emerytury bez podatku - od kiedy Nowy Ład?
Shutterstock
Emerytury bez podatku do 2500 zł brutto - od kiedy mogą wejść w życie założenia Nowego Ładu?

Emerytury bez podatku do 2500 zł brutto - Polski Ład

Jednym z elementów Nowego Ładu, ogłoszonego w sobotę 15 maja 2021 r., jest Złota Jesień Życia. Do 2030 r. planuje się przeznaczać rocznie na ten cel średnio 5,1 mld zł, a w latach 2021-2030 45,9 mld zł. W ramach Złotej Jesieni Życia przedstawiono aż 11 programów, które mają poprawić jakość życia najstarszych Polaków. Kluczowym z nich jest emerytura bez podatku do 2500 zł.

Inne programy:

 1. elastyczna praca dla osób w wieku przedemerytalnym
 2. program Aktywność+
 3. Zerowy PIT dla osób pracujących po osiągnięciu wieku emerytalnego
 4. Korpus wsparcia seniorów
 5. Bezpieczeństwo pod ręką
 6. Darmowe leki 70+
 7. Specjalne placówki łączące pokolenia
 8. Centra usług społecznych dla Polaków wracających z zagranicy
 9. Pomoc IT dla seniora
 10. Walka z przemocą domową wobec dzieci i rodziców

Reforma polskiego systemu podatkowego, którą przedstawia Polski Ład, zakłada zwolnienie z podatku emerytur i rent do 2500 zł brutto. Co to oznacza? Emeryci i renciści otrzymujący świadczenie w wysokości nieprzekraczającej 2500 zł brutto, będą mieli emerytury i renty wyższe właśnie o kwotę podatku. To kolejna forma wsparcia dla seniorów, obok wcześniej uregulowanych 13 i 14 emerytur.

Emerytury bez podatku - kto skorzysta?

Szacuje się, że emerytury na poziomie do 2500 zł brutto ma w Polsce aż 65% uprawnionych do tego świadczenia. Dokument zawierający założenia Polskiego Ładu ocenia, że właśnie tylu emerytów skorzysta na tej zmianie. Niektórzy zyskają około 2000 zł rocznie.

Emerytury bez podatku - od kiedy?

Nowy Ład (Polski Ład) przewiduje, że nowe przepisy zostaną przyjęte przez Radę Ministrów we wrześniu 2021 r. Minister Marlena Maląg potwierdziła, że prace nad emeryturami bez podatku będą trwały jesienią 2021 r., a nowe przepisy zaczną obowiązywać od 2022 r.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(4)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Zbigniew
  2021-06-01 21:21:12
  Tak się składa że ja mam na dzisiejszy dzień emeryturę brutto 2490 zł po rewaloryzacji tą sumę nieznacznie przekroczę co pozbawi mnie korzystania z przywileju nieopodatkowanej emerytury . Wystąpi tu zachwianie pewnej zależności , otóż osoby którym nie zostanie naliczony podatek tą emeryturę będą uzyskiwać w rocznej skali znacznie większą od mojej -
  2
 • ZbyPra
  2021-05-26 07:58:48
  Nie jet to do końca prawdą. Emeryci często korzystają z odliczeń od dochodu wydatków rehabilitacyjnych i w skrajnym przypadku ich jedynym obciążeniem emerytury brutto może być 1,25% składki zdrowotnej niepodlegającej odliczeniu. Po zmianach nie ma zmiłuj... 9% składki zdrowotnej zawsze będzie odliczone, więc strata takich emerytów/rencistów może wynieść nawet 7.75% kwoty brutto.
  3
 • inka 65
  2021-06-09 09:43:49
  Jestem wściekła na ten "nowy nieład". Po waloryzacji w 2021 roku moja emerytura to 2508,33 zł brutto, czyli o 8 zł przekraczam magiczną kwotę dzielącą Polaków na biedaków i bogaczy. Nie wiedziałam , że 8 złotych czyni mnie osobą zamożną. Tylko, że za te 8 zł mam ok. 200 zł mniej niż inni biedni pobierający emerytury 2500 zł. brutto. Pracowałam zawodowo ciężko całe życie, jednocześnie wychowałam i wykształciłam troje dzieci. Dziś są oni również ciężko pracującymi ludźmi, którzy również na własny koszt wychowują swoje dzieci i spłacają kredyty 30 letnie na włąsne mieszkania. Szlag mnie trafia na samą myśl, że moje równieśnice w tym czasie nie pracowały, rodziły dzieci ile się dało, "państwo" z naszych pieniędzy ich utrzymywało, a teraz dostaną one emeryturę za urodzenie więcej niż 4 dzieci. Te dzieci z kolei są nauczone , że "państwo" zaopiekuje się nimi i ich dziećmi. A moje dzieci i wnuki im wszystko to zasponsorują. Ja wiem, że jak dają należy brać i oni korzystają z tego. Ale na miłość boską dokąd będziemy przyzwalali na to bandyctwo. Dlaczego elektorat tylko dba o włąsną **** i wygodny stołek. Tak daleko nasz kraj i normalni ludzie nie pociągną.
  1
 • J23
  2021-06-10 09:32:49
  PIS OWSKIE CWANIAKI A DLACZEGO DOPIERO PRACE OD WRZEŚNIA NAD EMERYTURAMI BEZ PODATKU A NIE OD MAJA LUDZIE GŁODUJĄ DZIECI GŁODUJĄ A POLITYCY HULAJĄ ZA PIENIĄDZE Z NASZYCH PODATKÓW OLEWAJĄ POLSKICH PRACOWNIKÓW I EMERYTÓW
  1
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

Praca w upały - zalecenia GIP

Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?