REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Sposób ustalenia wymiaru urlopu

REKLAMA

Sposób ustalenia wymiary urlopu nierzadko budzi wątpliwości. Dzieje się tak zwłaszcza, gdy w trakcie zatrudnienia zostanie zmieniony wymiar czasu pracy.

Pracownica była zatrudniona na umowę o pracę od 1 września 2012 r. do 31 grudnia 2012 r. w wymiarze 1/2 etatu, a od 1 stycznia 2013 r. zwiększono jej wymiar do 3/4 etatu. Jej umowa rozwiązała się 30 września 2013 r. Posiada ona 12-letni okres zatrudnienia. Jaki jest jej wymiar urlopu w tym przypadku?

Autopromocja

Wymiar urlopu pracownicy wynosi 20 dni. Z zatrudnienia w 2012 r. na 1/2 etatu (4 miesiące) nabyła ona prawo do 5 dni urlopu, zaś w 2013 r. za 9 miesięcy pracy na 3/4 etatu należy jej się 15 dni urlopu wypoczynkowego.

Uzasadnienie

Pracownica ma prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego. Obowiązujące przepisy prawa pracy nie regulują kwestii obliczania wymiaru urlopu przy zmieniającym się w trakcie zatrudnienia wymiarze czasu pracy. W praktyce przyjmuje się, że w sytuacji, gdy w roku kalendarzowym dokonywane są zmiany wymiaru czasu pracownika, należy mu oddzielnie i proporcjonalnie obliczyć wymiar urlopu za każdy okres pracy w danym roku. Oznacza to, że wymiar urlopu pracownika powinien ulec korekcie w zależności od tego, czy zmiana wymiaru czasu pracy polega na jego podwyższeniu czy też obniżeniu. Na ogół stosuje się zasadę proporcjonalności, wynikającą z art. 1551 Kodeksu pracy. Polega ona na ustaleniu liczby dni urlopu przysługującego pracownikowi w każdym wymiarze oddzielnie za okres pracy w danym wymiarze. Należy jednak pamiętać, że wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Podstawą obliczeń jest wymiar urlopu, do którego pracownik miałby prawo, gdyby był zatrudniony na cały etat. Ponadto wynikający z wyliczeń niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia, a kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu. Również niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca.

W przedstawionym stanie faktycznym pracownica ma 12-letni staż pracy, a więc ma prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W celu obliczenia przysługującego pracownicy urlopu wypoczynkowego należy:

1. Ustalić wymiar urlopu przy zatrudnieniu na 1/2 etatu:

1/2 etatu x 26 dni = 13 dni,

następnie ustalić wymiar urlopu za okres od września do grudnia 2012 r.

4/12 x 13 dni = 4,3 dnia, co w zaokrągleniu do pełnego dnia daje 5 dni.

2. Ustalić wymiar urlopu przy zatrudnieniu na 3/4 etatu:

3/4 etatu x 26 dni = 19,5 = 20 dni,

następnie ustalić wymiar urlopu przysługujący proporcjonalnie od stycznia do września 2013 r.

9/12 x 20 dni = 15 dni.

3. Na końcu zsumować oba wymiary urlopu z zatrudnienia na 1/2 oraz 3/4 etatu:

5 + 15 = 20 dni urlopu wypoczynkowego.

Podstawa prawna:

 • art. 154 § 1 i 2, art. 1542 § 1 i 2, art. 1551, art. 1552a § 1 i 2, art. 1553 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94, ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 1028).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Do 29 lutego 2024 r. należy przekazać do ZUS zaświadczenie o przychodach emeryta lub rencisty

  Płatnicy składek, tj. pracodawcy, zleceniodawcy są zobowiązani do przekazania do ZUS do końca lutego 2024 r. zaświadczenia o przychodzie emeryta lub rencisty uzyskanego w 2023 r. Osoby prowadzące działalność składają oświadczenie o uzyskanym przychodzie.

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 - sprawdź dla kogo

  Aż albo tylko: 234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 r. Na taką kwotę wpływ ma przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogłoszone w sektorze przedsiębiorstw, w czwartym kwartale 2023 r., które wynosiło 7 767,85 zł. Poniżej szczegóły. 

  Chociaż trwają strajki rolników Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r.

  Polscy rolnicy strajkują, a władze przedłużają Ukraińcom legalny pobyt w Polsce, m.in. celem pracy dla polskich rolników. Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Dlaczego? Ponieważ wydłużono legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce do 30 czerwca2024 r. Gdyby nie to kolejne wydłużenie Ukraińcy mogliby legalnie przebywać w Polsce tylko do 4 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Służba bhp. Kiedy pracodawca może samodzielnie wykonywać zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy?

  Służba bezpieczeństwa i higieny pracy pełni funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bhp. W niektórych sytuacjach zadania służby bhp może wypełniać sam pracodawca. Dzięki temu nie musi wyznaczać do tego pracownika lub zatrudniać specjalisty spoza zakładu pracy.

  Bezrobocie w styczniu 2024 r. Stopa bezrobocia wzrosła z 5,1 proc. do 5,4 proc. Przybyło prawie 49 tys. bezrobotnych: bez pracy było ponad 837 tys. osób

  Stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu 2024 r. wyniosła 5,4 proc. To o 0,3 pkt. proc. więcej niż w ostatnim miesiącu 2023 r., ale 0,1 pkt. proc. mniej niż w styczniu 2023 r. Liczba bezrobotnych wzrosła w stosunku do grudnia o 48,9 tys. i wyniosła w styczniu 837,1 tys. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny.

  Nierówne traktowanie w miejscu pracy. Ile pracodawca musi zapłacić za dyskryminację

  Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. 

  Wellbeing pracowników. Jeden ze sposobów na zadowolenie z pracy

  Po pandemii COVID-19 wielu pracodawców uruchomiło programy wspierające pracowników w radzeniu sobie z obciążeniami psychicznymi. Wellbeing, czyli dobrostan pracowników, stał się jednym z filarów nowoczesnej kultury organizacyjnej.

  REKLAMA

  Korzystne trendy dla pracowników w 2024 r.

  Praca hybrydowa, spersonalizowane plany rozwoju, wspieranie work-life balance to najważniejsze trendy w HR w tym roku. Czego jeszcze można się spodziewać na rynku pracy w najbliższych miesiącach? 

  Dodatkowe uprawnienia pracownicze rodziców dzieci ze specjalnymi potrzebami [WYWIAD]

  Z jakich uprawnień pracowniczych w 2024 roku mogą skorzystać rodzice dzieci ze specjalnymi potrzebami? Kiedy mają dłuższe urlopy? Dodatkowe prawa rodziców dzieci niepełnosprawnych (także rodzice dzieci z zespołem Aspergera czy autyzmem) wymieniają przepisy prawa pracy, co z rodzicami dzieci z zaburzeniami, które nie posiadają orzeczenia o niepełnosprawności? Jakie dobre praktyki stosują pracodawcy w stosunku do rodziców dzieci ze szczególnymi potrzebami? Jak ocenia się zmiany w świadczeniu pielęgnacyjnym? Co jeszcze należy zmienić we wsparciu dla takich rodziców?

  REKLAMA