REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Sposób ustalenia wymiaru urlopu

REKLAMA

Sposób ustalenia wymiary urlopu nierzadko budzi wątpliwości. Dzieje się tak zwłaszcza, gdy w trakcie zatrudnienia zostanie zmieniony wymiar czasu pracy.

Pracownica była zatrudniona na umowę o pracę od 1 września 2012 r. do 31 grudnia 2012 r. w wymiarze 1/2 etatu, a od 1 stycznia 2013 r. zwiększono jej wymiar do 3/4 etatu. Jej umowa rozwiązała się 30 września 2013 r. Posiada ona 12-letni okres zatrudnienia. Jaki jest jej wymiar urlopu w tym przypadku?

REKLAMA

Autopromocja

Wymiar urlopu pracownicy wynosi 20 dni. Z zatrudnienia w 2012 r. na 1/2 etatu (4 miesiące) nabyła ona prawo do 5 dni urlopu, zaś w 2013 r. za 9 miesięcy pracy na 3/4 etatu należy jej się 15 dni urlopu wypoczynkowego.

Uzasadnienie

Pracownica ma prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego. Obowiązujące przepisy prawa pracy nie regulują kwestii obliczania wymiaru urlopu przy zmieniającym się w trakcie zatrudnienia wymiarze czasu pracy. W praktyce przyjmuje się, że w sytuacji, gdy w roku kalendarzowym dokonywane są zmiany wymiaru czasu pracownika, należy mu oddzielnie i proporcjonalnie obliczyć wymiar urlopu za każdy okres pracy w danym roku. Oznacza to, że wymiar urlopu pracownika powinien ulec korekcie w zależności od tego, czy zmiana wymiaru czasu pracy polega na jego podwyższeniu czy też obniżeniu. Na ogół stosuje się zasadę proporcjonalności, wynikającą z art. 1551 Kodeksu pracy. Polega ona na ustaleniu liczby dni urlopu przysługującego pracownikowi w każdym wymiarze oddzielnie za okres pracy w danym wymiarze. Należy jednak pamiętać, że wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Podstawą obliczeń jest wymiar urlopu, do którego pracownik miałby prawo, gdyby był zatrudniony na cały etat. Ponadto wynikający z wyliczeń niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia, a kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu. Również niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca.

W przedstawionym stanie faktycznym pracownica ma 12-letni staż pracy, a więc ma prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W celu obliczenia przysługującego pracownicy urlopu wypoczynkowego należy:

1. Ustalić wymiar urlopu przy zatrudnieniu na 1/2 etatu:

1/2 etatu x 26 dni = 13 dni,

następnie ustalić wymiar urlopu za okres od września do grudnia 2012 r.

4/12 x 13 dni = 4,3 dnia, co w zaokrągleniu do pełnego dnia daje 5 dni.

2. Ustalić wymiar urlopu przy zatrudnieniu na 3/4 etatu:

3/4 etatu x 26 dni = 19,5 = 20 dni,

następnie ustalić wymiar urlopu przysługujący proporcjonalnie od stycznia do września 2013 r.

9/12 x 20 dni = 15 dni.

3. Na końcu zsumować oba wymiary urlopu z zatrudnienia na 1/2 oraz 3/4 etatu:

5 + 15 = 20 dni urlopu wypoczynkowego.

Podstawa prawna:

  • art. 154 § 1 i 2, art. 1542 § 1 i 2, art. 1551, art. 1552a § 1 i 2, art. 1553 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94, ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 1028).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

REKLAMA

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku: postulat wszystkich związków zawodowych. Czy rząd się zgodzi? Finanse publiczne z reguły zyskują na podwyżce najniższej krajowej

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

REKLAMA

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

REKLAMA