| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Wypowiedzenie umowy z powodu trudnej sytuacji firmy

Wypowiedzenie umowy z powodu trudnej sytuacji firmy

Czy informację o niewypłaceniu ekwiwalentu za przysługujący urlop wypoczynkowy zamieszcza się w świadectwie pracy pracownika?

Wypowiedzieliśmy pracownikowi umowę o pracę za 2 tygodniowym okresem wypowiedzenia. Uzasadnieniem jest trudna sytuacja finansowa pracodawcy. Pracownikowi temu będzie przysługiwał ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Jednak z powodu braku środków finansowych na dzień rozwiązania umowy nie będzie wypłacony. Czy świadectwie pracy zamieszczamy informację o niewypłaceni tego ekwiwalentu?

Tak, taką informację umieszcza się w świadectwie pracy w ust. 6.

Pracodawca w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy wydaje pracownikowi świadectwo pracy, które jest to dokumentem potwierdzającym zatrudnienie pracownika, a także dostarczającym niezbędnych informacji kolejnemu pracodawcy.

Świadectwo pracy powinno być wydane pracownikowi niezwłocznie po rozwiązaniu lub wygaśnięciu stosunku pracy.
Poza tym w przypadku, gdy pracownik pracuje nadal u tego samego pracodawcy na podstawie kolejnej umowy nawiązanej bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę - pracodawca obowiązany jest wydać świadectwo pracy na żądanie pracownika.

Wśród informacji, które powinny być zamieszczone w świadectwie pracy znajdują się informacje uzupełniające, do których zaliczamy informacje o należnościach ze stosunku pracy uznanych przez pracodawcę i niewypłaconych pracownikowi do dnia ustania stosunku pracy z powodu braku środków finansowych.

Podstawa prawna: Art. 97 Kodeksu pracy

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Ekwiwalent za urlop. /Fot. Fotolia
Ekwiwalent za urlop. /Fot. Fotolia

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria LTCA

Kancelaria LTCA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi sp.k. specjalizuje się w profesjonalnym doradztwie prawnym i podatkowym na rzecz podmiotów prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »