| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Nowe zasady finansowania składek dla osób niepełnosprawnych (Cz. 1)

Nowe zasady finansowania składek dla osób niepełnosprawnych (Cz. 1)

Z dniem 1 stycznia br. zaczęły obowiązywać przepisy, które w radykalny sposób zmieniły dotychczas obowiązujące zasady finansowania składek na ubezpieczenia społeczne niektórych osób niepełnosprawnych ze środków budżetu państwa i PFRON.

Zmiany te dotyczą przede wszystkim art. 25a ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU nr 123, poz. 776 ze zm.), który został wprowadzony do tej ustawy na mocy ustawy z 15 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (DzU nr 115, poz. 791).

Przed 1 stycznia 2008 r.

Do końca ubiegłego roku zasady finansowania składek na ubezpieczenia społeczne niektórych osób niepełnosprawnych określał, uchylony z dniem 1 stycznia 2008 r., art. 25 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej (...). Przepis ten przyznawał niektórym pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne w ramach stosunku pracy bądź na podstawie umowy o pracę nakładczą oraz niepełnosprawnym przedsiębiorcom, podejmującym po raz pierwszy działalność gospodarczą, prawo do dofinansowania składek na ubezpieczenia społeczne ze środków budżetu państwa i PFRON. Wpływ na rozmiar przedmiotowego dofinansowania miały takie okoliczności, jak liczba zatrudnianych przez pracodawcę osób, posiadanie przez pracodawcę statusu zakładu pracy chronionej lub zakładu aktywności zawodowej, a także stopień orzeczonej niepełnosprawności pracownika, chałupnika albo przedsiębiorcy.

W przypadku niepełnosprawnych przedsiębiorców, podejmujących po raz pierwszy działalność gospodarczą, PFRON finansował:

• 75% składek na ubezpieczenie emerytalne, jeżeli przedsiębiorca miał znaczny stopień niepełnosprawności,

• 50% składek na ubezpieczenie emerytalne, jeżeli przedsiębiorca miał umiarkowany stopień niepełnosprawności,

• 50% składek na ubezpieczenie wypadkowe, jeżeli dotyczyło lekkiego stopnia niepełnosprawności.

Istota obowiązującego przed 1 stycznia 2008 r. mechanizmu dofinansowania składek na ubezpieczenia społeczne niektórych osób niepełnosprawnych wyrażała się w tym, że uprawnieni do niego pracodawcy i przedsiębiorcy, w zakresie, w jakim przysługiwało im przedmiotowe dofinansowanie, nie mieli obowiązku wpłacania składek do ZUS. Rozliczenie składek objętych omawianym dofinansowaniem dokonywane było pomiędzy ZUS a budżetem państwa i PFRON w trybie określonym przepisami nieobowiązującego już rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 23 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad oraz trybu rozliczania składek na ubezpieczenia społeczne z uwzględnieniem dotacji Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i budżetu państwa (DzU nr 164, poz. 1190 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Napolski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »