REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

WBL - work based learning - uczenie się oparte na pracy

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
WBL - worked based learning - uczenie się oparte na pracy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dużo się pisze i mówi o WLB - work live balance, ale istnieje jeszcze WBL - work based learning. W styczniu 2024 r. Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) przedstawiła nowe dane, które pokazują jakie znaczenie mają praktyczne zajęcia i praca świadczona przez młodocianych dla nauki danego zawodu. Te nowe wskaźniki zatrudnienia i nauki w miejscu pracy zmieniają się z roku na rok, bo rynek pracy ciągle ewoluuje, podobnie jak podejście młodych osób do pracy. Wysokiej jakości edukacja i możliwości uczenia się przez całe życie mają zasadnicze znaczenie dla zapewnienia wszystkim osobom godnego życia i produktywnej pracy. 

Co to jest  WBL - work based learning?

Sformułowanie WBL - work based learning oznacza uczenie się oparte na pracy. W zależności od dziedziny rynku pracy i rodzaju pracy może przybierać różne postacie. Mogą to być szkolenia, praktyki, przyuczenie do wykonywania danego zawodu, które w głównej mierze oparte są na pracy. Celem jest więc pozyskanie wiedzy praktycznej a nie tylko teoretycznej. Mogą to być również kursy, szkolenia przekwalifikujące, seminaria, warsztaty - form jest wiele. Wiele jest też instytucji rynku, które zaangażowane są w WBL, mogą to być np. publiczne służby zatrudnienia, Ochotnicze Hufce Pracy, agencje zatrudnienia, instytucje szkoleniowe oraz instytucje dialogu społecznego i partnerstwa lokalnego. Zakres podmiotowy WBL obejmuje głównie osoby młode czy młodociane, które dopiero wkraczają w rynek pracy, ale jak najbardziej osoby dorosłe również mogą korzystać z kursów, które poszerzą ich horyzonty i umiejętności w pracy (szczególnie jeżeli ją zmieniają).

REKLAMA

Autopromocja

Czym jest przyuczenie do zawodu?

Oczywiście w zależności od uregulowań w danym kraju, przyuczenie do wykonywania danego zawodu jest różnie rozumiane. Jednak na potrzeby zalecenia postanowiono, że uniwersalna definicja będzie tak brzmiała: przyuczanie do zawodu to forma kształcenia i szkolenia, jest uregulowana w umowie o praktykę zawodową, która umożliwia praktykantowi zdobycie kompetencji wymaganych do pracy w zawodzie poprzez zorganizowane i wynagradzane lub w inny sposób wynagradzane finansowo szkolenie obejmujące zarówno w miejscu pracy, jak i poza nim uczenia się, co prowadzi do uzyskania uznanych kwalifikacji;

Zalecenie w sprawie przygotowania zawodowego 

Jak podaje Międzynarodowa Organizacja Pracy: "Uczenie się oparte na pracy odgrywa kluczową rolę w rozwijaniu umiejętności pracowników na zmieniającym się rynku pracy. Jest to nie tylko ścieżka dla młodzieży, ale także dla dorosłych poszukujących możliwości podniesienia lub zmiany kwalifikacji. Promowanie i szersza dostępność przyuczania do zawodu i innych możliwości szkolenia opartego na pracy może zmniejszyć bezrobocie młodzieży, ułatwić wejście na rynek pracy, zwiększyć wydajność i konkurencyjność przedsiębiorstw oraz umożliwić pracownikom rozwijanie odpowiednich umiejętności w szybko zmieniającym się świecie pracy. Międzynarodowa Konferencja Pracy przyjęła niedawno zalecenie w sprawie przygotowania zawodowego wysokiej jakości z 2023 r. (nr 208), zawierające szczegółowe wytyczne dla państw członkowskich dotyczące promowania i regulowania przygotowania zawodowego.". 

Quality Apprenticeships Recommendation - zalecenie dotyczące wysokiej jakości praktyk zawodowych

Konieczne staje się wydawanie dokumentów na szczeblu międzynarodowym, które mają "pobudzać" poszczególne kraje do zmiany w podejściu do kształcenia i rozwoju - szczególnie młodzieży. Dlaczego jest to tak ważne i konieczne? Ponieważ jak wskazuje się w zaleceniu światowe stopy bezrobocia i niepełnego zatrudnienia są nadal wysokie, nierówności utrzymują się i że gwałtowne przemiany w świecie pracy, takie jak wyzwań związanych ze zmianą klimatu, pogłębiają niedopasowanie umiejętności i niedobory wykwalifikowanej siły roboczej, wymagających rozwoju wysokiej jakości praktyk zawodowych, które stwarzają możliwości dla osób w każdym wieku, aby stale się przekwalifikowywały i podnosiły kwalifikacje.

Ważne

Z danych przedstawionych przez MOP wynika, że na całym świecie tylko około połowa młodych ludzi (w wieku od 15 do 24 lat) uczestniczy w kształceniu i szkoleniu. We wszystkich regionach frekwencja jest najwyższa w Europie i Azji Środkowej, gdzie udział młodzieży przekracza 66 procent, a najniższa w Afryce (45 procent). Pomimo tego, istnieją znaczne dysproporcje między krajami, a wskaźniki wahają się od zaledwie 20 procent do prawie 80 procent.  Sytuacja dziewcząt i kobiet wciąż jest zła. Pomimo tego, że młode kobiety częściej niż młodzi mężczyźni kształcą się lub szkolą we wszystkich regionach z wyjątkiem Afryki, nie przekłada się to na lepsze wyniki w ich zatrudnieniu. Na całym świecie tylko 48,6 proc. dorosłych kobiet (w wieku 25 lat i więcej) jest zatrudnionych w porównaniu z 75,6 proc. dorosłych mężczyzn.

Uczestnictwo w uczeniu się opartym na pracy

Pomiar uczenia się w miejscu pracy (WBL) jest złożony i wieloaspektowy. WBL odnosi się do wszystkich form uczenia się, które odbywają się w rzeczywistym środowisku pracy. Może się ono odbywać w ramach formalnego i pozaformalnego kształcenia i szkolenia, a także uczenia się nieformalnego, które można realizować przez całe życie danej osoby w celu poprawy kompetencji, w tym wiedzy, umiejętności i zachowań potrzebnych do skutecznego uzyskania i utrzymania pracy oraz rozwoju w ramach indywidualnych ścieżek kariery. Praktyki, staże, staże i szkolenia w miejscu pracy to najczęstsze rodzaje WBL. Można je opłacić bez zapłaty. Jak podaje MOP: "Z danych z 85 krajów wynika, że około 25 na 1000 młodych ludzi (w wieku 15-24 lat) uczestniczy w programach praktyk zawodowych lub staży. Istnieją jednak ogromne różnice między krajami, a także między grupami wiekowymi. Najwięcej osób uczących się z młodzieżą uczy się w Szwajcarii (225 na 1000 młodych ludzi), a następnie w Sierra Leone (140), Austrii (136) i Francji (116). Młodzież płci męskiej prawie dwa razy częściej niż młodzież żeńska uczestniczy w uczeniu się opartym na pracy. Krajowe definicje przygotowania zawodowego i staży są bardzo zróżnicowane, w związku z czym rzeczywistość uczenia się opartego na pracy byłaby bardzo różna w zależności od tych programów, od staży trwających zaledwie kilka dni, aby uzyskać kontakt z rzeczywistymi miejscami pracy, po ustrukturyzowane programy trwające kilka lat, które są zorganizowane wokół określonych kompetencji i uzupełnione uczeniem się poza miejscem pracy.".

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umowa o pracę bez formy pisemnej, uproszczone zatrudnianie cudzoziemców – jaką deregulację postulują przedsiębiorcy?

Konfederacja Lewiatan od lat przedstawia propozycje zmian, które mają zmniejszyć liczbę skomplikowanych regulacji. Odejście od obowiązku stosowania umowy pisemnej w przepisach prawa pracy czy też skrócenie czasu trwania procedur legalizujących pobyt i pracę cudzoziemców oraz uproszczenie wymogów przy zmianie warunków ich zatrudnienia – to tylko niektóre z postulatów deregulacyjnych.

Komunikat ZUS: Wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe 2025/2026

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że wysłał płatnikom zawiadomienia o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na rok składkowy 2025/2026.

Wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. dla wybranych pracowników. Jest zarządzenie premiera

Prezes Rady Ministrów wydał zarządzenie w sprawie czasu pracy i dni wolnych. Wiadomo już kto zgodnie z nowymi przepisami ma wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. Dwa dodatkowe dni wolne są jednak tylko dla niektórych pracowników.

Pierwsze trzynaste emerytury ZUS wypłaci 1 kwietnia. Jaka będzie wysokość dodatkowej emerytury?

1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów. Nie każdy dostanie dodatkową trzynastą emeryturę w takiej samej kwocie. Kwota, która wpłynie na konta seniorów jest uzależniona od tego jak wysoka jest ich comiesięczna wypłata z ZUS, ponieważ trzynastka będzie opodatkowana i oskładkowana.

REKLAMA

BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

REKLAMA

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

REKLAMA