| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Kolejna umowa o pracę

Kolejna umowa o pracę

Czy są przepisy mówiące o tym, że w przypadku, gdy kończy się jedna umowa (zawarta na czas określony), pracodawca musi przedstawić 2 tygodnie wcześniej warunki nowej umowy dla pracownika? Czy to jego dobra wola? Kiedy umowę taką powinno się podpisać?

Dobrą wolą stron umowy o pracę jest zawarcie kolejnej umowy o pracę z pracownikiem, z którym umowa zawarta na okres próbny czy na czas oznaczony rozwiązała się lub wkrótce się rozwiąże.

Kodeks pracy nie przewiduje terminu, w jakim pracodawca powinien przedstawić pracownikowi, z którym chce zawrzeć kolejną umowę o pracę, projekt nowej umowy z proponowanymi warunkami zatrudnienia.

Jeżeli strony nie dojdą do porozumienia co do nowych warunków zatrudnienia, umowa rozwiąże się z upływem ostatniego dnia okresu, na jaki została zawarta. Jeżeli natomiast strony dojdą do porozumienia co do warunków zatrudnienia i bezpośrednio po rozwiązaniu dotychczasowej umowy, tj. następnego dnia, nawiążą kolejną umowę o pracę, wówczas pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy, tylko na jego żądanie. Natomiast niewykorzystany urlop wypoczynkowy, do którego pracownik nabył prawo w okresie trwania poprzedniej umowy, może być wykorzystany w okresie trwania nowej umowy, jeżeli strony tak postanowią.

Jeżeli już dojdzie do zawarcia umowy o pracę, Kodeks pracy zobowiązuje pracodawcę do zawarcia takiej umowy na piśmie. Jeżeli umowa o pracę nie zostanie zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca powinien, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju oraz jej warunków.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

PPK

Eksperci portalu infor.pl

BEDS.pl

sklep internetowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »