reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Uchwała SN z dnia 10 maja 2006 r. sygn. III PZP 3/06

Uchwała SN z dnia 10 maja 2006 r. sygn. III PZP 3/06

Sąd Najwyższy w składzie: SSN Kazimierz Jaśkowski (przewodniczący, sprawozdawca) SSN Krystyna Bednarczyk SSN Józef Iwulski Protokolant Edyta Jastrzębska w sprawie z powództwa Marianny R. przeciwko Zespołowi Szkół Nr 3 im. (.) w P. o ekwiwalent za urlop wypoczynkowy, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Kazimierz Jaśkowski (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Krystyna Bednarczyk

SSN Józef Iwulski

Protokolant Edyta Jastrzębska

w sprawie z powództwa Marianny R.

przeciwko Zespołowi Szkół Nr 3 im. (...) w P.

o ekwiwalent za urlop wypoczynkowy,

po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 10 maja 2006 r.,

zagadnienia prawnego przekazanego postanowieniem przez Sąd Okręgowy Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w L.

z dnia 27 lutego 2006 r., sygn. akt (...),

Czy do nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania w szkole, w której organizacji pracy przewidziano ferie szkolne ma zastosowanie art. 1551 Kodeksu pracy w związku z art. 91c ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela?

podjął uchwałę:

Nauczyciel ma prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do okresu pracy w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy, także wtedy, gdy w zatrudniającej go szkole są przewidziane ferie (art. 1551§ 1 pkt 1 k.p. w związku z art. 64 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (jednolity tekst: Dz.U. z 2003 r. Nr 118, poz.1112 ze zm.).

Uzasadnienie

Przedstawione Sądowi Najwyższemu do rozstrzygnięcia zagadnienie prawne powstało na tle następującego stanu faktycznego:

Powódka pani Marianna R. - nauczyciel dyplomowany - była zatrudniona w Zespole Szkół nr 3 im. (...) w P. od 1 września 1965 r. do 28 stycznia 2005 r., ostatnio jako dyrektor tej placówki. W placówce tej przewidziane są ferie szkolne. W związku z przejściem powódki na emeryturę, stosunek pracy został rozwiązany na mocy porozumienia stron z dniem 28 stycznia 2005 r. Od 17 stycznia 2005 r. do 28 stycznia 2005 r., czyli w czasie ferii zimowych powódka nie wykorzystała przysługującego jej urlopu wypoczynkowego, gdyż wykonywała w tym czasie prace zlecone przez organ prowadzący szkołę i za ten czas otrzymała ekwiwalent pieniężny w wysokości 1.955,60 zł . W pozwie wniosła o zasądzenie ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy w 2005 r. Pozwany Zespół Szkół wniósł o oddalenie powództwa. Podniósł, że nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje w świetle art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (jednolity tekst Dz.U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112 ze zm.; dalej Karta Nauczyciela) urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. W związku z tym powódce nie przysługuje urlop wypoczynkowy w okresie ferii letnich albowiem okres ten wypada po rozwiązaniu stosunku pracy, zaś za niewykorzystany urlop w okresie ferii zimowych ekwiwalent otrzymała.

reklama

Czytaj także

Źródło:

Orzeczenia Sądu Najwyższego - Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Igor Klimkowski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama