REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Finansowanie składek emerytalno-rentowych rodziców zleceniobiorców i przedsiębiorców

Agnieszka Fryc
Finansowanie składek emerytalno-rentowych rodziców zleceniobiorców i przedsiębiorców. /Fot. Fotolia
Finansowanie składek emerytalno-rentowych rodziców zleceniobiorców i przedsiębiorców. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

Na mocy nowelizacji, z budżetu państwa będą opłacane składki emerytalno-rentowe za zleceniobiorców i przedsiębiorców  rezygnujących z aktywności zawodowej na rzecz sprawowania opieki nad dziećmi. Dnia 14 sierpnia, Prezydent podpisał ustawę rozszerzająca krąg osób, za które budżet państwa będzie opłacał składki emerytalno-rentowe.

W dotychczas obowiązującym stanie prawnym, składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, w okresie opieki nad dzieckiem, a co za tym idzie, w okresie przerwy w życiu zawodowym, z budżetu państwa opłacane były wyłącznie za osoby przebywające na urlopie wychowawczym. Prawo do urlopu wychowawczego zaś przysługuje niemalże wyłącznie osobom zatrudnionym na podstawie stosunku pracy. Skutkowało to tym, iż osoby związane umową zlecenia, czy przedsiębiorcy, którzy ze względu na konieczność sprawowania opieki nad dzieckiem zaprzestali prowadzenia działalności, nie mieli opłacanych składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

Dzięki podpisanej już przez Prezydenta nowelizacji ustawy z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych, z budżetu państwa będą opłacane składki emerytalne i rentowe, na rzecz szerszej grupy osób, rezygnujących z pracy w związku z koniecznością sprawowania opieki nad dzieckiem.

Zobacz również: Uprawnienia rodziców w 2014 roku

Nowelizacja zakłada opłacanie z budżetu państwa składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i zdrowotne m.in. za osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz pracujące na umowę zlecenie, które to bezpośrednio przez rozpoczęciem opieki nad dzieckiem, mają co najmniej 6-miesięczny staż ubezpieczeniowy. W przypadku osób, które nie posiadają co najmniej 6-miesięcznego stażu oraz przypadku osób nieubezpieczonych, z budżetu państwa finansowane będą tylko składki na ubezpieczenie emerytalne.

Autopromocja

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Podobne uprawnienia nowelizacja daje rolnikom. Osoby dotąd nieubezpieczone będą mogły wybrać system ubezpieczeń: ZUS lub KRUS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowe przepisy maja wejść w życie z dniem 1-go września tego roku. Przepisy te mają na celu poprawienie sytuacji osób aktywnych zawodowo na rynku pracy, co dodatkowo jest utrudnione poprzez niestabilność dzisiejszego rynku pracy. Chodzi tu głównie o sytuacje kobiet, które to ze względu na łącznie życia zawodowego z funkcją rodzica, maja na ogół niższe emerytury niż mężczyźni. Twórcy projektu nowelizacji wskazali, iż opłacanie składek na ubezpieczenie emerytalne będzie zwiększać kapitał na indywidualnym koncie emerytalnym osoby sprawującej opiekę nad dzieckiem w okresie przerwy w prowadzeniu działalności zarobkowej oraz w konsekwencji pobieraną w przyszłości emeryturę – szacunkowo o blisko 40 zł miesięcznie dla osób nieubezpieczonych oraz blisko 75 zł dla osób prowadzących działalność (w warunkach 2012 r. dla kobiet przechodzących na emeryturę w wieku 67 lat) – w stosunku do sytuacji, gdyby dana osoba zaprzestała w tym czasie prowadzenia działalności i nie opłacała składek.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry - Uprawnienia rodzicielskie

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

  Dzień chłopaka w pracy

  30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

  Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

  Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

  Październik - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Wzrosty wynagrodzeń od 2024

  1 października - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Czy będą wzrosty wynagrodzeń 1 stycznia 2024 dla profesorów, adiunktów i asystentów? 

  REKLAMA

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa?

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w październiku 2023 są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Dobrostan pracowników - wellbeing

  Wellbeing (well-being) w dosłownym tłumaczeniu z języka oznacza dobrostan. Okazuje się, że pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją to pojęcie, co pokazuje raport pt.: „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”.

  Aż 13% Polaków otwarcie przyznaje, że nie lubi ludzi z którymi pracuje

  Czy Polacy lubią swoich współpracowników? Co jest najbardziej denerwujące w zachowaniu kolegów i koleżanek z pracy? A co jest najbardziej cenione? Ważniejsza jest kariera czy dobra atmosfera? Sprawdzamy. 

  Jesień i koniec żniw - czas na rehabilitację leczniczą dla rolników

  Czy rolnicy mają prawo do rehabilitacji leczniczej? Ile trwa rehabilitacja dla rolników z KRUS? Gdzie jest prowadzona rehabilitacja lecznicza rolników? Jak i gdzie złożyć wniosek?

  REKLAMA

  Strajk lekarzy w Portugalii

  Strajk lekarzy w Portugalii - okazuje się, że nie tylko polska służba zdrowia zmaga się z problemami kadrowymi, ale i np. Portugalia, gdzie w placówkach medycznych w czwartek, w dniu 28 września 2023 r. protestowali lekarze w Lizbonie. Problemem jak zwykle kwestie płacowe.

  Shutdown dla urzędników w USA?

  Shutdown czyli zamknięcie, czy grozi urzędnikom w USA? Amerykańskie władze federalne ostrzegły w czwartek 28 września 2023 r. pracowników administracji o możliwym tzw. shutdownie, czyli zamknięciu urzędów w związku z nieuchwaleniem budżetu na nowy rok fiskalny.

  REKLAMA