REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Finansowanie składek emerytalno-rentowych rodziców zleceniobiorców i przedsiębiorców

Agnieszka Fryc
Finansowanie składek emerytalno-rentowych rodziców zleceniobiorców i przedsiębiorców. /Fot. Fotolia
Finansowanie składek emerytalno-rentowych rodziców zleceniobiorców i przedsiębiorców. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Na mocy nowelizacji, z budżetu państwa będą opłacane składki emerytalno-rentowe za zleceniobiorców i przedsiębiorców  rezygnujących z aktywności zawodowej na rzecz sprawowania opieki nad dziećmi. Dnia 14 sierpnia, Prezydent podpisał ustawę rozszerzająca krąg osób, za które budżet państwa będzie opłacał składki emerytalno-rentowe.

W dotychczas obowiązującym stanie prawnym, składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, w okresie opieki nad dzieckiem, a co za tym idzie, w okresie przerwy w życiu zawodowym, z budżetu państwa opłacane były wyłącznie za osoby przebywające na urlopie wychowawczym. Prawo do urlopu wychowawczego zaś przysługuje niemalże wyłącznie osobom zatrudnionym na podstawie stosunku pracy. Skutkowało to tym, iż osoby związane umową zlecenia, czy przedsiębiorcy, którzy ze względu na konieczność sprawowania opieki nad dzieckiem zaprzestali prowadzenia działalności, nie mieli opłacanych składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

REKLAMA

Autopromocja

Dzięki podpisanej już przez Prezydenta nowelizacji ustawy z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych, z budżetu państwa będą opłacane składki emerytalne i rentowe, na rzecz szerszej grupy osób, rezygnujących z pracy w związku z koniecznością sprawowania opieki nad dzieckiem.

Zobacz również: Uprawnienia rodziców w 2014 roku

Nowelizacja zakłada opłacanie z budżetu państwa składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i zdrowotne m.in. za osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz pracujące na umowę zlecenie, które to bezpośrednio przez rozpoczęciem opieki nad dzieckiem, mają co najmniej 6-miesięczny staż ubezpieczeniowy. W przypadku osób, które nie posiadają co najmniej 6-miesięcznego stażu oraz przypadku osób nieubezpieczonych, z budżetu państwa finansowane będą tylko składki na ubezpieczenie emerytalne.

Podobne uprawnienia nowelizacja daje rolnikom. Osoby dotąd nieubezpieczone będą mogły wybrać system ubezpieczeń: ZUS lub KRUS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowe przepisy maja wejść w życie z dniem 1-go września tego roku. Przepisy te mają na celu poprawienie sytuacji osób aktywnych zawodowo na rynku pracy, co dodatkowo jest utrudnione poprzez niestabilność dzisiejszego rynku pracy. Chodzi tu głównie o sytuacje kobiet, które to ze względu na łącznie życia zawodowego z funkcją rodzica, maja na ogół niższe emerytury niż mężczyźni. Twórcy projektu nowelizacji wskazali, iż opłacanie składek na ubezpieczenie emerytalne będzie zwiększać kapitał na indywidualnym koncie emerytalnym osoby sprawującej opiekę nad dzieckiem w okresie przerwy w prowadzeniu działalności zarobkowej oraz w konsekwencji pobieraną w przyszłości emeryturę – szacunkowo o blisko 40 zł miesięcznie dla osób nieubezpieczonych oraz blisko 75 zł dla osób prowadzących działalność (w warunkach 2012 r. dla kobiet przechodzących na emeryturę w wieku 67 lat) – w stosunku do sytuacji, gdyby dana osoba zaprzestała w tym czasie prowadzenia działalności i nie opłacała składek.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry - Uprawnienia rodzicielskie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA