| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Czy ojciec może wziąć urlop wychowawczy w czasie urlopu macierzyńskiego matki dziecka

Czy ojciec może wziąć urlop wychowawczy w czasie urlopu macierzyńskiego matki dziecka

Pracownikowi urodziło się drugie dziecko i w związku z tym jego żona przebywa na urlopie macierzyńskim. Na pierwsze dziecko, które ma już 3 lata, pracownik chce wziąć urlop wychowawczy. Wcześniej zarówno on, jak i jego żona nie korzystali z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko. Czy powinniśmy mu udzielić tego urlopu?

PRZYKŁAD

Pracownica wychowująca dwuipółletnie dziecko po 1-miesięcznym okresie próbnym została zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Dziecko zapisała do przedszkola, jednak ze względu na powtarzające się choroby dziecka, po 2 miesiącach pracy (łącznie z okresem próbnym), złożyła wniosek o udzielenie jej urlopu wychowawczego w wymiarze 1 roku. W jej aktach osobowych były złożone dokumenty potwierdzające pracę w innym zakładzie na czas określony – 3 miesiące oraz pobieranie zasiłku dla bezrobotnych przez 1 miesiąc i 14 dni. Do stażu pracy uprawniającego do udzielenia urlopu wychowawczego pracodawca zaliczył pracownicy: 2 miesiące pracy w obecnym zakładzie, 3 miesiące pracy u poprzedniego pracodawcy i okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych, czyli 1 miesiąc i 14 dni. W tej sytuacji spełniony został warunek zatrudnienia w wymiarze co najmniej 6 miesięcy. Pracodawca udzielił więc pracownicy urlopu wychowawczego.

Rodzice lub opiekunowie dziecka mogą korzystać jednocześnie z urlopu wychowawczego przez maksymalnie 3 miesiące (art. 186 § 3 Kodeksu pracy).

W przypadku spełnienia przez pracownika wymagań określonych w prawie pracy, udzielenie urlopu wychowawczego jest obowiązkiem pracodawcy. Nieudzielenie urlopu wychowawczego uprawnionemu pracownikowi jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika, które jest zagrożone karą grzywny od 1 tys. zł do 30 tys. zł (art. 281 pkt 5 Kodeksu pracy).

Urlopu wychowawczego udziela się na pisemny wniosek pracownika. Wniosek powinien wpłynąć do pracodawcy na 2 tygodnie przed rozpoczęciem planowanego terminu urlopu wychowawczego. Jeżeli wniosek zostanie złożony po upływie wymaganego terminu, pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu wychowawczego nie później niż z dniem upływu 2 tygodni od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie tego urlopu (§ 3 ust. 3 rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego).

Podstawa prawna

  • art. 186, art. 281 pkt 5 Kodeksu pracy,
  • § 1–4 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego (Dz.U. Nr 230, poz. 2291),
  • art. 79 ust. 1 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Styczyński

Doradca podatkowy, prawnik, ekspert w dziedzinie podatków.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »