reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Jakim przepisom podlegają kierowcy zatrudnieni w jednostce samorządowej

Jakim przepisom podlegają kierowcy zatrudnieni w jednostce samorządowej

Jestem kierownikiem ośrodka pomocy społecznej. Zatrudniamy w naszej jednostce kilku kierowców. Czy w ich przypadku w zakresie czasu pracy ma zastosowanie ustawa o pracownikach samorządowych, Kodeks pracy czy ustawa o czasie pracy kierowców? Nie wiemy bowiem, na podstawie jakich przepisów rozliczać kierowcom pracę w godzinach nadliczbowych.

 Do Państwa kierowców należy stosować przepisy ustawy o czasie pracy kierowców. Dotyczy to również pracy w godzinach nadliczbowych.

UZASADNIENIE

Ustawa o pracownikach samorządowych nie reguluje w sposób szczególny czasu pracy kierowców. Jednak grupa zawodowa pracowników samorządowych zatrudnionych na stanowisku kierowcy ma swoje regulacje w zakresie czasu pracy i nimi należy się kierować. Są to bowiem regulacje szczególne dotyczące jedynie kierowców. Zatem do czasu pracy w stosunku do pracowników samorządowych zatrudnionych na stanowisku kierowcy należy stosować przepisy ustawy o czasie pracy kierowców.

WAŻNE!

Do czasu pracy kierowców zatrudnionych w jednostce samorządowej należy stosować ustawę o czasie pracy kierowców.

Ustawa o czasie pracy kierowców ma zastosowanie do kierowców zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, bez względu na rodzaj pojazdu, jakim kierują (art. 1 ustawy o czasie pracy kierowców). Reguluje ona m.in. czas pracy kierowców, a zatem co się wlicza do czasu pracy, oraz te elementy, które nie stanowią czasu pracy, maksymalny czas pracy kierowców w wymiarze dobowym i tygodniowym, systemy czasu pracy.

Problem stanowią godziny nadliczbowe kierowców. Zgodnie bowiem z ustawą o pracownikach samorządowych, pracownikowi samorządowemu za pracę wykonywaną w godzinach nadliczbowych na polecenie przełożonego przysługuje, według wyboru, wynagrodzenie albo czas wolny w tym samym wymiarze (art. 42 ustawy o pracownikach samorządowych). Nie ma tu zastosowania przepis art. 43 ustawy o pracownikach samorządowych odwołujący się do Kodeksu pracy, gdyż kwestia godzin nadliczbowych pracowników samorządowych została uregulowana wprost w ustawie. Oznacza to, że pracownikom samorządowym nie przysługują za pracę nadliczbową dodatki do wynagrodzenia, a za pracę w wolną sobotę wynikającą z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy przysługuje im czas wolny w takim samym wymiarze, jaki został w tym dniu przepracowany.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

prawnik legislator, specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Prometeia

Grupa doradczo-inwestycyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama