Kategorie

Jakim przepisom podlegają kierowcy zatrudnieni w jednostce samorządowej

Małgorzata Terlikowska
Jestem kierownikiem ośrodka pomocy społecznej. Zatrudniamy w naszej jednostce kilku kierowców. Czy w ich przypadku w zakresie czasu pracy ma zastosowanie ustawa o pracownikach samorządowych, Kodeks pracy czy ustawa o czasie pracy kierowców? Nie wiemy bowiem, na podstawie jakich przepisów rozliczać kierowcom pracę w godzinach nadliczbowych.

 Do Państwa kierowców należy stosować przepisy ustawy o czasie pracy kierowców. Dotyczy to również pracy w godzinach nadliczbowych.

UZASADNIENIE

Ustawa o pracownikach samorządowych nie reguluje w sposób szczególny czasu pracy kierowców. Jednak grupa zawodowa pracowników samorządowych zatrudnionych na stanowisku kierowcy ma swoje regulacje w zakresie czasu pracy i nimi należy się kierować. Są to bowiem regulacje szczególne dotyczące jedynie kierowców. Zatem do czasu pracy w stosunku do pracowników samorządowych zatrudnionych na stanowisku kierowcy należy stosować przepisy ustawy o czasie pracy kierowców.

WAŻNE!

Do czasu pracy kierowców zatrudnionych w jednostce samorządowej należy stosować ustawę o czasie pracy kierowców.

Reklama

Ustawa o czasie pracy kierowców ma zastosowanie do kierowców zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, bez względu na rodzaj pojazdu, jakim kierują (art. 1 ustawy o czasie pracy kierowców). Reguluje ona m.in. czas pracy kierowców, a zatem co się wlicza do czasu pracy, oraz te elementy, które nie stanowią czasu pracy, maksymalny czas pracy kierowców w wymiarze dobowym i tygodniowym, systemy czasu pracy.

Problem stanowią godziny nadliczbowe kierowców. Zgodnie bowiem z ustawą o pracownikach samorządowych, pracownikowi samorządowemu za pracę wykonywaną w godzinach nadliczbowych na polecenie przełożonego przysługuje, według wyboru, wynagrodzenie albo czas wolny w tym samym wymiarze (art. 42 ustawy o pracownikach samorządowych). Nie ma tu zastosowania przepis art. 43 ustawy o pracownikach samorządowych odwołujący się do Kodeksu pracy, gdyż kwestia godzin nadliczbowych pracowników samorządowych została uregulowana wprost w ustawie. Oznacza to, że pracownikom samorządowym nie przysługują za pracę nadliczbową dodatki do wynagrodzenia, a za pracę w wolną sobotę wynikającą z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy przysługuje im czas wolny w takim samym wymiarze, jaki został w tym dniu przepracowany.


PRZYKŁAD

Pracownik samorządowy pracował 2 godziny w sobotę. Poprosił pracodawcę o udzielenie w zamian czasu wolnego. W takim przypadku pracodawca udziela mu 2 godzin wolnego. W przypadku pracowników, którzy nie podlegają przepisom ustawy o pracownikach samorządowych, tylko Kodeksowi pracy, za 2 godziny pracy w sobotę przysługuje cały dzień wolny do odbioru.

Natomiast pracownikom samorządowym, na takich samych zasadach jak pozostałym pracownikom, przysługuje rekompensata za pracę w niedzielę i święto.

Należy przyjąć, że ustawa o czasie pracy kierowców powinna być stosowana w przypadku kierowców będących pracownikami samorządowymi również odnośnie do godzin nadliczbowych. Na podstawie ustawy o czasie pracy kierowców, za pracę w godzinach nadliczbowych przysługuje im taka sama rekompensata, jak pracownikom, do których stosuje się przepisy Kodeksu pracy. Kierowcom będzie zatem przysługiwał za pracę w godzinach nadliczbowych odbiór czasu wolnego w stosunku:

 • 1 godzina za 1 godzinę (w przypadku wniosku pracownika),
 • 1 godzina za 1,5 godziny (w przypadku braku wniosku pracownika)
Reklama

albo dodatki w wysokości 50% lub 100% wynagrodzenia. W przypadku pracy nadliczbowej w sobotę (dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy) kierowcom będzie przysługiwał odbiór całego dnia wolnego bez względu na liczbę godzin przepracowanych w ten dzień.

Można również spotkać się ze stanowiskiem, że w przypadku kierowców, w zakresie rozliczania godzin nadliczbowych, stosujemy przepisy ustawy o pracownikach samorządowych. Z poglądem tym nie zgadza się jednak większość specjalistów prawa pracy.

Podstawa prawna

 • art. 1, art. 6, art. 20 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz.U. Nr 92, poz. 879 ze zm.),
 • art. 42, art. 43 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 223, poz. 1458),
 • art. 151–1512, art. 15111 Kodeksu pracy.
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?