REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

4242 zł odszkodowania za mobbing w pracy. To nie wszystko: pokrzywdzonemu pracownikowi może przysługiwać też zadośćuczynienie

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Za mobbing należy się co najmniej 4242 zł odszkodowania
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Mobbing to pojęcie, które w Kodeksie pracy pojawiło się 20 lat temu. Przepisy o mobbingu nakazują pracodawcy, żeby przeciwdziałał temu zjawisku. Pracownikowi, który doznał mobbingu przepisy przyznają prawo do odszkodowania, a w niektórych przypadkach – także do zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Mobbing uprawnia także pracownika do rozwiązania umowy o pracę.

Mobbing stał się terminem ustawowym, którym posługuje się Kodeks pracy na mocy nowelizacji tego aktu normatywnego przyjętej w listopadzie 2003 r. Nowelizacja ta weszła w życie 1 stycznia 2004 r. Przepisy Kodeksu pracy nakładają na pracodawcę obowiązek przeciwdziała mobbingowi.

REKLAMA

Autopromocja

Co to jest mobbing

Mobbing to słowo pochodzące od angielskiego czasownika to mob (nagabywać, napadać, zaczepiać). Co ciekawe, w stosunku do pojęcia, które po polsku określamy jako mobbing, w strefie języka angielskiego zwykle używa się nazwy bullying (dosł. zastraszanie). 

Mobbing według Międzynarodowej Organizacji Pracy

Mobbing to obraźliwe i mściwe zachowanie wyrażające się poprzez okrutne, złośliwe lub upokarzające usiłowania zaszkodzenia jednostce lub grupie pracowników, którzy stają się przedmiotem psychicznego dręczenia. Mobbing zawiera w sobie bezustanne negatywne uwagi lub krytykę, izolowanie osoby od kontaktów społecznych, plotkowanie lub rozpowszechnianie fałszywych informacji.

Na gruncie polskiego prawa pracy ustawową definicję pojęcia mobbing określają przepisy Kodeksu pracy, które weszły w życie na początku 2004 r. 

Zgodnie z kodeksową definicją mobbing to działania lub zachowania, które dotyczą pracownika lub są skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na nękaniu lub zastraszaniu pracownika. Takie działania i zachowania muszą przy tym – żeby można było uznać je za mobbing – charakter uporczywy, a zarazem długotrwały. 

Warto zwrócić uwagę, że Kodeks pracy nie wskazuje podmiotu działań lub zachowań, które mogą stanowić mobbing. Oznacza to, że – to częstszy przypadek – mobbing może polegać na działaniach lub zachowaniach pracodawcy (działającego bezpośrednio lub poprzez swoich przedstawicieli – przełożonych pracownika), ale także – być może rzadziej – mobbing może zaistnieć pomiędzy samymi pracownikami. Przepisy zawsze jednak obciążają pracodawcę odpowiedzialnością za wystąpienie mobbingu w jego przedsiębiorstwie.

Uporczywe i długotrwałe nękanie lub zastraszanie pracownika nie wyczerpują definicji mobbingu. Istotnym jej elementem jest skutek, jaki wywiera na pracownika takie nękanie lub zastraszania. Żeby takie działania lub zachowania zostały uznane za mobbing muszą wywoływać u pracownika zaniżoną ocenę przydatności zawodowej. Dodatkową muszą powodować poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników. W przypadku, gdy działania lub zachowanie dotyczące lub skierowane przeciwko pracownikowi nie przyniosły skutku w postaci poniżenia, ośmieszenia, izolowania bądź eliminacji z zespołu, do uznania tych działań lub zachowań za mobbing wystarczy, że taki był ich cel.

Odszkodowanie za mobbing

Wystąpienie mobbingu powoduje, że pracodawca ponosi wobec pracownika odpowiedzialność odszkodowawczą. Odszkodowanie należy się każdemu pracownikowi, który doznał mobbingu. Przysługuje ono również pracownikowi, który wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę (patrz niżej). 

Przepisy Kodeksu pracy stanowią, że odszkodowanie za mobbing przysługuje w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Wynosi ono od 1 stycznia 2024 r. 4242 zł, a od 1 lipca 2024 r. wzrośnie do 4300 zł. 

Ważne
Minimalna wysokość odszkodowania za mobbing wynosi w 2024 r.
  • od 1 stycznia – 4242 zł,
  • od 1 lipca – 4300 zł.

Zadośćuczynienie za rozstrój zdrowia wywołany przez mobbing

Szersze uprawnienia przepisy przyznają pracownikowi, u którego mobbing wywołał rozstrój zdrowia. 
W takiej sytuacji pracownikowi należy się nie tylko odszkodowanie, ale również może może dochodzić od pracodawcy odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. 

Przepisy nie określają minimalnej wysokości zadośćuczynienia w takim przypadku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozwiązanie umowy o pracę wskutek mobbingu

Pracownik może również wskutek mobbingu rozwiązać umowę o pracę – zarówno za wypowiedzeniem, jak i bez wypowiedzenia. 

Jeśli pracownik rozwiąże umowę za wypowiedzeniem, przysługuje mu odszkodowanie, o którym mowa powyżej. Pracownik może jednak w razie wystąpienia mobbingu rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia; takie uprawnienie przysługuje mu wtedy, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika. Jednym z takich obowiązków jest, jak stanowią przepisy Kodeksu pracy – przeciwdziałanie mobbingowi. W takim przypadku pracownikowi przysługuje również odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. Jeżeli pracownik pracował na podstawie umowy na czas określony, przysługuje mu odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa o pracę miała trwać, nie więcej jednak niż za okres wypowiedzenia.

W obu przypadkach oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę powinno zawierać wskazanie działań lub zachowań stanowiących mobbing jako przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin pracy w tygodniu w Polsce do 2027 roku? Inne państwa już testowały: efekty są zachęcające

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA