REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

4242 zł odszkodowania za mobbing w pracy. To nie wszystko: pokrzywdzonemu pracownikowi może przysługiwać też zadośćuczynienie

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Za mobbing należy się co najmniej 4242 zł odszkodowania
Za mobbing należy się co najmniej 4242 zł odszkodowania
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Mobbing to pojęcie, które w Kodeksie pracy pojawiło się 20 lat temu. Przepisy o mobbingu nakazują pracodawcy, żeby przeciwdziałał temu zjawisku. Pracownikowi, który doznał mobbingu przepisy przyznają prawo do odszkodowania, a w niektórych przypadkach – także do zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Mobbing uprawnia także pracownika do rozwiązania umowy o pracę.

Mobbing stał się terminem ustawowym, którym posługuje się Kodeks pracy na mocy nowelizacji tego aktu normatywnego przyjętej w listopadzie 2003 r. Nowelizacja ta weszła w życie 1 stycznia 2004 r. Przepisy Kodeksu pracy nakładają na pracodawcę obowiązek przeciwdziała mobbingowi.

Autopromocja

Co to jest mobbing

Mobbing to słowo pochodzące od angielskiego czasownika to mob (nagabywać, napadać, zaczepiać). Co ciekawe, w stosunku do pojęcia, które po polsku określamy jako mobbing, w strefie języka angielskiego zwykle używa się nazwy bullying (dosł. zastraszanie). 

Mobbing według Międzynarodowej Organizacji Pracy

Mobbing to obraźliwe i mściwe zachowanie wyrażające się poprzez okrutne, złośliwe lub upokarzające usiłowania zaszkodzenia jednostce lub grupie pracowników, którzy stają się przedmiotem psychicznego dręczenia. Mobbing zawiera w sobie bezustanne negatywne uwagi lub krytykę, izolowanie osoby od kontaktów społecznych, plotkowanie lub rozpowszechnianie fałszywych informacji.

Na gruncie polskiego prawa pracy ustawową definicję pojęcia mobbing określają przepisy Kodeksu pracy, które weszły w życie na początku 2004 r. 

Zgodnie z kodeksową definicją mobbing to działania lub zachowania, które dotyczą pracownika lub są skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na nękaniu lub zastraszaniu pracownika. Takie działania i zachowania muszą przy tym – żeby można było uznać je za mobbing – charakter uporczywy, a zarazem długotrwały. 

Warto zwrócić uwagę, że Kodeks pracy nie wskazuje podmiotu działań lub zachowań, które mogą stanowić mobbing. Oznacza to, że – to częstszy przypadek – mobbing może polegać na działaniach lub zachowaniach pracodawcy (działającego bezpośrednio lub poprzez swoich przedstawicieli – przełożonych pracownika), ale także – być może rzadziej – mobbing może zaistnieć pomiędzy samymi pracownikami. Przepisy zawsze jednak obciążają pracodawcę odpowiedzialnością za wystąpienie mobbingu w jego przedsiębiorstwie.

Uporczywe i długotrwałe nękanie lub zastraszanie pracownika nie wyczerpują definicji mobbingu. Istotnym jej elementem jest skutek, jaki wywiera na pracownika takie nękanie lub zastraszania. Żeby takie działania lub zachowania zostały uznane za mobbing muszą wywoływać u pracownika zaniżoną ocenę przydatności zawodowej. Dodatkową muszą powodować poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników. W przypadku, gdy działania lub zachowanie dotyczące lub skierowane przeciwko pracownikowi nie przyniosły skutku w postaci poniżenia, ośmieszenia, izolowania bądź eliminacji z zespołu, do uznania tych działań lub zachowań za mobbing wystarczy, że taki był ich cel.

Odszkodowanie za mobbing

Wystąpienie mobbingu powoduje, że pracodawca ponosi wobec pracownika odpowiedzialność odszkodowawczą. Odszkodowanie należy się każdemu pracownikowi, który doznał mobbingu. Przysługuje ono również pracownikowi, który wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę (patrz niżej). 

Przepisy Kodeksu pracy stanowią, że odszkodowanie za mobbing przysługuje w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Wynosi ono od 1 stycznia 2024 r. 4242 zł, a od 1 lipca 2024 r. wzrośnie do 4300 zł. 

Ważne
Minimalna wysokość odszkodowania za mobbing wynosi w 2024 r.
 • od 1 stycznia – 4242 zł,
 • od 1 lipca – 4300 zł.

Zadośćuczynienie za rozstrój zdrowia wywołany przez mobbing

Szersze uprawnienia przepisy przyznają pracownikowi, u którego mobbing wywołał rozstrój zdrowia. 
W takiej sytuacji pracownikowi należy się nie tylko odszkodowanie, ale również może może dochodzić od pracodawcy odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. 

Przepisy nie określają minimalnej wysokości zadośćuczynienia w takim przypadku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozwiązanie umowy o pracę wskutek mobbingu

Pracownik może również wskutek mobbingu rozwiązać umowę o pracę – zarówno za wypowiedzeniem, jak i bez wypowiedzenia. 

Jeśli pracownik rozwiąże umowę za wypowiedzeniem, przysługuje mu odszkodowanie, o którym mowa powyżej. Pracownik może jednak w razie wystąpienia mobbingu rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia; takie uprawnienie przysługuje mu wtedy, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika. Jednym z takich obowiązków jest, jak stanowią przepisy Kodeksu pracy – przeciwdziałanie mobbingowi. W takim przypadku pracownikowi przysługuje również odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. Jeżeli pracownik pracował na podstawie umowy na czas określony, przysługuje mu odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa o pracę miała trwać, nie więcej jednak niż za okres wypowiedzenia.

W obu przypadkach oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę powinno zawierać wskazanie działań lub zachowań stanowiących mobbing jako przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Izabella334
  2024-02-26 12:46:48
  Na szczęście coraz więcej osób znajduje w sobie siłę, żeby zgłaszać mobbing i z nim walczyć. Dzięki pomocy kancelarii Lilianny Skiby z Warszawy wygrałam odszkodowanie w sądzie, ale satysfakcja jest tak naprawdę bezcenna.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Do 29 lutego 2024 r. należy przekazać do ZUS zaświadczenie o przychodach emeryta lub rencisty

Płatnicy składek, tj. pracodawcy, zleceniodawcy są zobowiązani do przekazania do ZUS do końca lutego 2024 r. zaświadczenia o przychodzie emeryta lub rencisty uzyskanego w 2023 r. Osoby prowadzące działalność składają oświadczenie o uzyskanym przychodzie.

Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 - sprawdź dla kogo

Aż albo tylko: 234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 r. Na taką kwotę wpływ ma przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogłoszone w sektorze przedsiębiorstw, w czwartym kwartale 2023 r., które wynosiło 7 767,85 zł. Poniżej szczegóły. 

Chociaż trwają strajki rolników Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r.

Polscy rolnicy strajkują, a władze przedłużają Ukraińcom legalny pobyt w Polsce, m.in. celem pracy dla polskich rolników. Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Dlaczego? Ponieważ wydłużono legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce do 30 czerwca2024 r. Gdyby nie to kolejne wydłużenie Ukraińcy mogliby legalnie przebywać w Polsce tylko do 4 marca 2024 r.

REKLAMA

Dokumentacja pracownicza musi być odpowiednio przechowywana. Za niedopełnienie obowiązków pracodawca zapłaci 30000 zł grzywny

Dokumentacja pracownicza musi być prowadzona i przechowywana zgodnie z przepisami Kodeksu pracy. Pracodawca ma obowiązek przechowywać dokumentację co do zasady przez co najmniej 10 lat po odejściu pracownika z pracy. Za niedopełnienie obowiązków związanych z przechowywaniem dokumentacji pracowniczej grozi pracodawcy kara grzywny.

Służba bhp. Kiedy pracodawca może samodzielnie wykonywać zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy?

Służba bezpieczeństwa i higieny pracy pełni funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bhp. W niektórych sytuacjach zadania służby bhp może wypełniać sam pracodawca. Dzięki temu nie musi wyznaczać do tego pracownika lub zatrudniać specjalisty spoza zakładu pracy.

Bezrobocie w styczniu 2024 r. Stopa bezrobocia wzrosła z 5,1 proc. do 5,4 proc. Przybyło prawie 49 tys. bezrobotnych: bez pracy było ponad 837 tys. osób

Stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu 2024 r. wyniosła 5,4 proc. To o 0,3 pkt. proc. więcej niż w ostatnim miesiącu 2023 r., ale 0,1 pkt. proc. mniej niż w styczniu 2023 r. Liczba bezrobotnych wzrosła w stosunku do grudnia o 48,9 tys. i wyniosła w styczniu 837,1 tys. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny.

Nierówne traktowanie w miejscu pracy. Ile pracodawca musi zapłacić za dyskryminację

Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. 

REKLAMA

Wellbeing pracowników. Jeden ze sposobów na zadowolenie z pracy

Po pandemii COVID-19 wielu pracodawców uruchomiło programy wspierające pracowników w radzeniu sobie z obciążeniami psychicznymi. Wellbeing, czyli dobrostan pracowników, stał się jednym z filarów nowoczesnej kultury organizacyjnej.

Korzystne trendy dla pracowników w 2024 r.

Praca hybrydowa, spersonalizowane plany rozwoju, wspieranie work-life balance to najważniejsze trendy w HR w tym roku. Czego jeszcze można się spodziewać na rynku pracy w najbliższych miesiącach? 

REKLAMA