| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Indywidualny rozkład czasu pracy nie może naruszać doby pracowniczej

Indywidualny rozkład czasu pracy nie może naruszać doby pracowniczej

Wprowadzając indywidualny rozkład czasu pracy na podstawie Kodeksu pracy, należy pamiętać, że nie wolno tak go ustalić, aby naruszał dobę pracowniczą. Aby naruszenie doby pracowniczej było „legalne”, trzeba się posiłkować innymi przepisami szczególnymi, np. tzw. ustawami antykryzysową lub powodziową.

Przykład

Jestem pracodawcą, który zatrudnia kilkunastu pracowników. Chciałbym, aby jeden z pracowników wykonywał pracę w godzinach (na przemian) od 8.00 do 16.00 i od 10.00 do 18.00. Zastanawiam się, czy na wniosek pracownika dotyczący wprowadzenia indywidualnego rozkładu czasu pracy (art. 142 k.p.) mogę ustalić taki rozkład czasu pracy, aby nie powodował on naruszenia doby pracowniczej.

Wniosek pracownika dotyczący wprowadzenia indywidualnego rozkładu czasu pracy złożony na podstawie przepisów Kodeksu pracy nie może być podstawą do stosowania odstępstw od doby pracowniczej. Jeżeli jednak pracodawca jest przedsiębiorcą, który np. ucierpiał w wyniku powodzi, można w tym zakresie zastosować przepisy ustawy antykryzysowej, które pozwalają na takie odstępstwa.

Jak wprowadzić zmiany

Indywidualny rozkład czasu pracy na podstawie ustawy antykryzysowej, który przewiduje różne godziny rozpoczynania i kończenia pracy, pracodawca może wprowadzić dla każdego pracownika.

Przepisy antykryzysowe dają pracodawcy (przedsiębiorcy) możliwość narzucenia indywidualnych rozkładów czasu pracy pracownikom (przy możliwości odstępstwa od doby pracowniczej).

Rozwiązanie to wprowadza się jednak w sformalizowany sposób:

  • w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi,
  • jeżeli u danego przedsiębiorcy nie działają zakładowe organizacje związkowe, indywidualny rozkład wprowadza się w porozumieniu z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym u tego przedsiębiorcy.

Inaczej wprowadza się indywidualny rozkład czasu pracy na podstawie ustawy antykryzysowej, jeżeli pracownik opiekuje się dzieckiem do ukończenia przez nie 14. roku życia lub opiekuje się członkiem rodziny wymagającym jego osobistej opieki. W takich przypadkach pracodawca ustala indywidualny rozkład czasu pracy na wniosek pracownika, który ma obowiązek uwzględnić (art. 11 ustawy antykryzysowej).

W tych dwóch przypadkach pracodawca może nie uwzględnić wniosku pracownika o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy jedynie wówczas, gdy nie jest to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez tę osobę. O przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku przedsiębiorca informuje pracownika na piśmie. Przy ustaleniu indywidualnego rozkładu czasu pracy na wniosek osoby, która spełnia powyższe warunki, ponowne wykonywanie pracy przez pracownika w tej samej dobie pracowniczej nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych (art. 10 ustawy antykryzysowej).

Podstawa prawna:

  • art. 128, 142 Kodeksu pracy,
  • art. 10 i 11 ustawy z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (DzU nr 125, poz. 1035 ze zm.),
  • art. 39 ustawy z 24 czerwca 2010 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z 2010 r. (DzU nr 123, poz. 835 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna - Inkaso WEC S.A.

Obsługa wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »