reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Czy dział personalny to jeszcze administrator, czy już partner strategiczny dla biznesu?

Czy dział personalny to jeszcze administrator, czy już partner strategiczny dla biznesu?

Hasło „warto rozmawiać” zrobiło karierę, ale czy działy HR i biznes znalazły wspólny język? Czy rzeczywiście wiemy, jak skutecznie argumentować decyzje związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi? Czy karuzela wydarzeń i wyzwań pozwoliła rozwinąć skrzydła? Odpowiedzi na wiele pytań pomaga udzielić przegląd kluczowych wyników badania wskaźników efektywności zarządzania kapitałem ludzkim HR Nawigator 2011.

Ostatnie lata to pełna wyzwań szkoła przetrwania dla polskich działów personalnych. Masowe wyjazdy wartościowych pracowników, postępujące roszczenia, kryzys ekonomiczny i kalejdoskop zmieniających się wymagań stawianych przed zarządzającymi ludźmi. Bo właśnie jednym z pierwszych obszarów, na które zwrócono szczególną uwagę, zwłaszcza w obliczu spowolnienia gospodarczego, był obszar HR. Całościowe koszty zasobów ludzkich stanowią średnio aż 15 proc. kosztów ponoszonych przez polskie firmy. Nie jest to kwota, którą odpowiedzialny menedżer mógłby zlekceważyć w planowaniu strategii firmy. Nacisk na świadome zarządzanie i monitorowanie efektywności obszaru zarządzania zasobami ludzkimi zwiększył także konieczność posługiwania się tym samym językiem – wskaźników, efektywności, ryzyka, a także rozwój kompetencji dotychczas nie dla wszystkich obowiązkowych. Cieszy więc fakt, że prawie 30 proc. uczestników badania postrzega siebie jako partnera biznesu, a ponad 35 proc. uważa za swoją mocną stronę przygotowanie do tej roli. Coraz więcej organizacji regularnie mierzy efektywność zarówno działań w obszarze HR – rekrutacji, szkoleń, fluktuacji, jak i satysfakcji i zaangażowania pracowników.

Płacz i płać

Przyjrzyjmy się na początek ponoszonym kosztom. Ponad 90 proc. stanowią wynagrodzenia. Następny pod względem udziału jest budżet przeznaczany na świadczenia dodatkowe – zaczynając od samochodu służbowego, a kończąc na manicure zapewnianym przez firmę. Resztki tortu pochłaniają szkolenia i rekrutacje. Wskaźnik kosztu wynagrodzeń utrzymuje się od 2009 r. na poziomie ponad 70 tys. zł na pracownika, a szczegółowe informacje o konkurencyjności praktyki i polityki wynagradzania są jednym z podstawowych mierników używanych w pracy działu HR. Spróbujmy jednak popatrzeć na efektywność kosztową z perspektywy organizacji. Ostatnie wyniki przynoszą dane o wzroście udziału kosztów wynagrodzeń w przychodach i przekroczeniu wartości z przełomu 2008 i 2009 r. Czy pracownicy są mniej wydajni? Czy może płacimy więcej, a przychód nie wzrósł jeszcze na tyle znacząco? Czy może to kwestia inwestycji w zasoby ludzkie?

Na pewno nie bez znaczenia pozostaje fakt, że rzeczywiście rynki wynagrodzeń wzrosły, a zatrudnienie zwiększyło się. Jeżeli dodamy informację o sporej, bo kilkunastoprocentowej, fluktuacji i popatrzymy na widoczne ożywienie na rynku pracy, wiemy, że nadszedł czas zmian. Zestawmy te dane z rosnącym wskaźnikiem kosztów operacyjnych na pracownika i dodajmy, że nie jest on wynikiem rosnących kosztów wynagrodzeń, który utrzymuje się już kolejny rok na podobnym poziomie. Wzrost ten wynika przede wszystkim ze zwiększonej liczby nadgodzin oraz wykorzystania zewnętrznej siły roboczej (agencje pracy tymczasowej). Obserwacja ta wiele mówi o strategii jak najefektywniejszego działania w obliczu wciąż niepewnej sytuacji ekonomicznej. Tak – potrzebujemy pracowników, ale wykorzystajmy wszystkie dostępne siły i wspomóżmy się, jak najtańszym kosztem, pracownikami tymczasowymi.

Ile firmy otrzymują w zamian za inwestycje w kapitał ludzki? Optymistycznie nastraja fakt, że po spadku w 2009 r. trend się odwrócił i wskaźniki HC ROI wracają do poziomu sprzed kryzysu. Z każdej zainwestowanej w rozwój zasobów ludzkich złotówki organizacje zyskały ponad 1,7 zł – aż o 20 groszy więcej niż przed rokiem, a w niektórych z badanych branż wskaźnik ten osiągnął wartość aż 2,5 zł.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Mycka

ekspert specjalizujący się w tematyce samorządowej, działacz polityczny. Specjalizuje się głównie w polityce społecznej oraz ekonomice pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama