Kategorie

Inwestując w kobiety, ulepszamy świat

Halina Guryn
Halina Guryn
Rozmowa z Mary Daley Yerrick, współzałożycielką i członkiem zarządu Vital Voices Global Partnership

● Jakie są najważniejsze cele organizacji Vital Voices Global Partnership?

To przede wszystkim identyfikacja, szkolenie oraz wspieranie działania kobiet – przedsiębiorców społecznych na całym świecie. Nasza organizacja daje kobietom szansę bycia liderkami zmian w ich własnych krajach. Dlatego też naszym celem jest odkrywanie potencjału przywódczego kobiet, zmiana ich życia, umacnianie ich ekonomicznego rozwoju, a co za tym idzie – rozwoju społeczności lokalnych. Co więcej, przekazujemy kobietom wiedzę z zakresu zarządzania, biznesu, marketingu oraz komunikacji po to, aby mogły tworzyć i rozwijać własne firmy czy organizacje, w których działają. Invest in Women. Improve the World to dewiza Vital Voices Global Partnership na całym świecie. W centrum naszych zainteresowań organizacji jest więc praca na rzecz kobiet. Przez ostatnie 13 lat przeszkoliliśmy ponad 8 tys. kobiet ze 127 państw. Uczestniczki naszych programów wróciły do swoich krajów, gdzie z kolei przeprowadziły szkolenia dla ponad 500 tys. kolejnych kobiet.

● Dlaczego zdecydowali się Państwo rozpocząć działalność w naszym kraju?

Sądzę, że to jest dobry moment na inaugurację tego rodzaju działalności w Polsce – w kraju, który obecnie jest w podobnej fazie jak my w chwili zakładania naszej organizacji. Patrzymy, skąd pochodzimy, dokąd idziemy, obserwujemy, jak zmienia się rola kobiet w skali ogólnoświatowej, ale i w perspektywie małych społeczności. To także dobry czas na pojawienie się w różnych środowiskach kobiet, które mogą być mentorkami dla innych, które same są liderami i z powodzeniem mogą pełnić funkcję mentorską. I właśnie program mentoringu będziemy rozwijać w Polsce szczególnie. Bardzo cenną pomoc okazuje nam tu Ambasada Stanów Zjednoczonych, dzięki której kobiety – liderki z Polski – mogą uczestniczyć w programie warsztatów zagranicznych, aby później – po powrocie do Polski – wspierać inne osoby w pełnieniu przywódczej roli.

● Jakimi cechami powinna wyróżniać się kobieta lider, aby z sukcesem przeszła przez proces rekrutacji do programu mentoringu prowadzonego przez Vital Voices?

W swojej aplikacji powinna pokazać pasję, zdolności w budowaniu sieci kontaktów, osiągnięcia, ale i potencjalne możliwości. W dużej mierze opieramy się też na wskazówkach ze strony ambasad w różnych krajach, w tym również w Polsce. Dbamy zatem o to, aby w grupie około 30 osób, które co roku biorą udział w międzynarodowym programie mentoringu, była jedna kobieta z Polski. Zależy nam przy tym, aby szanse na udział w programie były równomiernie rozłożone i aby kobiety z różnych stron świata mogły w nim uczestniczyć.


● Które metody są według Pani najbardziej skuteczne w doskonaleniu umiejętności przywódczych kobiet, np. mentoring, coaching, warsztaty, spotkania i wzajemna wymiana doświadczeń?

Moim zdaniem – wszystkie są ważne i skuteczne. Ale chciałabym podkreślić, że zwłaszcza poprzez ideę mentoringu chcemy odkrywać i rozwijać potencjał przywódczy kobiet. W ten sposób uczymy, jak inspirować, stymulować i być autentycznym liderem dla innych. Najpierw organizujemy więc 3-tygodniowy międzynarodowy program mentoringowy w Stanach Zjednoczonych. Pierwszy tydzień to warsztaty odbywające się w Waszyngtonie. Uczestniczki programu biorą udział w spotkaniach z reprezentantami największych ugrupowań politycznych, z przedstawicielkami klubu parlamentarnego kobiet. Wspólnie omawiają rozwiązania, które już udało się wprowadzić w życie, które się nie powiodły, a które tematy powinny być poruszane podczas obrad Kongresu. Mają okazję bezpośrednio rozmawiać z lobbystkami działającymi na rzecz kobiet, np. w takich kwestiach, które dotyczą przemocy i handlu kobietami, czy profilaktyki nowotworowej. Staramy się też przekonać uczestniczki naszego programu, jaki wpływ ma sukces ekonomiczny kobiet na ich pozycję i rolę społeczną oraz jak ważne jest potem propagowanie tego sukcesu w ich krajach.

● Jakie są następne działania w ramach międzynarodowego programu mentoringowego?

Po tygodniu spędzonym w Waszyngtonie jest tzw. job shadowing. Trwa dwa tygodnie i jest to indywidualna sesja z mentorką. Każda osoba uczestnicząca w naszym programie jest obecna przy swojej mentorce i w życiu zawodowym, i prywatnym, w czasie podróży służbowych, spotkań biznesowych i rodzinnych. Może na co dzień obserwować zachowanie i działanie swojej mentorki. Z tego też względu kładziemy nacisk na mentoring jako metodę całościowego, holistycznego rozwoju człowieka (coaching jest skuteczny w przypadku potrzeby rozwoju konkretnej umiejętności, np. występowania na forum publicznym lub w wykonywaniu konkretnego zadania). Warto też zwrócić uwagę, że już podczas pierwszego tygodnia grupa składająca się z 30 pań z różnych krajów zaczyna budować swoją małą społeczność – małą organizację, w której są podobieństwa, ale i różnice. Po etapie indywidualnych 2-tygodniowych sesji uczestniczki ponownie spotykają się i wymieniają się obserwacjami, spostrzeżeniami i doświadczeniami ze spotkań z politycznymi liderami i swoimi mentorkami.

● Co według Pani jest kluczowym problemem w Polsce, jeżeli mówimy o sprawach kobiet i jakie są Pani oczekiwania pod względem realizacji programu mentoringowego w naszym kraju?

Jestem pod wielkim wrażeniem obecności kobiet w działalności biznesowej na świecie. Moje doświadczenia zawodowe mają swoje źródło właśnie w biznesie, dlatego też zwracam na to szczególną uwagę. Teraz inaugurujemy działalność naszej organizacji Vital Voices w Polsce i widzę, że tutaj obecność kobiet w świecie polityki, biznesu czy w sektorze organizacji pozarządowych jest coraz większa. Obserwacje działania kobiet w różnych krajach dowodzą, że sukces ekonomiczny przekłada się także na sukces osiągany w innych dziedzinach. Mam zatem nadzieję, że tak też się stanie w Polsce. Otwierając polski oddział Vital Voices, rozpoczynamy realizację programu wśród kobiet z rejonu Eurazji. Osoby, które wzięły udział w międzynarodowych warsztatach mentoringowych, będą więc mogły teraz przekazać swoją wiedzę i umiejętności innym kobietom w Polsce. Zgodnie z naszą ideą mówiącą, że poprzez inwestowanie w kobiety tak naprawdę ulepszamy świat.

● Dziękuję za rozmowę.


Mary Daley Yerrick

współzałożycielka i członek zarządu Vital Voices Global Partnership. W latach 2005–2009 dyrektor generalny tej organizacji. Zarządzała wieloma programami Vital Voices poświęconymi tematyce wzmacniania pozycji gospodarczej kobiet, w 2007 roku utworzyła program Vital Voices Artisam Entrepreneurs, dający tysiącom kobiet z sektora sztuki i rzemiosła wiedzę, narzędzia i wsparcie niezbędne do przekształcania ich firm w coraz bardziej rentowne przedsięwzięcia. Kobietom przedsiębiorcom, które są gotowe do ekspansji na rynki zagraniczne, pomaga we wprowadzaniu ich towarów na rynek amerykański. W ostatnich latach swoją uwagę koncentruje głównie na Afryce i Bliskim Wschodzie. Jednocześnie jest mentorem w programach wzmacniających pozycję gospodarczą kobiet w Estonii, na Litwie, Białorusi i Ukrainie. Do 2007 roku Mary Daley Yerrick była właścicielką Primetime Solutions, firmy konsultingowej z zakresu public relations i komunikacji w marketingu społecznym. Podczas dziesięcioletniej kariery w biznesie stworzyła i zarządzała narodową kampanią multimedialną uświadamiającą istnienie ubóstwa w Stanach Zjednoczonych i jego źródła oraz promująca rozwiązania oparte na społeczności lokalnej. Wielokrotnie nagradzana za swoje osiągnięcia, m.in. w 2000 roku organizacja Washington Women in Public Relations uhonorowała ja Kobietą Roku, w 2003 roku została uhonorowana w Hall of Fame (Izbie Pamięci) w dziedzinie PR. Ostatnio pełniła również funkcję doradcy międzynarodowej fundacji Women ChangeMakers z siedzibą w Genewie.

Vital Voices Global Partnership

Reklama

międzynarodowa organizacja założona m.in. przez Hillary Clinton i Madeleine Albright. Powstała w 1997 r. w Stanach Zjednoczonych, w 1999 r. została przekształcona w organizację pozarządową. Obecnie działa na rzecz kobiet w Afryce, Azji, Europie, Ameryce Łacińskiej i Północnej, na Karaibach i Bliskim Wschodzie. W Polsce organizacja funkcjonuje pod nazwą Vital Voices Chapter Poland, a inkubatorem jej działalności jest Fundacja Diadem.

Zakres inicjatyw podejmowanych przez Vital Voices zależy od potrzeb danego kraju. Vital Voices Chapter Poland skupia swoją działalność na rozwijaniu i odkrywaniu potencjału przywódczego Polek. Rekrutacja do programu mentoringu wyłoniła 15 ambitnych i przedsiębiorczych kobiet. W grudniu spędzą one kilka dni indywidualnie ze swoją mentorką (tzw. job shadowing) w jej firmie, będą miały także możliwość odbycia kursu Micro MBA realizowanego przez Szkołę Biznesu Politechniki Warszawskiej. Udział w programie jest bezpłatny.

Vital Voices Chapter Poland zamierza realizować co roku taki sam program mentoringu (począwszy od 2011 r.) w Polsce dla kobiet z innych krajów Europy Wschodniej i Azji. Działania Vital Voices Chapter Poland wspiera Ambasada USA, Polsko-Amerykańska Izba Handlowa oraz Polish Professional Women Network. Honorowy patronat nad inicjatywami organizacji objęła była Pierwsza Dama i prezes Fundacji Porozumienie bez Barier, Jolanta Kwaśniewska.

Kryteria wyboru przedsiębiorczych kobiet z Polski

W rekrutacji do 2-tygodniowego programu mentoringu w Warszawie w dniach 29 listopada–10 grudnia 2010 roku mogły wziąć udział przedsiębiorcze kobiety z naszego kraju, które:

1. Prowadzą własną firmę lub pracują w innej firmie, korporacji, organizacji, instytucji pozarządowej lub rządowej.

2. Mają za sobą co najmniej pięć lat aktywnej kariery zawodowej i odniosły sukces.

3. Mają silną motywację do rozwoju swojego potencjału przywódczego.

4. Płynnie mówią w języku angielskim.

5. Mogą poszczycić się udokumentowanym zaangażowaniem w pracę pro bono.

Udział w programie jest bezpłatny.

(na podst. Vital Voices Chapter Poland, 2010)

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  "Blaski i cienie PPK" - niezależne badanie naukowe

  PPK - jakie są opinie o programie? Poznaj wyniki niezależnego badania naukowego "Blaski i cienie PPK".

  Tata wybiera urlop ojcowski

  Urlop ojcowski to urlop najczęściej wykorzystywany przez ojców urlop po narodzinach dziecka. Najrzadziej korzystają z urlopu rodzicielskiego.

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika a przepisy

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika - jakie są przepisy prawne? Czy to nie narusza dóbr osobistych pracownika?

  Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

  Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?