reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Odkrywanie sensu

Odkrywanie sensu

Rozmowa z Davidem Gordonem, jednym z twórców NLP, trenerem, autorem Modelu Gordona

● Jesteś współtwórcą neurolingwistycznego programowania. W czym się specjalizujesz w tym tak szerokim obszarze?

We wczesnych latach 70. spotkałem Richarda Bandlera. Uczył wówczas dwie niewielkie grupy terapii Gestalt. To, co robił, było dla mnie fascynujące i poddałem się temu całkowicie. John Grinder był w drugiej grupie. Obaj połączyli swoje możliwości, John wniósł swoje doświadczenie lingwistyczne, a Richard swoje z obszaru teorii systemów i terapii. To połączenie spowodowało zmianę świata terapii. Ja i inni (jak Robert Dilts, Leslie Cameron-Bandler i Judith DeLozier) dołączyliśmy do nich w tych poszukiwaniach, które w końcu otrzymały nazwę neurolingwistycznego programowania. Na samym początku miałem szczęście spędzić mnóstwo czasu z Miltonem Ericksonem, a to poprowadziło mnie do mojej pierwszej specjalizacji, jaką była hipnoza i metafory. Zostały one jednak w końcu przyćmione przez moją pracę z Leslie, w której szukaliśmy fundamentalnych wzorców osobowości i doświadczenia, i to było oczywiście modelowanie. Modelowanie nadal jest moją podstawową pasją.

● Wszyscy chcemy (lub chcieliśmy na pewnym etapie życia) odkryć albo zdefiniować „sens życia”. Czym w ogóle jest model Meaningful Existence?

Ludzie rzeczywiście chcą odkryć sens swojego życia. Ważne jest, byśmy rozumieli, że istoty ludzkie są istotami tworzącymi znaczenia. Oznacza to, że taka jest nasza konstrukcja: poszukujemy znaczenia we wszystkim. I to tworzenie znaczeń determinuje to, jak myślimy, czujemy, działamy – cały czas, chwila za chwilą. Działa to również na najwyższych poziomach, jak sugerujesz w pytaniu. Chcemy mieć znaczenie, chcemy coś znaczyć w świecie. Wszyscy to czujemy w pierwszych latach dorosłości. Gdy życie toczy się dalej, a wiele z naszych oczekiwań nie zostaje spełnionych, to egzystencjalne pytanie często zostaje zepchnięte do ciemnego kąta, bo odpowiedź na nie nie jest przyjemna. Model Meaningful Existence jest zestawem wzorców przywracających nam bezpośredni kontakt z tymi elementami nas, które mają sens, mają znaczenie. Model ten nie tylko staje się płaszczyzną, w ramach której wiesz, że się liczysz – masz znaczenie, lecz także pomaga dokonywać wyborów będących w harmonii z tym, kim jesteś, i z tym, co masz do zaoferowania światu.

● W jaki sposób stworzyłeś ten model? W jakich kontekstach?

Ten model został stworzony poprzez modelowanie osób, które poruszają się przez życie z widoczną wewnętrzną mocą. Są to osoby, które nie kwestionują swojej osobistej wartości, które popełniają błędy i odnoszą porażki, ale nie są przez nie zbijane z nóg. Modelowałem takie osoby i w Stanach Zjednoczonych, i w Europie i odkryłem u wszystkich pewien zestaw wzorców. Nazwałem go modelem Meaningful Existence – „istnienie pełne znaczenia” – bo wzorce te operują na najwyższym dla tych ludzi poziomie – na poziomie egzystencjalnym. A ponieważ operują na najwyższym poziomie, tak naprawdę nie ma kontekstu w życiu danej osoby, na który nie miałyby wpływu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama