Kategorie

Giętkość myślenia czyli jak twórczo rozwiązywać problemy

Anna Niedziela-Strobel
Niemal każde ogłoszenie o pracę, oprócz podstawowych kompetencji niezbędnych do zajmowania danego stanowiska, zawiera wiele umiejętności pożądanych. Często wśród nich jest kreatywność. Takie podejście przestaje dziwić, gdyż twórcze myślenie przynosi korzyści we wszystkich dziedzinach życia. Jednak kreatywne podejście do rzeczywistości najlepiej sprawdza się w sytuacji problemowej.

Wielu osobom wydaje się, że nie potrafią myśleć twórczo, inni przeceniają swoje zdolności. Kreatywność kojarzy nam się z szybkim podejmowaniem decyzji, pomysłami, inteligencją. Tymczasem kreatywność, jakkolwiek związana z umiejętnością tworzenia pomysłów, jest cechą rozwijającą się obok inteligencji. Nie zawsze osoby inteligentne są zarazem twórcze. Podstawą twórczości jest umiejętność zestawiania zagadnień różniących się od siebie, czyli łatwość dostrzegania tego, co dla innych jest niezauważalne. Osoby twórcze cechuje też odwaga w podważaniu przyjętych założeń, ciekawość, bujna wyobraźnia, skłonność do wizualizacji, brak obawy przed popełnianiem błędów czy też umiejętność wyjścia poza pierwszy pomysł „poprawnego rozwiązania”. Jeśli komuś wydaje się, że nie ma w sobie takich cech, warto pamiętać, że myślenie twórcze nie jest stałe, dane raz na zawsze. Możemy je w sobie rozwijać, a nawet powinniśmy, jeśli na co dzień mamy do czynienia z problemami złożonymi i niepowtarzalnymi.

Bariery twórczego myślenia

Skuteczne rozwiązywanie problemów polega, z jednej strony, na dokładnym określeniu i zrozumieniu problemu, z drugiej, na poszukiwaniu najlepszego rozwiązania. I rzeczywiście z większością problemów dajemy sobie radę. Schody zaczynają się wówczas, gdy problem jest wielowarstwowy, a nasz umysł „zablokowany” przez różnego rodzaju bariery. W takich sytuacjach najczęściej uciekamy się do stosowania schematów myślowych. Jest tak wtedy, gdy zwracamy uwagę na część dostępnych informacji, pomijając inne. Mówiąc: „Zawsze tak robiliśmy, po co to zmieniać?” czy „Liczy się doświadczenie – to jedyny sposób nauczenia się czegoś”, ulegamy schematom myślowym. Utrudniać rozwiązywanie problemów mogą też bariery:

 • percepcyjne, które przeszkadzają odbierać rzeczywisty obraz sytuacji,
 • kulturowe, takie jak presja społeczeństwa,
 • emocjonalne, np. strach, zazdrość czy lęk przed ryzykiem.

Okazuje się, że kreatywność łatwo zaburzyć i zahamować przez sztywne przekonania, niesprzyjające sytuacje w miejscu pracy oraz stres. To, co sprzyja twórczemu myśleniu, to pozytywne postrzeganie siebie, właściwe środowisko, a w pracy odpowiedni współpracownicy.

Cechy twórczego myślenia

Zaczynając pracę nad własnymi umiejętnościami twórczego myślenia, należy w pierwszej kolejności zadbać o rozwój czterech głównych cech twórczości, Są to:

 1. Płynność – czyli zdolność do tworzenia wielu pomysłów, także podobnych do siebie lub dotyczących tego samego tematu.
 2. Giętkość – inaczej zdolność do tworzenia zbioru zróżnicowanych pomysłów.
 3. Opracowanie szczegółów – zdolność uzupełniania i pogłębiania problemu, łączenie odmiennych punktów widzenia i perspektyw.
 4. Oryginalność – czyli unikalność, nowatorstwo i innowacyjność myślenia.

Stosowanie ćwiczeń rozwijających poszczególne cechy może pomóc w uruchomieniu kreatywności. Dobrym sposobem jest organizowanie sesji twórczego myślenia. Takie treningi opierają się na wielu ćwiczeniach, takich jak:

 • wymyślenie 100 różnych zastosowań przedmiotów codziennego użytku (np. wykałaczka, gąbka, cegła) – ćwiczenie płynności myślenia,
 • wymyślenie 50 zastosowań przedmiotów codziennego użytku, a następnie zastanowienie się nad niekonwencjonalnymi możliwościami wdrożenia ich – ćwiczenie giętkości myślenia,
 • opisywanie czegoś (np. hobby, zawody sportowe, drzewo) w jak najbardziej szczegółowy sposób, korzystając ze wszystkich zmysłów – ćwiczenie opracowywania szczegółów,
 • wymyślanie nowatorskich zastosowań danego przedmiotu – ćwiczenie oryginalności.

Systematyczne trenowanie cech twórczego myślenia pozwoli bardziej otwarcie, odważnie i szeroko patrzeć na otaczającą rzeczywistość.

Mamy problem...

Umiejętność dostrzeżenia problemu oraz sposobu jego rozwiązania jest sprawdzeniem możliwości twórczego myślenia w praktyce. Proces twórczego rozwiązywania problemów można podzielić na sześć etapów:

 • Odkrywanie celów – na początku zastanawiamy się, jaki jest zasięg problemu. Na tym etapie pomocna jest analiza SWOT. Kolejnym krokiem jest dokonanie kombinacji poszczególnych elementów, żeby odkryć cel.
 • Odkrywanie faktów – zbieranie wszelkich dostępnych danych, aby lepiej zrozumieć problem.
 • Odkrywanie problemu – po analizie wcześniej zebranych informacji na nowo formułujemy problem. Często powtórne jego sformułowanie odsłania inny punkt widzenia.
 • Odkrywanie pomysłu – zbieranie rozwiązań warto zacząć od pytań, które są impulsem do tworzenia pomysłów.
 • Odkrywanie rozwiązania – ocena zebranych pomysłów i wybór możliwych rozwiązań.
 • Odkrywanie oceny pomysłu – prawidłowe wprowadzanie wybranych rozwiązań w życie.

Generujemy pomysły

Nie ma wątpliwości, że kreatywność najbardziej sprawdza się na etapie generowania pomysłów. Oto kilka technik, które mogą pomóc w znalezieniu jak największej liczby wartościowych idei.

Zadawanie pytań

Najprościej zacząć od sześciu podstawowych: Kto? Co? Gdzie? Kiedy? Dlaczego? W jaki sposób? Można również zastosować pytania, takie jak: Zaadaptować? Zastąpić? Zmodyfikować? Zwiększyć/ Zmniejszyć? Zminimalizować? Przearanżować? Odwrócić? Połączyć? Pytania warto stosować do każdego zagadnienia, od udoskonalania produktów do systemów zarządzania czy wyboru dalszej drogi zawodowej.


Burza mózgów

Popularna metoda tworzenia pomysłów dzięki pracy zespołu. Podczas burzy mózgów tworzy się listę wielu pomysłów, czasem bardzo szalonych, z których później wybiera się te najbardziej trafne. Cztery reguły efektywnej burzy mózgów:

 • oceniaj później,
 • staraj się o jak największą liczbę pomysłów,
 • zachęcaj do tworzenia szalonych pomysłów,
 • rozwijaj pomysły innych.

Pisanie scenariuszy

Metoda ta pomocna jest w planowaniu długoterminowym oraz przy nadchodzących zmianach. To metoda wybiegania myślami naprzód, którą należy stosować w grupie. Każdy członek grupy, jednocześnie ekspert w swojej dziedzinie, przewiduje, jak ta dziedzina zmieni się w ciągu pięciu, dziesięciu lat. Ważne jest przy tym, aby każdy uzasadnił swoje przewidywania oraz oszacował, jak dana dziedzina wpłynie na organizację. Gdy rozpatrywana sytuacja jest skomplikowana, pisanie scenariuszy może być użyteczną, choć czasochłonną metodą.

Mapy myślowe

Metoda ta opiera się na graficznym przedstawieniu notatek. Struktura mapy myślowej umożliwia intuicyjne skojarzenia. Mapa myślowa ma cztery podstawowe cechy:

 • przedmiot zainteresowania jest wyraźnie sprecyzowany i umieszczony centralnie,
 • zasadnicze tematy rozchodzą się od głównego w formie rozgałęzień,
 • gałęzie odpowiadają kluczowym wyobrażeniom lub kluczowym słowom zapisanym wzdłuż linii,
 • gałęzie stanowią połączoną wzajemnie węzłową strukturę.

Wizualizacja

Reklama

Wizje w codziennym życiu odgrywają ważną rolę, gdyż są odbiciem naszych życzeń i pragnień. W niektórych kulturach wierzy się, że wyrażenie życzenia powoduje jego spełnienie. Snucie marzeń na jawie jest przykładem wizualizacji. Wizualizacja stała się efektywną metodą formułowania i osiągania celów, stosowaną zarówno przez jednostki, jak i organizacje.

Należy zaznaczyć, że technik tworzenia pomysłów jest niezwykle dużo i trudno na co dzień korzystać ze wszystkich. Ważne jest, aby wybrać te, które czujemy, są dla nas rozwijające i skuteczne. Na koniec warto zapamiętać, że z naszym twórczym myśleniem jest jak z mięśniami – jeśli nie będziemy ich ćwiczyć, przestaną być w dobrej formie.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r.

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r. - ile wynosi Mindestlohn? Ile wynosi netto?

  Urlop rodzinny na opiekę nad rodzicami lub wnukami

  Urlop rodzinny - 12 miesięczny urlop na opiekę nad chorymi rodzicami bądź wnukami dla babci lub dziadka to nowa propozycja urlopu. Czy będzie wprowadzony do Kodeksu pracy?

  Składka zdrowotna - Nowy Ład

  Składka zdrowotna a Nowy Ład - jaka zmiana w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne została przewidziana od 2022 r.?

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika przewidziana jest w projekcie ustawy o zmianie ustawy kodeksowej. Jaka miałaby być nowa definicja pracownika?

  Jedna płaca minimalna dla całego kraju to złe rozwiązanie?

  Płaca minimalna - jedna kwota dla całego kraju to złe rozwiązanie? Przedsiębiorcy proponują wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 50% średniej płacy w danym regionie.

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Czego dotyczy? Kto na niej skorzysta?

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r. - takie rozwiązanie proponuje Senat. Sprawdź, ile wzrośnie wynagrodzenie lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników medycznych.

  Ile osób w Polsce pracuje zdalnie? [GUS]

  Praca zdalna - ile osób w Polsce pracuje zdalnie? Gdzie najwięcej osób pracuje z domu?

  Płaca minimalna - średnie wynagrodzenie w powiecie

  Płaca minimalna będzie zależała od powiatu? Proponuje się, aby wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosiła tyle, ile średnie wynagrodzenie w powiecie.

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w 2021 r.?

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w III kwartale 2021 r.? Znamy nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

  Powrót do pracy stacjonarnej czy praca zdalna?

  Powrót do pracy stacjonarnej - czy Polacy chcą wracać do biur? Czy praca zdalna zostanie? Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami i pracownikami?

  12 czerwca - Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

  Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci przypada na 12 czerwca. Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na to zjawisko.

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją już funkcjonuje

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Jakie kwestie reguluje?

  Odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - wszystko, co musisz wiedzieć

  Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - komu i kiedy przysługuje? Kto je wypłaca? Jak odwołać się od decyzji ZUS?

  PPK: stan oszczędności można sprawdzać na bieżąco

  PPK - stan oszczędności na swoim rachunku w PPK można sprawdzać na bieżąco. Jak to zrobić?

  Nowy Ład – kalkulator wynagrodzeń 2022

  Nowy Ład - kalkulator wynagrodzeń w 2022 r. pozwala obliczyć wysokość wynagrodzeń dla umów o pracę. Jak Nowy Ład wpływa na wysokość płacy minimalnej w 2022 r.? Wyższa kwota wolna od podatku powoduje brak podatku przy minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ile wyniesie najniższa krajowa?

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r.

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r. - to rozwiązanie dla wszystkich medyków. Co ze wzrostem wynagrodzeń do 2027 r.?

  Przedłużenie kadencji organów związków zawodowych

  Przedłużenie kadencji organów statutowych związków zawodowych, organizacji przedsiębiorców i społecznych inspektorów pracy przewiduje projekt nowelizacji ustawy covidowej.

  Bezrobocie w maju 2021 r. najniższe w UE

  Bezrobocie w maju 2021 r. - ile wyniosła szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego? Czy Polska ma najniższe bezrobocie w UE?

  Doradca podatkowy - zarobki 2021

  Doradca podatkowy - jakie są zarobki w 2021 r.? Gdzie zarabia się najlepiej? Jak zrobić szybką karierę w podatkach? Oto kilka wskazówek.