reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Etyczny dyrektor personalny

Etyczny dyrektor personalny

Niewiele jest profesji mających tak duże oddziaływanie społeczne, jak funkcja dyrektora personalnego. Działania podejmowane przez osoby odpowiedzialne za zarządzanie kapitałem ludzkim odzwierciedlają nie tylko strategię biznesową firmy, lecz także (a może przede wszystkim) jej wartości etyczne. Zazwyczaj to właśnie na podstawie ogółu relacji z pracownikami można organizację nazwać etyczną lub nieetyczną.

Z badań przeprowadzonych przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami w 2008 roku wynika, że wysokie standardy etyczne to jeden z priorytetów zawodowych ponad 90 proc. profesjonalistów HRM. Mają one bardzo duże znaczenie zwłaszcza w czasach wysokiej dynamiki rynku pracy, jakiej jesteśmy świadkami w Polsce od dwóch dekad.

Prace nad kodeksem

Dbałość o etyczne zachowania profesjonalne dyrektorów personalnych jest jednym z podstawowych zadań, dla których powoływane są organizacje, takie jak PSZK. Efektem tych działań jest Kodeks Etyki Dyrektora Personalnego. Inicjatorami jego powstania była grupa dyrektorów personalnych skupiona wokół PSZK i Klubu Lidera ZZL. Powstawał on przez kilka lat, a jego ostateczna treść została uzgodniona dwa lata temu podczas Zimowego Pleneru HR w górskiej scenerii Beskidu Sądeckiego. W burzliwej debacie prowadzącej do końcowego kształtu Kodeksu brało udział kilkudziesięciu dyrektorów personalnych z całej Polski. Współtwórcy Kodeksu od dłuższego już czasu dostrzegali potrzebę spisania zasad, którymi powinny kierować się osoby zarządzające personelem. Kodeks jest zbiorem pożądanych zachowań profesjonalnych i wartości stojących za nimi. Zgodnie z preambułą zawiera zasady „kluczowe dla odpowiedniego poziomu etycznego sprawowania funkcji zarządzania kapitałem ludzkim”.

  • Kodeks Etyki Dyrektora Personalnego został stworzony, ponieważ brakowało takich uregulowań w Polsce w odniesieniu do tej funkcji – mówi Piotr Palikowski, dyrektor generalny i członek zarządu PSZK. – Inne branże zawodowe często już od wielu lat posiadają takie kodeksy. Są one szczególnie potrzebne na stanowiskach, które mają newralgiczne znaczenie dla społecznej odpowiedzialności biznesu – dodaje.

W podwójnej roli

Bez wątpienia rola dyrektora personalnego należy do grupy funkcji współtworzących społeczną odpowiedzialność biznesu. Realizuje on wprawdzie strategię biznesową firmy, ale dla pracowników najczęściej to on jest twarzą pracodawcy i od jego decyzji zależy postrzeganie pracodawcy w „ludzkich” kategoriach. Dlatego dyrektor personalny powinien nadawać szczególne znaczenie wysokim standardom etycznym. Celem przyświecającym stworzeniu Kodeksu było także podniesienie rangi funkcji dyrektora personalnego.

Wierność zasadom

Przestrzeganie Kodeksu ma charakter dobrowolny i deklaratywny. Osoby przystępujące do PSZK (oraz drugiego sygnatariusza Kodeksu – Klubu Lidera ZZL) deklarują jednocześnie przestrzeganie zasad w nim zawartych. Kodeks dotyczy wyłącznie osób na stanowisku dyrektora personalnego, które zostało w nim zdefiniowane jako „funkcja kierownicza w zakresie zarządzania kapitałem ludzkim w organizacji, niezależnie od nazwy stanowiska i jego umiejscowienia w strukturze, odpowiadająca za całość funkcji zarządzania kapitałem ludzkim lub jej istotną część”. Osoby na innych stanowiskach, np. kierownicy lub specjaliści, także znajdą w Kodeksie bardzo wiele zapisów adekwatnych do swoich obowiązków, choć dokument jako całość może wykraczać poza ramy ich zadań zawodowych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna GHMW – Hulist, Prawdzic Łaszcz – Radcowie Prawni spółka partnerska

Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne związane z bieżącą obsługą przedsiębiorców (głównie spółek handlowych).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama