REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polskie finansowanie pracownicze pod lupą Symmetricala

polska, pieniądze, kasa/ fot. Shutterstock
polska, pieniądze, kasa/ fot. Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Co trzeci pracownik żyje od pierwszego do pierwszego – wynika z pierwszego raportu spółki Symmetrical.ai poświęconego tzw. finansom pracowniczym (ang. salary finance). Z badań wynika, że właśnie kondycja finansowa, a nie zdrowie, kariera czy życieprywatne, jest głównym zmartwieniem zatrudnionych nad Wisłą.

Na świecie coraz większą popularnością a zarazem atencją pracodawców cieszy się termin „financial wellness” oraz „financial wellbeing”. Odnosi się on do ogólnej kondycji finansowej danej osoby i jej wpływu na wszystkie aspekty życia. Zarobki są traktowane jako pierwszy krok do opisania szerszych cech życia pracownika, m.in. zdrowia, poczucia satysfakcji irealizacji, relacji z innymi ludźmi, czy wydajności. Okazuje się, że sytuacja finansowa wpływa na zaangażowanie pracowników, ich motywację do pracy oraz samopoczucie. Symmetrical.ai, start-up dostarczający m.in. narzędzia do obsługi finansów pracowniczych, sprawdził*oczekiwania i finansowe bolączki polskich prawników i zarazem ich finansowy wellbeing.

REKLAMA

Autopromocja

Pomogła w tym firma analityczna SpotData, należąca do koncernu Bonnier. Rezultaty?

  • Spośród czterech badanych obszarów życia: zdrowie, kariera, finanse i życie prywatne, pracownicy najgorzej ocenili swoje finanse
  • Co trzeci pracownik żyje praktycznie od pierwszego do pierwszego
  • Co czwarty pracownik szuka nowej, lepiej płatnej pracy ze względu na swoją sytuację finansową
  • Co trzeci pracownik chciałby mieć możliwość otrzymywania swojego wynagrodzenia częściej niż raz w miesiącu

- Z sytuacją finansową zatrudnionych w Polsce wcale nie jest tak różowo, jak sugeruję dane makroekonomiczne, czyli szybko rosnące wynagrodzenia i rekordowo niskie bezrobocie. To problem dla pracowników, którzy często – w nieoczekiwanych sytuacjach życiowych – wpadają w spiralę długu, korzystając z rozwiązań parabankowych. To także problem dla pracodawców, których załoga nie może skupić się na zadaniach lub szuka lepiej płatnej pracy – komentuje Piotr Smoleń, prezes i założycieli Symmetricala.

Pomocą mogą być tanie zaliczki pracownicze, które – poprzez prostą w obsłudze aplikację –oferuje Symmetrical. Jest na nie zapotrzebowanie. 45 proc. pracowników chciałoby mieć taką możliwość, a w oczach 40 proc. takie rozwiązanie przyczyniłoby się do poprawy oceny pracodawcy.

REKLAMA

- W najbliższych latach takie rozwiązanie może zyskać duże uznanie wśród szczególnie młodych pracowników, którzy uwielbiają nowinki technologiczne, wszelkie sprawy finansowe załatwiają za pośrednictwem swojego telefonu i przede wszystkim nie lubią czekać. Rozwiązanie może być też dobrą i tańszą alternatywą do płatności kartą kredytową, do korzystania z której ucieka się 19 proc. pracowników w sytuacji gdy brakuje im pieniędzy na bieżące wydatki – dodaje Alicja Defratyka, Starszy Analityk Spotdata, współautorka raportu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak pracodawca może pomóc pracownikowi? Ilu z nich nie śpi przez swoją sytuację materialną? Jak niepewność jutra wpływa na zaangażowanie w pracy? To i wiele innych danych znajdziesz w pełnym raporcie (do pobrania w formacie pdf).

Symmetrical to polsko-brytyjska spółką działającą w modelu fintech-as-a-service. Tworzy platformę do udzielania prostego i taniego finansowania. Jest dostawcą pracowniczych benefitów finansowych, oferujący w prosty sposób elastyczny dostęp do zarobionej pensji w każdym dniu miesiąca, nie tylko w dniu wypłaty. Więcej na www.symmetrical.ai

*Badanie ilościowe przeprowadzono na reprezentatywnej próbie pracujących Polaków (umowa o pracę lub zlecenie) w wieku 24 lata i więcej, na grupie liczącej 572 osoby. Badanie było realizowane metodą CAWI w dniach 13-18 września 2019 r.

Źródło: Informacja prasowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw 2025 [LUTY]

GUS podał dane na luty 2025 r. Ile wynosi przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw? Jakie było zatrudnienie w lutym? O ile wzrosło od ubiegłego roku?

Koszt pracodawcy 2025 – 5000 zł netto [Wyliczenia]

Jaki jest koszt pracodawcy przy zatrudnieniu na 5000 zł netto? Od umowy o pracę odprowadza się składki ZUS, składkę zdrowotną i podatek dochodowy. Część z nich odprowadzana jest z wynagrodzenia brutto pracownika, a część dodatkowo płaci pracodawca. Jak to obliczyć?

Wyższe jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Kiedy złożyć wniosek?

1 kwietnia 2025 r. wzrasta jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jakie dokumenty należy złożyć w celu uzyskania odszkodowania? Jaka będzie wysokość odszkodowania?

Wiek emerytalny 40 lat dla kobiet i 45 dla mężczyzn. To możliwe, bo Senat podjął uchwałę 13 marca 2025 r. w tej sprawie

Większość z nas może być zdezorientowana. Raz pisze i mówi się o podwyższeniu wieku emerytalnego, raz o zrównaniu, a tym razem o obniżeniu. Czy to możliwe, żeby w Polsce wiek emerytalny wynosił dla kobiet 40 lat a dla mężczyzn 45 lat. Tak, oczywiście, to możliwe. Senat proponuje wejście w życie przepisów już od 1 stycznia 2026 r.

REKLAMA

Nowe obowiązki pracodawców od 2026 r. Temperatura w miejscu pracy [Rozporządzenie]

Co z maksymalną temperaturą w miejscu pracy? Jak zostanie uregulowana w nowych przepisach rozporządzenia? Wejdzie w życie w 2025 czy 2026 roku? Jakie nowe obowiązki czekają pracodawców w związku z nowymi przepisami bhp?

W 2025 r. do 15 tys. mieszkań społecznych na tani najem. Jest projekt

Jest już projekt ustawy o zmianie ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa oraz niektórych innych ustaw. Trwają właśnie konsultacje społeczne. Oznacza to między innymi, że prawdopodobnie jeszcze w 2025 r. będzie do 15 tys. mieszkań społecznych na tani najem. Projekt dotyczy wprowadzenia rozwiązań ułatwiających realizację lokalnej polityki mieszkaniowej, wsparcia budownictwa dla rodzin niedysponujących dochodami pozwalającymi na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych na rynku komercyjnym.

ZUS podaje jeszcze 2 terminy wypłaty wyższych emerytur w marcu 2025 r.

Większość emerytów otrzymało już podwyżkę świadczeń emerytalnych. ZUS podaje jeszcze 2 terminy wypłaty wyższych emerytur w marcu 2025 roku. Jeden z nich jest już jutro - w piątek 20 marca.

Jakiego poziomu języka angielskiego wymaga się od stażysty, a jakiego od prezesa? [Oferty pracy]

Język angielski wymagany jest w większości ofert pracy. Zwykle nie dotyczy tylko pracy fizycznej. Jak pracodawcy określają pożądany poziom języka angielskiego u kandydata do pracy? Czy różni się w zależności od stanowiska, na jakie poszukuje się pracownika? Jaka znajomość angielskiego wymagana jest od stażysty, a jaka od prezesa?

REKLAMA

Najem senioralny: to prawdziwy hit dla seniorów na 2025 r. Znamy szczegóły od Minister do spraw Polityki Senioralnej

Minister do spraw Polityki Senioralnej - Marzena Okła-Drewnowicz wyszła już na początku 2025 r. z inicjatywą uregulowania najmu senioralnego. To byłby ogromny przywilej dla milionów seniorów w Polsce, którzy naprawdę potrzebują tego wsparcia, aby móc funkcjonować jak reszta społeczeństwa. Znamy szczegóły tego pomysłu.

Kiedy szofer stał się kierowcą, czyli jak powstawało polskie słownictwo fachowe?

"Kierowca" zamiast "szofer", "płatnik" zamiast "trasat"... Pierwsze dekady XX w. to rodzenie się polskiego słownictwa fachowego. Decyzją władz postanowiono pozbyć się z polszczyzny nadmiaru germanizmów i rusycyzmów. Organizowano nawet konkursy.

REKLAMA