Polskie finansowanie pracownicze pod lupą Symmetricala
REKLAMA
REKLAMA
Na świecie coraz większą popularnością a zarazem atencją pracodawców cieszy się termin „financial wellness” oraz „financial wellbeing”. Odnosi się on do ogólnej kondycji finansowej danej osoby i jej wpływu na wszystkie aspekty życia. Zarobki są traktowane jako pierwszy krok do opisania szerszych cech życia pracownika, m.in. zdrowia, poczucia satysfakcji irealizacji, relacji z innymi ludźmi, czy wydajności. Okazuje się, że sytuacja finansowa wpływa na zaangażowanie pracowników, ich motywację do pracy oraz samopoczucie. Symmetrical.ai, start-up dostarczający m.in. narzędzia do obsługi finansów pracowniczych, sprawdził*oczekiwania i finansowe bolączki polskich prawników i zarazem ich finansowy wellbeing.
REKLAMA
Pomogła w tym firma analityczna SpotData, należąca do koncernu Bonnier. Rezultaty?
- Spośród czterech badanych obszarów życia: zdrowie, kariera, finanse i życie prywatne, pracownicy najgorzej ocenili swoje finanse
- Co trzeci pracownik żyje praktycznie od pierwszego do pierwszego
- Co czwarty pracownik szuka nowej, lepiej płatnej pracy ze względu na swoją sytuację finansową
- Co trzeci pracownik chciałby mieć możliwość otrzymywania swojego wynagrodzenia częściej niż raz w miesiącu
- Z sytuacją finansową zatrudnionych w Polsce wcale nie jest tak różowo, jak sugeruję dane makroekonomiczne, czyli szybko rosnące wynagrodzenia i rekordowo niskie bezrobocie. To problem dla pracowników, którzy często – w nieoczekiwanych sytuacjach życiowych – wpadają w spiralę długu, korzystając z rozwiązań parabankowych. To także problem dla pracodawców, których załoga nie może skupić się na zadaniach lub szuka lepiej płatnej pracy – komentuje Piotr Smoleń, prezes i założycieli Symmetricala.
Pomocą mogą być tanie zaliczki pracownicze, które – poprzez prostą w obsłudze aplikację –oferuje Symmetrical. Jest na nie zapotrzebowanie. 45 proc. pracowników chciałoby mieć taką możliwość, a w oczach 40 proc. takie rozwiązanie przyczyniłoby się do poprawy oceny pracodawcy.
REKLAMA
- W najbliższych latach takie rozwiązanie może zyskać duże uznanie wśród szczególnie młodych pracowników, którzy uwielbiają nowinki technologiczne, wszelkie sprawy finansowe załatwiają za pośrednictwem swojego telefonu i przede wszystkim nie lubią czekać. Rozwiązanie może być też dobrą i tańszą alternatywą do płatności kartą kredytową, do korzystania z której ucieka się 19 proc. pracowników w sytuacji gdy brakuje im pieniędzy na bieżące wydatki – dodaje Alicja Defratyka, Starszy Analityk Spotdata, współautorka raportu.
Jak pracodawca może pomóc pracownikowi? Ilu z nich nie śpi przez swoją sytuację materialną? Jak niepewność jutra wpływa na zaangażowanie w pracy? To i wiele innych danych znajdziesz w pełnym raporcie (do pobrania w formacie pdf).
Symmetrical to polsko-brytyjska spółką działającą w modelu fintech-as-a-service. Tworzy platformę do udzielania prostego i taniego finansowania. Jest dostawcą pracowniczych benefitów finansowych, oferujący w prosty sposób elastyczny dostęp do zarobionej pensji w każdym dniu miesiąca, nie tylko w dniu wypłaty. Więcej na www.symmetrical.ai
*Badanie ilościowe przeprowadzono na reprezentatywnej próbie pracujących Polaków (umowa o pracę lub zlecenie) w wieku 24 lata i więcej, na grupie liczącej 572 osoby. Badanie było realizowane metodą CAWI w dniach 13-18 września 2019 r.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat