| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Zmiany w podatku VAT

Zmiany w podatku VAT

Dnia 1 stycznia 2014 r. weszły w życie fundamentalne zmiany w podatku od towarów i usług. Kolejne zmiany w podatkach dochodowych i VAT zostaną wprowadzone w życie z dniem 1 stycznia 2015 r. Zapraszamy na szkolenia w tym zakresie.

Zmiany w podatku VAT

Po raz pierwszy podatek od wartości dodanej (nazwany w Polsce podatkiem od towarów i usług) został przedstawiony w 1919 r. przez niemieckiego przedsiębiorcę Carla Friedricha von Siemensa. Podatek od towarów i usług na świecie przyjęło się nazywać podatkiem od wartości dodanej (ang. Value Added Tax) i należy do grupy podatków o charakterze pośrednim.

Konstrukcja podatku od towaru i usług ma co do zasady umożliwić jak najmniejszy wpływ na ostateczną cenę towaru i usługi podlegającej opodatkowaniu poprzez jego „przerzucalność” na kolejne fazy obrotu. Można zatem stwierdzić, że przedsiębiorca dzięki tej „przerzucalności” jest tylko materialno-technicznym podatnikiem podatku od towarów i usług. Ekonomicznym podatnikiem zaś będzie ostateczny odbiorca towaru lub usługi czyli konsument. Stąd też często pojawiające się określenie na podatek VAT jako podatek konsumpcyjny.  

Istotną cechą podatku od towarów i usług jest jego powszechność. Przejawia się ona w szeroko pojmowanym zakresie podmiotowym i przedmiotowym opodatkowania. Zasadą bowiem jest, że podatek od towarów i usług obejmuje wszelkie transakcje, a zwolnienia stanowią jedynie wyjątki od zasady i są szczegółowo opisane w przepisach prawa.

W dniu 1 stycznia 2014 r. weszły w życie fundamentalne zmiany w podatku od towarów i usług dotyczące obowiązku podatkowego, podstawy opodatkowania, fakturowania i wykonywania prawa do odliczenia.
Znane są również projekty zmian, które zostaną wprowadzone w życie z dniem 1 stycznia 2015 r. w podatkach dochodowych i VAT.

MDDP Akademia Biznesu serdecznie zaprasza Państwa na szkolenia dotyczące najnowszych przepisów podatkowych. Zespół tworzą doświadczeni menedżerowie największych firm szkoleniowych działających na polskim rynku. Wieloletnia praktyka w organizowaniu kursów i szkoleń pozwala nam na dzielenie się z Państwem wiedzą najwyższej klasy ekspertów i wykładowców.

http://www.akademiamddp.pl/kategoria,1,Podatki.html

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Rostworowska

Specjalista ds. obsługi klientów biznesowych z sektora finansowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »