REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kurs Discovery za darmo dla 10 tys. Polek finansowany przez Google [Praca w IT]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kurs Discovery za darmo dla 10 tys. Polek finansowany przez Google [Praca w IT]
Kurs Discovery za darmo dla 10 tys. Polek finansowany przez Google [Praca w IT]
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Aż 10 tysięcy miejsc na kursie Discovery oferuje Polkom organizacja non-profit WomenGoTech. Na szkolenie, odbywające się w formule zdalnej, może zgłosić się każda kobieta, która zainteresowana jest zdobywaniem umiejętności potrzebnych do pracy w sektorze IT. Całkowicie za darmo, gdyż organizator otrzymał grant od jednego z technologicznych gigantów – firmy Google. 

Google dofinansowuje kurs Discovery

Do tej pory kurs Discovery kosztował 30 euro i choć cena nie jest z tych zaporowych to fundacji Women Go Tech udało zdobyć się grant od Google – amerykańskiego lidera technologicznego. Pozyskane środki pokryją m.in. organizację i przeprowadzenie aż 10 tys. szkoleń, które przybliżą kobiety do pracy w sektorze IT. W związku z tym kursantki nie będę musiały za to szkolenie zapłacić z własnej kieszeni. 

W Polsce, a także w innych krajach Trójmorza, stale rozwijający się sektor ICT, wzmocniony szybkim rozwojem sztucznej inteligencji, stanowi kluczową szansę dla kobiet. Ich udział jest nie tylko ważny, lecz także niezbędny dla zrównoważonego i inkluzywnego wzrostu. Ewolucja krajobrazu ICT stwarza zarówno możliwości, jak i wyzwania. Pomimo nowych ścieżek kariery oraz przestrzeni do innowacji istnieje ryzyko, że reprezentacja kobiet w tym sektorze będzie niedostateczna. By tego uniknąć, konieczna jest odpowiednia edukacja oraz zachęta – mówi  Liza Belozerova Senior Manager w Google.org, Europe, Middle East & Africa, a następnie dodaje: – Cieszymy się, że możemy wspierać ekspansję Women Go Tech w całym regionie CEE, tak aby kobiety były reprezentowane we wszystkich aspektach ICT i miały możliwość wpływania na kształtujący nasz świat postęp technologiczny

REKLAMA

Autopromocja

Czym jest kurs Discovery?

Za przeprowadzenie kursu i warstwę merytoryczną odpowiada WomenGoTech. Ta litewska organizacja non-profit od momentu powstania w 2016 roku rozrosła się z lokalnego projektu do ruchu o znaczącym wpływie w Europie Środkowo-Wschodniej. Tylko z oferowanego obecnie kursu Discovery w ciągu trzech ostatnich lat skorzystało ponad 7 tys. kobiet. 

Kurs Discovery pomaga kobietom odkrywać nowe ścieżki kariery w sektorze IT i inżynierii. Kursantki mogą przyjrzeć się 11 rolom, które mogą pełnić w świecie nowoczesnych technologii i zdecydować o tym, czy i w którym kierunku później iść. 

Wiele osób myśli, że IT to tylko kodowanie, ale to coś znacznie więcej i wymaga innych umiejętności. Ten kurs pozwala zrozumieć możliwości i zdecydować, czy chcą pełnić którąkolwiek z tych ról, zanim zainwestują mnóstwo pieniędzy w jakiś kurs umiejętności twardych – zazacza Jarūnė Preikšaitė.

Cyberbezpieczeństwo, projekt manager, ale też języki kodowania

Kurs trwa 12 tygodni, ale można ukończyć go wcześniej. Odbywa się w formie zdalnej. Składa się z 12 filmów, a także z zadań praktycznych do każdego etapu. Dodatkowo każda kursantka otrzymuje e-book z materiałami zawierającymi zalecenia dotyczące dalszej nauki. Wraz z przystąpieniem do szkolenia przyznawany jest też dożywotni dostęp do prywatnej grupy na Facebooku, w której można dzielić się swoimi doświadczeniami, zadawać pytania czy socjalizować się z innymi kursantkami. 

Wśród ścieżek opisywanych na kursie są m.in. te związane z cyberbezpieczeństwem, zarządzaniem projektami IT, rozwojem back-endu i front-endu, analizą biznesową, analizą danych, jak i przegląd języków kodowania, a nawet branży gier. Poszczególne etapy prowadzone są przez specjalistów m.in. z takich firm jak Google, Nord Security, Vinted, Accenture czy Wix.com.

Program Discovery jest absolutnie konieczny, aby uzyskać ogólny obraz istniejących ról i stanowisk w IT. Podobała mi się struktura programu, zaangażowanie trenerów i to, że otrzymałam kluczowe, praktyczne wskazówki, które pozwoliły mi przygotować się na zmianę kariery. Na początku nie wiedziałam, która rola jest dla mnie tą “jedyną”, więc moim celem było zidentyfikowanie maksymalnie trzech z nich, a następnie zagłębienie się w dodatkowe szkolenia na ich temat – opisuje swoje wrażenia Jolanta Tylks, jedna z absolwentek WomenGoTech. 
Ingrida Kartunavičienė, inna z kursantek dodaje: - Program Discovery dał mi impuls, którego wtedy potrzebowałam. Powrót do pracy po urlopie rodzicielskim był dla mnie wyzwaniem. Chciałam podsumować dotychczasową wiedzę i sprawdzić, gdzie potrzebuje wypełnić luki. Kurs dodał mi pewności siebie.

Polska nadal potrzebuje specjalistek od IT

Program Discovery prowadzony jest w języku angielskim. Dostępne są napisy w języku polskim. Nie ma ograniczeń narodowościowych, ale WomenGoTech chcą zachęcić przede wszystkim kobiety z  Litwy, Łotwy, Estonii, Czech, Ukrainy, a teraz z Polski.

Liczba specjalistów ICT (IT i komunikacji -red.) w Polsce jest jedną z najniższych w UE. Jednak gospodarka nadal ma wysokie zapotrzebowanie, więc jest spora przestrzeń do przekwalifikowania się. Dodatkowo kobiety stanowią w Polsce ogromną, niewykorzystaną siłę. Wiemy jakie rozwiązania sprawdzają się na Litwie, więc chcemy przeszczepić je również na Polskę – podkreśla Jarūnė Preikšaitė.

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego z przełomu 2022 i 2023 roku potwierdzają słowa przedstawicielki WomenGoTech. Według Instytutu Polska boryka się z deficytem pracowników w sektorze IT. Braki są spore i sięgają nawet 150 tys. specjalistów. Tylu brakuje w Polsce programistów, ale też innych ekspertów z branży IT, aby udział wszystkich pracowników w Polsce był taki sam, jaki jest odsetek specjalistów IT w liczbie pracujących w tym sektorze w całej Unii Europejskiej. Co więcej, co piąta polska firma  IT musiała odmówić realizacji projektu ze względu na małe zatrudnienie. Aż 60 proc. przekracza terminy, a w połowie z nich pracownicy muszą pracować po godzinach. 

Z brakiem rąk do pracy w sektorze IT wzmaga się nie tylko Polska.  – Cały nasz region cierpi na niedostatek tysięcy ekspertów z obszaru ICT. Na 1000 mieszkańców państw Trójmorza, przypada 17,4 absolwentów kierunków STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics). Dla porównania, w Unii Europejskiej średnia wynosi 21,9. Zmagamy się ze zbudowaniem i utrzymaniem puli talentów niezbędnych do wykorzystania potencjału nowych technologii i sprostania wyzwaniom ery cyfrowej. Teraz bardziej niż kiedykolwiek wcześniej potrzebujemy inicjatyw pomagających przyciągnąć mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej do sektora IT – mówi Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska, który przychylnie odnosi się do rozpoczęcia działalności przez Women Go Tech na terenie Polski. – Nawiązanie współpracy pomiędzy krajami regionu oraz szerzenie wartościowych projektów i wysiłków w Europie Środkowo-Wschodniej jest mile widziane i stanowi wspaniały przykład do naśladowania dla innych – dodaje Kanownik.

Jak zapisać się na kurs

Na koniec garść informacji praktycznych. Przypomnijmy program (kurs) Discovery jest bezpłatny. Na kurs nie ma rekrutacji. Wystarczy zgłosić się poprzez formularz na https://womengotech.com/discovery-program-pl/. Kobiety chcące wziąć udział w kursie nie muszą spełniać żadnych wymogów formalnych.
Warto zaznaczyć, że dzięki zrozumieniu branży, możliwości, które daje oraz umiejętności, które muszą rozwinąć, kursantki mają znaczną świadomość wymagań stawianych w świecie ITC. Po przejściu kursu Discovery mogą ubiegać się o udział w naszym programie mentorskim, dzięki któremu mogą w pełni się przebranżowić – zapewnia Jarūnė Preikšaitė.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

PIE: do 2035 r. na polskim rynku pracy ubędzie 2,1 mln pracowników. Kogo zatrudniać zamiast obywateli Ukrainy?

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) do 2035 r. z polskiego rynku pracy ubędzie aż 2,1 mln pracowników. Czy pracownicy z Ukrainy odejdą? Kogo można tanio zatrudnić na te miejsca?

Pracownicy dorabiają na coraz większą skalę. Podstawowa umowa to teraz za mało

Teraz podstawowa umowa o pracę często nie wystarcza. Pracownicy podpisują dodatkowe zlecenia nie tylko dla pieniędzy. Dlaczego Polacy coraz częściej dorabiają? Oto wyniki badania.

REKLAMA

70 tys. odprawy dla zwolnionego pracownika w 2025 r. Czy będzie zmiana w 2026 r.

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych lub zwolnienia indywidualnego, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej maksymalna wysokość nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2025 r. jest to prawie 70000 zł.

Pomoc ZUS-u dla firm poszkodowanych w powodzi z 2024 r. - podsumowanie

Od jesieni minionego roku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogli skorzystać ze specjalnych form wsparcia i ulg realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opolski ZUS podsumował pomoc udzieloną przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi z 2024 r.

ZUS przypomina: Tylko złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia

Zbliża się koniec terminu składania wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzic powinien złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, to ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego będzie zachowana i ZUS wypłaci 800 plus do 30 czerwca 2025 r.

ZUS: stabilna sytuacja finansowa FUS w 2024 r. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił opracowanie ZUS "Podsumowanie sytuacji finansowej FUS z 2024 r." Z opracowania wynika, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna, a prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł.

REKLAMA

Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości

Pracownicy z pokolenia Z przywiązują dużą wagę do wysokości wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń z umowy o pracę ze względów nie tylko materialnych. Bezpieczne ekonomicznie i spokojne życie to oczywiście ważna dla nich wartość. Jednak wysokość pensji i inne benefity są jednocześnie miernikiem poczucia własnej wartości, a może nawet i szacunku do nich.

Wsparcie finansowe z ZUS wypłacane z emeryturą lub rentą. Komu przysługuje ryczałt energetyczny?

Ryczałt energetyczny to specjalny dodatek do emerytur i rent. Jest on przeznaczony dla osób, które potrzebują wsparcia w pokrywaniu kosztów zużycia energii elektrycznej. Świadczenie jest wypłacane przez ZUS.

REKLAMA