REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kurs Discovery za darmo dla 10 tys. Polek finansowany przez Google [Praca w IT]

Kurs Discovery za darmo dla 10 tys. Polek finansowany przez Google [Praca w IT]
Kurs Discovery za darmo dla 10 tys. Polek finansowany przez Google [Praca w IT]
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Aż 10 tysięcy miejsc na kursie Discovery oferuje Polkom organizacja non-profit WomenGoTech. Na szkolenie, odbywające się w formule zdalnej, może zgłosić się każda kobieta, która zainteresowana jest zdobywaniem umiejętności potrzebnych do pracy w sektorze IT. Całkowicie za darmo, gdyż organizator otrzymał grant od jednego z technologicznych gigantów – firmy Google. 

Google dofinansowuje kurs Discovery

Do tej pory kurs Discovery kosztował 30 euro i choć cena nie jest z tych zaporowych to fundacji Women Go Tech udało zdobyć się grant od Google – amerykańskiego lidera technologicznego. Pozyskane środki pokryją m.in. organizację i przeprowadzenie aż 10 tys. szkoleń, które przybliżą kobiety do pracy w sektorze IT. W związku z tym kursantki nie będę musiały za to szkolenie zapłacić z własnej kieszeni. 

W Polsce, a także w innych krajach Trójmorza, stale rozwijający się sektor ICT, wzmocniony szybkim rozwojem sztucznej inteligencji, stanowi kluczową szansę dla kobiet. Ich udział jest nie tylko ważny, lecz także niezbędny dla zrównoważonego i inkluzywnego wzrostu. Ewolucja krajobrazu ICT stwarza zarówno możliwości, jak i wyzwania. Pomimo nowych ścieżek kariery oraz przestrzeni do innowacji istnieje ryzyko, że reprezentacja kobiet w tym sektorze będzie niedostateczna. By tego uniknąć, konieczna jest odpowiednia edukacja oraz zachęta – mówi  Liza Belozerova Senior Manager w Google.org, Europe, Middle East & Africa, a następnie dodaje: – Cieszymy się, że możemy wspierać ekspansję Women Go Tech w całym regionie CEE, tak aby kobiety były reprezentowane we wszystkich aspektach ICT i miały możliwość wpływania na kształtujący nasz świat postęp technologiczny

Autopromocja

Czym jest kurs Discovery?

Za przeprowadzenie kursu i warstwę merytoryczną odpowiada WomenGoTech. Ta litewska organizacja non-profit od momentu powstania w 2016 roku rozrosła się z lokalnego projektu do ruchu o znaczącym wpływie w Europie Środkowo-Wschodniej. Tylko z oferowanego obecnie kursu Discovery w ciągu trzech ostatnich lat skorzystało ponad 7 tys. kobiet. 

Kurs Discovery pomaga kobietom odkrywać nowe ścieżki kariery w sektorze IT i inżynierii. Kursantki mogą przyjrzeć się 11 rolom, które mogą pełnić w świecie nowoczesnych technologii i zdecydować o tym, czy i w którym kierunku później iść. 

Wiele osób myśli, że IT to tylko kodowanie, ale to coś znacznie więcej i wymaga innych umiejętności. Ten kurs pozwala zrozumieć możliwości i zdecydować, czy chcą pełnić którąkolwiek z tych ról, zanim zainwestują mnóstwo pieniędzy w jakiś kurs umiejętności twardych – zazacza Jarūnė Preikšaitė.

Cyberbezpieczeństwo, projekt manager, ale też języki kodowania

Kurs trwa 12 tygodni, ale można ukończyć go wcześniej. Odbywa się w formie zdalnej. Składa się z 12 filmów, a także z zadań praktycznych do każdego etapu. Dodatkowo każda kursantka otrzymuje e-book z materiałami zawierającymi zalecenia dotyczące dalszej nauki. Wraz z przystąpieniem do szkolenia przyznawany jest też dożywotni dostęp do prywatnej grupy na Facebooku, w której można dzielić się swoimi doświadczeniami, zadawać pytania czy socjalizować się z innymi kursantkami. 

Wśród ścieżek opisywanych na kursie są m.in. te związane z cyberbezpieczeństwem, zarządzaniem projektami IT, rozwojem back-endu i front-endu, analizą biznesową, analizą danych, jak i przegląd języków kodowania, a nawet branży gier. Poszczególne etapy prowadzone są przez specjalistów m.in. z takich firm jak Google, Nord Security, Vinted, Accenture czy Wix.com.

Program Discovery jest absolutnie konieczny, aby uzyskać ogólny obraz istniejących ról i stanowisk w IT. Podobała mi się struktura programu, zaangażowanie trenerów i to, że otrzymałam kluczowe, praktyczne wskazówki, które pozwoliły mi przygotować się na zmianę kariery. Na początku nie wiedziałam, która rola jest dla mnie tą “jedyną”, więc moim celem było zidentyfikowanie maksymalnie trzech z nich, a następnie zagłębienie się w dodatkowe szkolenia na ich temat – opisuje swoje wrażenia Jolanta Tylks, jedna z absolwentek WomenGoTech. 
Ingrida Kartunavičienė, inna z kursantek dodaje: - Program Discovery dał mi impuls, którego wtedy potrzebowałam. Powrót do pracy po urlopie rodzicielskim był dla mnie wyzwaniem. Chciałam podsumować dotychczasową wiedzę i sprawdzić, gdzie potrzebuje wypełnić luki. Kurs dodał mi pewności siebie.

Polska nadal potrzebuje specjalistek od IT

Program Discovery prowadzony jest w języku angielskim. Dostępne są napisy w języku polskim. Nie ma ograniczeń narodowościowych, ale WomenGoTech chcą zachęcić przede wszystkim kobiety z  Litwy, Łotwy, Estonii, Czech, Ukrainy, a teraz z Polski.

Liczba specjalistów ICT (IT i komunikacji -red.) w Polsce jest jedną z najniższych w UE. Jednak gospodarka nadal ma wysokie zapotrzebowanie, więc jest spora przestrzeń do przekwalifikowania się. Dodatkowo kobiety stanowią w Polsce ogromną, niewykorzystaną siłę. Wiemy jakie rozwiązania sprawdzają się na Litwie, więc chcemy przeszczepić je również na Polskę – podkreśla Jarūnė Preikšaitė.

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego z przełomu 2022 i 2023 roku potwierdzają słowa przedstawicielki WomenGoTech. Według Instytutu Polska boryka się z deficytem pracowników w sektorze IT. Braki są spore i sięgają nawet 150 tys. specjalistów. Tylu brakuje w Polsce programistów, ale też innych ekspertów z branży IT, aby udział wszystkich pracowników w Polsce był taki sam, jaki jest odsetek specjalistów IT w liczbie pracujących w tym sektorze w całej Unii Europejskiej. Co więcej, co piąta polska firma  IT musiała odmówić realizacji projektu ze względu na małe zatrudnienie. Aż 60 proc. przekracza terminy, a w połowie z nich pracownicy muszą pracować po godzinach. 

Z brakiem rąk do pracy w sektorze IT wzmaga się nie tylko Polska.  – Cały nasz region cierpi na niedostatek tysięcy ekspertów z obszaru ICT. Na 1000 mieszkańców państw Trójmorza, przypada 17,4 absolwentów kierunków STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics). Dla porównania, w Unii Europejskiej średnia wynosi 21,9. Zmagamy się ze zbudowaniem i utrzymaniem puli talentów niezbędnych do wykorzystania potencjału nowych technologii i sprostania wyzwaniom ery cyfrowej. Teraz bardziej niż kiedykolwiek wcześniej potrzebujemy inicjatyw pomagających przyciągnąć mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej do sektora IT – mówi Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska, który przychylnie odnosi się do rozpoczęcia działalności przez Women Go Tech na terenie Polski. – Nawiązanie współpracy pomiędzy krajami regionu oraz szerzenie wartościowych projektów i wysiłków w Europie Środkowo-Wschodniej jest mile widziane i stanowi wspaniały przykład do naśladowania dla innych – dodaje Kanownik.

Jak zapisać się na kurs

Na koniec garść informacji praktycznych. Przypomnijmy program (kurs) Discovery jest bezpłatny. Na kurs nie ma rekrutacji. Wystarczy zgłosić się poprzez formularz na https://womengotech.com/discovery-program-pl/. Kobiety chcące wziąć udział w kursie nie muszą spełniać żadnych wymogów formalnych.
Warto zaznaczyć, że dzięki zrozumieniu branży, możliwości, które daje oraz umiejętności, które muszą rozwinąć, kursantki mają znaczną świadomość wymagań stawianych w świecie ITC. Po przejściu kursu Discovery mogą ubiegać się o udział w naszym programie mentorskim, dzięki któremu mogą w pełni się przebranżowić – zapewnia Jarūnė Preikšaitė.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(6)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Rysiek
  2024-01-06 14:07:38
  Dlaczego tylko dla kobiet? To jawna dyskryminacja ze względu na płeć. Zgłaszam do rzecznika praw obywatelskich.
  2
 • Rozz
  2024-01-06 21:05:35
  Na tę chwilę nie da się zapisać. Każą płacić za dostęp. Stan na dzień Trzech Króli.
  1
 • Nope
  2024-01-07 05:43:20
  "Mam kuciape więc się należy, Hur Dur"
  0
 • Xyz
  2024-01-06 21:44:49
  To skam. Nie logujcie sie
  1
 • MK
  2024-01-09 12:04:24
  Jak te kobiety są dyskryminowane w Polsce tragedia po prostu tragedia.
  0
 • Marie
  2024-01-09 12:37:13
  Bzdura. Kurs kosztuje 36 euro. Za darmo jest dla Ukrainek tylko.
  1
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

REKLAMA

Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

Jest źle, będzie lepiej? Młodzi nadzieją na poprawę profilaktyki zdrowotnej w Polsce

W ostatnich latach Polska stanęła w obliczu nie tylko wyzwań związanych z gospodarką czy polityką, ale także ze zdrowiem publicznym. Badania profilaktyczne, kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób, stanowią istotny element dbałości o zdrowie. Niestety, statystyki wskazują, że Polacy nie korzystają z nich w wystarczającym stopniu. Jednak nadzieję na poprawę tych wskaźników niesie ze sobą zaangażowanie młodszych pokoleń, zwłaszcza pokolenia Z i milenialsów. 

Prawie 50% imigrantów pracujących w Polsce znalazło zakwaterowanie dzięki pracodawcom

Aż 47% imigrantów zatrudnionych w Polsce skorzystało z pomocy pracodawcy lub agencji pracy przy znalezieniu zakwaterowania w Polsce, a 33% cudzoziemców znalazło lokum samodzielnie – wynika z pierwszego w Polsce badania na temat sytuacji mieszkaniowej zatrudnionych w naszym kraju migrantów „Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce”, przeprowadzonego przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2024 r. wyniosło 7768,35 zł brutto, o 264,61 zł mniej niż w grudniu 2023 r. Średnio 12634,53 zł zarobili pracownicy sekcji Informacja i komunikacja

Przeciętne wynagrodzenie wyniosło w styczniu 2024 r. 7768,35 zł brutto. To o 12,8% więcej niż rok wcześniej, ale o 3,3% mniej niż w grudniu 2023 r. Sektor przedsiębiorstw zatrudniał w styczniu 6515,7 tys. osób – o 0,3% więcej niż w grudniu, ale o 0,2% mniej niż przed rokiem. Główny Urząd Statystyczny podał dane za pierwszy miesiąc 2024 r.

REKLAMA

Waloryzacja świadczeń wypłacanych przez ZUS. Od 1 marca 2024 r. świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną o 12,12%

Co roku ZUS waloryzuje wypłacane świadczenia emerytalno-rentowe. W 2024 r. waloryzacja nastąpi od 1 marca. Świadczenia wzrosną o 12,12%.

Wielkanoc 2024 będzie krótsza niż zwykle

Święta Wielkiej Nocy w 2024 r. będą trwać o godzinę krócej niż zwykle. Wielkanoc w tym roku przypada 31 marca. Jest to zarazem ostatnia niedziela marca; dzień, w którym przechodzimy na czas letni. 

REKLAMA