REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przyszłość pracy: Jak technologia zmienia rynek zatrudnienia

Jak technologia zmienia rynek zatrudnienia
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W obliczu dynamicznie zmieniającego się krajobrazu technologicznego, przyszłość pracy staje się nieuchronnie związana z postępem w dziedzinie automatyzacji, sztucznej inteligencji i innych innowacyjnych technologii. Te zmiany rewolucjonizują sposób, w jaki pracujemy i wymagają od nas przystosowania się do nowych wyzwań. 

W tym artykule przyjrzymy się temu, jak technologia kształtuje przyszłość rynku pracy, jakie umiejętności będą kluczowe i jakie korzyści i wyzwania niesie ze sobą ten nieunikniony postęp.

Autopromocja

Automatyzacja i sztuczna inteligencja: rewolucja na rynku pracy

Automatyzacja, czyli zastępowanie pracy ludzkiej maszynami i algorytmami komputerowymi, stała się rzeczywistością w wielu sektorach gospodarki. Dzięki temu firmy mogą zwiększać efektywność, obniżać koszty produkcji i oferować bardziej zaawansowane produkty i usługi. 

Z drugiej strony, automatyzacja rodzi obawy związane z utratą miejsc pracy dla ludzi. Jednakże, równocześnie z automatyzacją rozwija się dziedzina sztucznej inteligencji, która pozwala komputerom na naukę i podejmowanie decyzji, zbliżając się do ludzkiego poziomu inteligencji.

Umiejętności przyszłości: co będzie kluczowe

W kontekście tych zmian kluczowe stają się pewne umiejętności, które pozwalają pracownikom na skuteczne współpracowanie z technologią i wykorzystywanie jej w sposób kreatywny. Jedną z kluczowych umiejętności przyszłości jest umiejętność uczenia się przez całe życie. Wiedza przestaje być statyczną wartością; aby być konkurencyjnym na rynku pracy, konieczne jest nieustanne doskonalenie się i dostosowywanie do nowych technologii i trendów.

Ponadto, umiejętności związane z obsługą technologii stają się coraz bardziej cenione. Znajomość programowania, obsługi algorytmów sztucznej inteligencji czy pracy z systemami zarządzania danymi staje się podstawą wielu zawodów. Kreatywność i zdolność do rozwiązywania problemów są również kluczowe, ponieważ maszyny mogą wykonywać rutynowe zadania, ale brakuje im zdolności do myślenia kreatywnego i elastycznego myślenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Korzyści i wyzwania: nowa era pracy

Przemiany na rynku pracy niosą ze sobą zarówno korzyści, jak i wyzwania. Z jednej strony, automatyzacja i sztuczna inteligencja pozwalają na powstanie nowych miejsc pracy związanych z ich rozwojem i obsługą. Firmy informatyczne, producenci robotów czy specjaliści od sztucznej inteligencji są coraz bardziej poszukiwani na rynku pracy.

Z drugiej strony, istnieje realne zagrożenie dla zawodów, które mogą zostać zautomatyzowane. Pracownicy wykonujący rutynowe zadania, zwłaszcza w produkcji, transporcie czy obszarze obsługi klienta, są narażeni na ryzyko utraty pracy na rzecz automatów. Dlatego też kluczowe jest rozwijanie umiejętności, które są trudne do zastąpienia przez maszyny – umiejętności miękkich, takich jak komunikacja interpersonalna, zdolność do pracy zespołowej i przywództwo.

Jak przygotować się na przyszłość pracy

Przyszłość pracy jest nieodłącznie związana z postępem technologicznym. Aby być gotowym na nadchodzące zmiany, kluczowe jest nie tylko posiadanie odpowiednich umiejętności technicznych, ale także elastyczność umysłu i gotowość do nauki przez całe życie. Pracownicy przyszłości muszą być gotowi do zmiany, adaptacji i innowacji.

Warto również podkreślić rolę edukacji w tym procesie. Systemy edukacyjne muszą być dostosowane do nowych wymagań rynku pracy, ucząc nie tylko konkretnej wiedzy, ale także umiejętności miękkich, które są niezastąpione w pracy z ludźmi. Firmy również mają rolę do odegrania, zapewniając swoim pracownikom możliwość ciągłego doskonalenia się i rozwoju.

W perspektywie przyszłości, gdzie technologia będzie odgrywać coraz większą rolę, kluczowe jest zachowanie balansu między postępem technologicznym a ludzkimi potrzebami i umiejętnościami. Przygotowanie się na przyszłość pracy to nie tylko kwestia zdobywania nowych umiejętności, ale także rozwijania cech, które uczynią nas bardziej elastycznymi i gotowymi na zmiany w dynamicznym świecie pracy, który nas otacza.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

REKLAMA

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

REKLAMA

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

Kawa z INFORLEX: Stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy po zmianie przepisów

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 23 kwietnia br. Tematem spotkania będzie omówienie nowych obowiązków pracodawców w zakresie organizacji stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

REKLAMA