REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwój umiejętności: Klucz do sukcesu na zmieniającym się rynku pracy

Rozwój umiejętności: Klucz do sukcesu na zmieniającym się rynku pracy
Rozwój umiejętności: Klucz do sukcesu na zmieniającym się rynku pracy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zmieniający się rynek pracy to jedna z najważniejszych cezur, jakie obecnie obserwujemy w globalnej gospodarce. Nowoczesne technologie, globalizacja, automatyzacja i inne czynniki wpływają na sposób, w jaki ludzie pracują i zdobywają środki utrzymania. W obliczu tych wyzwań, rozwijanie umiejętności staje się kluczowym czynnikiem sukcesu na rynku pracy. 

W niniejszym artykule omówimy, dlaczego rozwijanie umiejętności jest tak ważne, jakie umiejętności są najbardziej poszukiwane i jak można skutecznie inwestować w swój rozwój zawodowy.

Autopromocja

Dlaczego rozwijanie umiejętności jest kluczowe?

Zmiany na rynku pracy

Rynek pracy stale ewoluuje i przystosowuje się do nowych warunków. Globalizacja gospodarki, postęp technologiczny i zmieniające się preferencje konsumentów wpływają na strukturę zatrudnienia. Przemysły mogą się transformować w ciągu kilku lat, a pewne zawody stają się przestarzałe. Dlatego ważne jest, aby być gotowym na te zmiany i dostosować swoje umiejętności zawodowe do nowych realiów.

Konkurencja na rynku pracy

Wzrost liczby absolwentów uczelni i dostępność pracy zdalnej sprawiły, że konkurencja na rynku pracy jest wyjątkowo silna. Firmy poszukują pracowników o najwyższych kompetencjach i doświadczeniu. Osoby, które stale inwestują w swój rozwój zawodowy, mają znacznie większe szanse na zdobycie atrakcyjnej pracy.

Nowoczesne technologie

Postęp technologiczny odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu rynku pracy. Wzrost automatyzacji może zautomatyzować pewne stanowiska, ale jednocześnie tworzy nowe możliwości pracy związaną z technologią. Posiadanie aktualnych umiejętności cyfrowych jest obecnie nieodzowne w wielu dziedzinach zawodowych.

Najważniejsze umiejętności na rynku pracy

Umiejętności miękkie

Umiejętności miękkie, takie jak komunikacja interpersonalna, przywództwo, zdolność do pracy zespołowej i rozwiązywania problemów, są niezwykle ważne na rynku pracy. Pracodawcy poszukują osób, które potrafią efektywnie współpracować z innymi i adaptować się do zmieniających się sytuacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umiejętności techniczne

W erze cyfryzacji, umiejętności techniczne są niezbędne w wielu dziedzinach zawodowych. Programowanie, obsługa narzędzi i platform cyfrowych, analiza danych oraz inne kompetencje związane z technologią są coraz bardziej poszukiwane.

Umiejętności interpersonalne

Umiejętności interpersonalne, takie jak empatia, negocjacje i rozwiązywanie konfliktów, są kluczowe dla sukcesu w dziedzinach związanych z obsługą klienta, zarządzaniem zespołem i budowaniem relacji biznesowych.

Umiejętność uczenia się

Umiejętność ciągłego uczenia się i dostosowywania się do nowych wyzwań jest kluczowa na zmieniającym się rynku pracy. Osoby, które są elastyczne i otwarte na nowe doświadczenia, mają większe szanse na osiągnięcie sukcesu zawodowego.

Jak inwestować w rozwój zawodowy?

Kształcenie formalne

Uczelnie i kursy online oferują wiele możliwości kształcenia formalnego. Możesz zdobyć nowe kwalifikacje, uzyskać stopnie naukowe lub certyfikaty, które zwiększą Twoje szanse na rynku pracy.

Samokształcenie

Internet jest pełen materiałów do samokształcenia. Możesz uczyć się online, czytając artykuły, oglądając kursy wideo i uczestnicząc w webinariach. Kluczem do samokształcenia jest systematyczność i zaangażowanie.

Kursy i szkolenia

Wiele firm oferuje swoim pracownikom kursy i szkolenia, które pozwalają rozwijać konkretne umiejętności zgodnie z potrzebami firmy. Warto korzystać z tych możliwości.

Mentoring

Mentoring może być bardzo skutecznym sposobem na rozwijanie umiejętności zawodowych. Osoba doświadczona może przekazać Ci swoją wiedzę i doświadczenie, pomagając Ci szybciej osiągnąć cele zawodowe.

Podsumowując, rozwijanie umiejętności jest nieodzowne na zmieniającym się rynku pracy. Dzięki odpowiedniemu inwestowaniu w rozwój zawodowy można zwiększyć swoje szanse na sukces i utrzymanie konkurencyjności na rynku. Umiejętności miękkie, techniczne, interpersonalne oraz zdolność do ciągłego uczenia się stanowią klucz do osiągnięcia sukcesu zawodowego w dzisiejszym świecie pracy. Dlatego warto podejść do swojego rozwoju zawodowego z determinacją i systematycznością, aby zyskać przewagę na konkurencyjnym rynku pracy.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dodatek do wynagrodzenia za pracę w nocy. Obliczyliśmy, ile wynosi w poszczególnych miesiącach 2024 r.

  Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dodatek przysługuje za każdą godzinę pracy w nocy, niezależnie od innych należności.

  Odpis na zfśs w 2024 r. Czy podstawą naliczenia będzie przeciętne wynagrodzenie w 2023 r.?

  Odpis na zfśs od lat ustalany był w ustawach okołobudżetowych. Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024 nie reguluje tej kwestii. Jeśli to się nie zmieni, to pracodawcy ustalą wysokość odpisu według zasad określonych w ustawie o zfśs.

  Zwolnienie lekarskie na urlopie

  Co się dzieje, kiedy pracownik zachoruje w trakcie urlopu? Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop wypoczynkowy? Jak choroba pracownika wpływa na urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy i bezpłatny?

  Kiedy można wziąć urlop w nowej pracy?

  Zmiana pracodawcy w trakcie roku powoduje wątpliwości dotyczące urlopu wypoczynkowego. Po jakim czasie można wziąć urlop w nowej pracy? Od czego zależy, kiedy można skorzystać z urlopu na żądanie?
   

  REKLAMA

  Wigilia 2023 bez handlu. Które niedziele grudnia będą handlowe. Senat przyjął nowelę dotyczącą handlu w niedziele

  Gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię – to główne założenie ustawy zgłoszonej przez Polskę 2050. Sejm uchwalił ustawę w środę 29 listopada, Senat przyjął ją bez poprawek w czwartek 30 listopada. W 2023 r. niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

  Czy 3 grudnia to niedziela handlowa

  Które niedziele grudnia 2023  r. będą niedzielami handlowymi – wciąż trwają nad tym prace legislacyjne w Sejmie i Senacie. Łatwiej odpowiedzieć na pytanie, czy 3 grudnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Wyjaśniamy.

  Świąteczne prezenty firmowe a skutki podatkowe

  Prezenty firmowe a skutki podatkowe – w świątecznym czasie nie zapominaj o fiskusie! Koniec roku to tradycyjnie okres, w którym firmy wyrażają wdzięczność swoim pracownikom i partnerom biznesowym. Jak rozliczyć podatek za świąteczne prezenty?

  Zatrudnianie cudzoziemców – Kto ma prawo do pracy w Polsce, jakie obowiązki ma pracodawca

  Pandemia koronawirusa przyczyniła się do tymczasowych zmian w kwestii zatrudniania cudzoziemców – w tym możliwości przedłużenia terminu na złożenie wniosku o zezwolenie pobytowe. Okres ich ważności zakończył się 31 lipca 2023 r. Tym samym do obowiązku pracodawcy należy zweryfikowanie dokumentów posiadanych przez zagranicznych pracowników dotyczących ich pobytu, pod względem legalności i ważności. O co jeszcze należy zadbać przy zatrudnianiu cudzoziemców? 

  REKLAMA

  Wolne w pracy na szybko 2024. Co jest lepsze: urlop na żądanie czy zwolnienie z powodu działania siły wyższej

  Każde z tych rozwiązań jest do dyspozycji pracownika gdy musi pilnie – lub w miarę pilnie, np. z wyprzedzeniem co najmniej jednodniowym – skorzystać z przerwy w świadczeniu pracy, by zająć się pilnymi sprawami rodzinnymi. Na początku roku arsenał służących do tego dostępnych narzędzi jest teraz dość szeroki, można więc wybierać. Oceniając najkorzystniejsze rozwiązanie warto jednak mieć na względzie choćby: czy i jak za takie wolne jest płacone i jak np. wpływa ono na staż pracy.

  Sprawozdanie o zatrudnieniu w UE na 2024

  Wspólne sprawozdanie o zatrudnieniu Komisji Europejskiej i Rady monitoruje sytuację w zakresie zatrudnienia w Unii oraz wdrażanie wytycznych dotyczących zatrudnienia. W związku z konfliktami zbrojnymi, skutkami pandemii Covid-19, rosnącą inflacją i dużymi zmianami gospodarczymi, zachodzącymi na unijnym i światowym rynku pracy - wyzwania na 2024 r. są ogromne. Unijne sprawozdanie zawiera roczny przegląd najważniejszych zmian w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych w UE, co ważne jest pierwszym, w którym przedstawiono postępy w realizacji unijnych i krajowych celów w zakresie zatrudnienia, umiejętności i spraw społecznych na 2030 r.

  REKLAMA