Kategorie

Czy w rekrutacji warto wykorzystać technologię wideokonferencji?

Chris Prowse
Chcemy dla naszej firmy pozyskać najlepiej wykwalifikowanych pracowników, jednak w mieście, w którym znajduje się nasza siedziba, nie znaleźliśmy osób spełniających wymagane kryteria. Zastanawiamy się nad wykorzystaniem wideokonferencji i jestem ciekawy, jak efektywnie i ekonomicznie poprowadzić proces rekrutacji, który przekracza granice miast czy województw, a nawet państwa. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, korzystając z wirtualnej rekrutacji?

Oczywiście punktem wyjścia każdej organizacji pragnącej odnieść sukces jest zatrudnienie odpowiedniego personelu. Ogromne znaczenie ma praktyka rekrutacyjna. Z jednej strony, firmy coraz dłużej i dalej muszą szukać profesjonalistów z wielu branż. Z drugiej zaś, w dobie globalizacji sami kandydaci cechują się większą mobilnością niż kilka lat temu i są gotowi na zmianę miejsca zarówno pracy, jak i zamieszkania.

Liczy się czas

Na zdolność organizacji do znalezienia najlepiej wykwalifikowanych kandydatów wpływa kilka czynników. Są to między innymi granice geograficzne, ograniczenia czasowe oraz koszty podróży. Według wielu sondaży na rynku pracy typowy proces zatrudnienia pracownika, począwszy od określenia zapotrzebowania na pracowników aż do przyjęcia oferty zajmuje średnio trzy miesiące. A koszty związane z tym procesem mogą znacznie wzrosnąć, szczególnie kiedy deficyt pracowników i ich umiejętności zmuszają do szybkiego zatrudnienia, zagrażają projektom oraz wstrzymują rozwój. W konsekwencji działy kadr w firmach w poszukiwaniu sposobów na przyspieszenie i zwiększenie efektywności tego procesu oraz skrócenia czasu rekrutacji, zwracają się w kierunku rozwiązań audiowizualnej komunikacji, która może im pomóc w przeszukiwaniu życiorysów, referencji, jak również podczas rozmów kwalifikacyjnych oraz dalszego postępowania.

Tele- i wideorekrutacja

Reklama

Jak poprowadzić proces rekrutacji wirtualnej? Jest kilka możliwości. Niezbędna technologia zależy od rodzaju połączeń konferencyjnych wykorzystywanych do prowadzenia rozmowy konferencyjnej. Na przykład jeśli jest to rozmowa w postaci konferencji telefonicznej, uczestnicy łączą się z aparatu telefonicznego umożliwiającego prowadzenie konferencji telefonicznych lub telefonu komórkowego. Może to być połączenie wideokonferencyjne, w przypadku którego uczestnicy muszą posiadać laptop, połączenie z Internetem oraz kamerę sieciową. Inną alternatywą, która zyskuje sobie coraz większą popularność na rynku, są rozwiązania typu telepresence, czyli rozwiązania wideokonferencyjne dające obraz i dźwięk najwyższej jakości (HD standard). Umożliwiają one naturalne, chociaż wirtualne, doświadczenie osobistego spotkania, gdzie użytkownicy lub uczestnicy są zaangażowani w konkretny proces. Ponadto telepresence zapewnia wrażenie osobistej obecności na spotkaniu. Bez względu na rodzaj połączenia, zasadniczą kwestią jest to, ażeby odpowiednia technologia była łatwo dostępna i mogła funkcjonować. Rozmowy kwalifikacyjne są stresujące i w takiej sytuacji ważne, aby uwaga uczestników spotkania skupiała się na rozmowie i sytuacji, a nie na technologii.

Duże międzynarodowe firmy działające w wielu miejscach na świecie coraz częściej mają u siebie i na co dzień korzystają z urządzeń wideokonferencyjnych do wprowadzenia spotkań zarządu czy pracowników porozrzucanych w różnych lokalizacjach. Kolejnym krokiem będzie zastosowanie tego rozwiązania do rozmów kwalifikacyjnych z kandydatami w kraju, jak również za granicą. Równocześnie coraz powszechniejsze staje się wynajmowanie sal konferencyjnych w centrach biznesu czy hotelach, które wyposażone już są w wysokiej klasy urządzenia wideokonferencyjne. Wystarczy zasiąść po dwóch stronach wideokonferencyjnego łącza i jesteśmy twarzą w twarz z naszym potencjalnym pracownikiem.

Korzyści dla firm z wdrożenia wirtualnego procesu rekrutacji są ogromne: skrócenie czasu poszukiwania kandydatów, szybkość dotarcia i przeprowadzenia rozmowy, ograniczenie kosztów podróży, lepsze wykorzystanie czasu pracy pracowników.

Nie ma wątpliwości, że systemy tele- i wideokonferencyjne lub nawet rozwiązania typu telepresence stanowią wielką wartość dodaną dla firm pragnących w ten sposób prowadzić rekrutację. Jednakże, jak wygląda to od strony kandydata? Co kandydaci powinni wiedzieć, gdy staną w obliczu niestandardowego procesu rekrutacji?

Savoir-vivre przed kamerą

Kandydaci często starają się pokazać swoje doświadczenie i obycie z nową technologią, a co za tym idzie, zbyt wielką uwagę poświęcają niepotrzebnym kwestiom. Zapominają, w jaki sposób ich postępowanie może mieć wpływ na jakość połączenia. Żadna, nawet najlepsza technologia nie może zrekompensować niewłaściwego zachowania podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

To kilka ważnych wskazówek związanych z etykietą konferencji telefonicznych, które mogą pomóc potencjalnym kandydatom pomyślnie przejść przez rozmowę kwalifikacyjną:

 • Czas – ważne jest, aby wszystkie osoby biorące udział w konferencji otrzymały informację o dokładnej godzinie konferencji, z uwzględnieniem możliwych różnic czasowych w poszczególnych krajach.
 • Zakłócenia – ważne jest posiadanie stabilnego i niezawodnego łącza. W przypadku telefonu komórkowego trzeba pamiętać o obszarach, gdzie istnieje niebezpieczeństwo utraty sygnału, ponieważ może to spowodować przerwanie połączenia. Jednakże utrata sygnału nie jest jedynym czynnikiem, który może przeszkodzić w połączeniu konferencyjnym. W trasie należy być świadomym zewnętrznych czynników, które mogą rozpraszać. Rozwiązaniem może być znalezienie spokojnego miejsca.
 • Etykieta – rozmowa kwalifikacyjna w postaci konferencji telefonicznej powinna odbywać się w taki sposób, aby dawała poczucie rozmowy twarzą w twarz. Z tego powodu należy przestrzegać wszelkich formalności dotyczących wyglądu osobistego, ubioru, mowy ciała i sposobu zachowania jak w przypadku rozmowy osobistej, wykazując się w ten sposób profesjonalizmem w trakcie całego połączenia.

Rozmowa kwalifikacyjna prowadzona podczas konferencji telefonicznej czy wideokonferencje to wyzwanie dla tradycyjnego procesu rekrutacji. Technologia ułatwia proces i sprawia, że ograniczenia związane z czasem i odległościami odeszły do przeszłości.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?