Kategorie

Co robić, aby zyskać reputację pozytywnego lidera?

Paweł Smółka
Na jednym ze szkoleń usłyszałem, że dzięki pochwałom wobec współpracowników menedżer może zyskać znacznie więcej niż za pomocą krytyki, nawet jeśli jest ona konstruktywna. Ponadto dowiedziałem się o idei „pozytywnego przywództwa”, które polega na stwarzaniu współpracownikom warunków, aby mogli dać z siebie to, co w nich najlepsze. Choć idea wydała mi się obiecująca, mam wiele związanych z nią wątpliwości. Czy menedżer powinien chwalić podwładnych, nawet jeśli oni na to nie zasługują? Czy rzeczywiście należy zrezygnować z wszelkiej, nawet konstruktywnej, krytyki?

Idea pozytywnego przywództwa (positive leadership) nawiązuje do koncepcji psychologii pozytywnej – nurtu, który zajmuje się badaniem istoty i uwarunkowań optymalnego funkcjonowania jednostek, zespołów i organizacji. Najkrócej, ujmując, psychologowie pozytywni koncentrują się na cechach, za które warto pochwalić człowieka, zespół i organizację oraz na czynnikach, które warunkują rozwój tych cech. Pozytywne przywództwo jawi się w tym kontekście zarówno jako cecha godna pochwały, jak i ważny czynnik warunkujący rozwój innych godnych wyróżnienia cech, takich jak współdziałanie i zaufanie w zespole, wysoka efektywność pracy zespołowej, innowacyjność w myśleniu i działaniu członków zespołu.

Kim jest szef?

Pozytywny przywódca to taki, który swoim działaniem sprawia, że jego zespół i organizacja prosperują, przy czym za ważne kryteria owego prosperowania uznaje się, obok kryteriów efektywnościowych i finansowych, także te związane z atmosferą w pracy, poziomem zaangażowania podwładnych w pracę, ich produktywnością, innowacyjnością oraz lojalnością wobec zespołu i organizacji. Pozytywne przywództwo oferuje więc szeroką perspektywę na to, kim powinien być przywódca i jakich efektów należałoby oczekiwać po jego pracy. Sama idea jest rzeczywiście nowością, gdyż jej początek datuje się na rok 2003. Od tego czasu dynamicznie się rozwija i w przeciwieństwie to różnego typu mód, które regularnie przewijają się przez świat biznesu i zarządzania, pozytywne przywództwo wyróżnia się mocnymi fundamentami w postaci innowacyjnych, nieustannie rozwijanych koncepcji i modeli oraz wyników badań empirycznych, które są wsparciem dla ich twierdzeń.

Docenianie ludzkiej energii

Pozytywny lider stwarza warunki, dzięki którym jego zespół prosperuje. Jednym z takich warunków jest dobra atmosfera w zespole, której wyznacznikiem jest między innymi oczekiwanie, że po współpracownikach oraz przełożonym można spodziewać się raczej dobrych, a nie złych rzeczy. Jeżeli przełożony komunikuje się głównie poprzez krytykowanie, wytykanie błędów, niedociągnięć lub niedostatecznych wyników, to samo jego pojawienie się zostaje skojarzone z czymś mało przyjemnym, zaś perspektywa rozmowy kojarzy się już jednoznacznie negatywnie i powoduje przyjęcie przez podwładnego postawy obronnej. Postawa taka ma charakter zachowawczy. Oznacza to, że stymuluje podwładnego do tłumaczenia się i usprawiedliwiania raczej niż do konstruktywnego myślenia i planowania bardziej adekwatnych działań. Ponadto efektem przyjęcia takiej postawy jest także skłonność do nieprzyjmowania odpowiedzialności za własne zachowania i jego efekty, która jednocześnie idzie w parze z obwinianiem innych ludzi lub niesprzyjających okoliczności oraz traktowaniem ich jako głównych przyczyn wytykanych niedociągnięć. W ten oto sposób potencjał podwładnego do rozwoju jest stopowany. Podwładny zamiast prosperować, rozwijać się i wykorzystywać w pełni swoje możliwości do realizacji stawianych przed nim zadań, pożytkuje swoją energię na obronę siebie, własnej godności i własnego punktu widzenia. Pozytywny lider nigdy nie dopuściłby do takiego marnotrawstwa ludzkiej energii.


Raczej inspirowanie, niż przerażanie

Pozytywny lider dąży do tego, aby być kojarzony z czymś przyjemnym. Kluczem do tego jest odpowiednia komunikacja ze współpracownikami. Udzielanie im pochwał za dobrą jakość i efektywność podejmowanych przez nich działań jest jedną z dróg prowadzących do zyskania pozytywnej reputacji – wizerunku osoby, która inspiruje i motywuje. Pozytywne oczekiwania i emocje wynikające z dobrych relacji z przełożonym przyczyniają się do prosperowania podwładnych dzięki zjawisku „poszerzania i budowania” (broaden and build effect). Zjawisko to zostało zidentyfikowane, nazwane i opisane przez psychologów pozytywnych. Polega ono na tym, że osoby, które odczuwają pozytywne emocje, mają tendencję do przyjmowania szerszej perspektywy wobec swoich obowiązków, co sprzyja bardziej innowacyjnemu, niesztampowemu myśleniu i działaniu, które potencjalnie może prowadzić do większej efektywności pracy, jej usprawnień oraz nowych, ciekawych rozwiązań. Konsekwencje tego zjawiska są szczególnie pożądane w przypadku ról zawodowych, które wymagają dużej dozy kreatywności, w tym stanowisk specjalistycznych, gdzie ważne jest twórcze korzystanie ze specjalistycznej wiedzy. Ponadto zjawisko „poszerzania i budowania” jest podstawą do wyzwolenia w pracowniku wewnętrznej motywacji do doskonalenia siebie.

Konstruktywna krytyka

Pozytywny lider powinien jednak także zwracać uwagę na ewentualne niedociągnięcia lub niewystarczające wyniki swojego zespołu. Może i powinien dawać podwładnym konstruktywną informację zwrotną. Sztuka polega jednak na tym, w jaki sposób ta informacja jest komunikowana. Pozytywny odbiór lidera przez współpracowników tworzy kontekst, w którym konstruktywna krytyka nie prowokuje postawy obronnej, lecz sprzyja rzeczowej rozmowie, trzeźwej ocenie stanu faktycznego i racjonalnemu planowaniu wdrożenia niezbędnych zmian w jakości i efektywności działań. Zatem pozytywny lider poprzez umiejętne zadawanie pytań stwarza podwładnemu okazję do refleksji nad własnym działaniem i jego efektami oraz stymuluje do wyciągnięcia konstruktywnych wniosków. Lider więc nie krytykuje otwarcie podwładnego i nie mówi mu, co ten powinien zrobić, lecz pozwala lepiej zrozumieć jego działania oraz zaplanować sposób, który pozwoli mu efektywniej realizować obowiązki.

Więcej niż chwalenie

Pozytywnego przywództwa nie można sprowadzić tylko i wyłącznie do chwalenia i umiejętnego przekazywania informacji zwrotnej. Innym jego ważnym aspektem jest budowanie pozytywnej, atrakcyjnej tożsamości zespołowej i organizacyjnej. Tworzy ona wśród pracowników poczucie wartości i wyjątkowości, nadaje sens ich pracy oraz sprzyja lojalności wobec organizacji, jej wartości i celów. W idei pozytywnego przywództwa wiele uwagi poświęca się więc kwestii identyfikacji pracowników z organizacją, a także roli lidera, w tym zaufania współpracowników do przełożonego, jako czynnika, który jest w dużym stopniu odpowiedzialny za ich identyfikację z organizacją.


Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Potrącenie zaległości ZUS z emerytury od 2022 r.

  Potrącenie zaległości składkowych z emerytury, renty i zasiłku będzie możliwe od 2022 r. ZUS odliczy składkę zdrowotną, podatek i należności składkowe nieopłacone w terminie. Do jakiej wysokości?

  Niemcy: niezaszczepieni bez rekompensaty za czas kwarantanny

  Niezaszczepieni nie otrzymają rekompensaty za czas kwarantanny. Nowe przepisy w Niemczech zaczną obowiązywać od 1 listopada 2021 r.

  Praca zdalna a work-life balance

  Praca zdalna a work-life balance - za dużo work i za mało life? Z badania "Candidate Pulse" wynika, ze praca zdalna zachwiała balansem między życiem prywatnym i zawodowym. Pracownicy odczuwają również więcej presji ze strony pracodawców.

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid [VIDEO]

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid? Najpewniej tak, ale na zasadzie dobrowolności. Co to oznacza? Na to i inne pytania odpowiada Stanisław Szwed, wiceminister pracy, polityki społecznej i rodziny.

  Obniżenie wieku emerytalnego jako fatalna decyzja [VIDEO]

  Obniżenie wieku emerytalnego było fatalną decyzją. Ekonomiści negatywnie oceniają niższy i zróżnicowany dla kobiet i mężczyzn wiek emerytalny w Polsce.

  Co pandemia uświadomiła menadżerom? [VIDEO]

  Pandemia a zarządzanie - co kryzys wywołany pandemią uświadomił menadżerom? Okazało się, że kapitał ludzki jest niezwykle ważny. Duże znaczenie ma także zdolność do szybkich zmian.

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.