| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Komunikacja > W zgodzie z misją

W zgodzie z misją

Egbert Kinds - międzynarodowy ekspert w dziedzinie transformacji kulturowej, o tym jak zbudować zaangażowanie pracowników w okresie zmian w organizacji.

• Dlaczego - Pana zdaniem - warto opracować i wdrażać w firmie wspólny system wartości i jednolite normy zachowania wśród pracowników?

Jest to bardzo ważne, ponieważ zazwyczaj ludzie mają bardzo silnie wykształconą potrzebę odczuwania własnego wkładu w pracę zespołu, do którego należą. Chcą być przekonani o wpływie swojej pracy na rezultaty osiągane na poziomie ogólnym - na tworzenie wartości firmy, w której pracują. Chcą zatem znać odpowiedź na pytanie, jaki jest ich rzeczywisty udział w osiąganiu rezultatów działu, w którym są zatrudnieni i w jakim stopniu przyczyniają się do wzrostu pozycji firmy na rynku. Jednak, aby było to możliwe, niezbędna jest identyfikacja między indywidualnymi normami zachowania i postępowania każdego pracownika a systemem wartości ustalonym, promowanym i wymaganym w danej organizacji. Dlatego też istotna jest nie tylko znajomość systemu wartości obowiązującego w firmie, ale przede wszystkim jego akceptacja wśród pracowników. To jeden z najważniejszych czynników decydujących o poczuciu zaangażowania pracowników, zwłaszcza wtedy, kiedy organizacja jest w fazie dynamicznego rozwoju i związanych z tym zmian.

• Jakie czynniki ryzyka należy wziąć wtedy pod uwagę?

Często wskutek wprowadzanych zmian pojawiają się trudności w relacjach między liderami, menedżerami i pracownikami. Z moich doświadczeń wynika, że w procesie zmian - zanim zainwestujemy w rozwój kompetencji - należy zadbać o odpowiedni poziom zaangażowania i motywacji. W obecnych czasach warto sprawić, aby pracownicy działali w zgodzie z misją organizacji. Nierzadko zdarza się, że ludzie zatrudnieni w tej samej firmie o tej samej misji, działają całkiem różnie, ponieważ muszą spełniać oczekiwania rozmaitych grup interesu. Dlatego każdy zespół potrzebuje własnego zestawu wartości i norm zachowania, które określają jego wkład w realizację ogólnego celu strategicznego firmy.

Jednak punktem wyjścia jest osobisty kodeks wartości każdego pracownika i zrozumienie, na czym polega jego wkład w pracę zespołu i indywidualny wpływ na końcową jakość produktu lub oferowanej usługi. A to zależy bezpośrednio od postawy każdego pracownika - od jego zachowania, przekonań i wyznawanych wartości.

• W jaki sposób powiązać osobisty system wartości z kodeksem określającym zasady zachowania i postępowania w organizacji?

Podam taki przykład: pracownik sprzątający biuro ze względu na charakter swoich obowiązków nie ma wcale kontaktu z klientem. Jednak na podstawie rezultatów jego pracy i włożonego w nią wysiłku klient jest w stanie wyrobić sobie zdanie na temat przedsiębiorstwa. Okazuje się zatem, że osoba sprzątająca pomieszczenia w firmie może mieć duży wpływ na jej relacje z klientem. Świadomość własnego wpływu pracownika na poziom satysfakcji klienta ma tu więc znaczenie pierwszorzędne.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Błotnicki

Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »