REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak radzić sobie z nadmiernie skrupulatnym pracownikiem

Romuald Korach
PROBLEM Jestem menedżerem dużego działu firmy usługowej. Od kilku miesięcy mam podwładnego, który stwarza wiele problemów, szczególnie, kiedy mamy pracę do zrobienia „na wczoraj”. Pracownik ten pracuje bardzo powoli, choć trzeba przyznać, że także bardzo dokładnie. Dużo czasu traci jednak na podejmowanie decyzji, waha się i bardzo długo zastanawia przy każdej najmniejszej sprawie. Sprawdza po dwa, trzy razy każde pismo, które wysyła, niezależnie od stopnia jego ważności. Być może powinienem wysłać go na badania lekarskie, a może właściwsze byłoby wysłanie go na odpowiednie szkolenie?

ODPOWIEDŹ EKSPERTA

Pierwszym właściwym krokiem jest nawiązanie dobrego kontaktu z pracownikiem. Kiedy pracownik będzie miał zaufanie do kierownika, łatwiej będzie można określić, co się z nim dzieje i od jak dawna funkcjonuje w ten sposób. Dobrze przeprowadzona rozmowa może uświadomić pracownikowi, na czym polega jego niedostosowanie do pracy, bez naruszania jego poczucia godności. Po takiej rozmowie pracownik będzie bardziej skory do współpracy i poddania się badaniom lub szkoleniom.

Badania lekarskie

Niektóre choroby przejawiają się w postaci takich zachowań, jak wyżej opisane, ale samo tego typu zachowanie, bez objawów chorobowych, nie może świadczyć o żadnej chorobie. Dlatego tylko dokładne badanie lekarskie mogłoby ustalić, czy pracownik jest chory. Badanie takie ma sens jednak tylko wtedy, jeśli zachowanie pracownika uległo zmianie w ciągu ostatnich lat lub miesięcy. Natomiast jeśli pracownik od wielu lat, czy praktycznie „od urodzenia” zachowywał się w podobny sposób, to jego zachowanie raczej nie jest wynikiem choroby, lecz przejawem jego osobowości i może być wrodzone. Cech wrodzonych nie można się pozbyć, ale można je modyfikować i uczyć się wykorzystywać je na swoją korzyść.

Osobowość perfekcjonisty

Ludzie nadmiernie skrupulatni, sprawdzający wszystko bardzo dokładnie, z trudnością podejmujący decyzje mają cechy osobowości perfekcjonisty, czyli kogoś, kto w swoich działaniach dąży do wygórowanego ideału i jest przy tym nadmiernie surowy wobec siebie. Taki człowiek ogromnie obawia się popełnienia błędu, a czynności zabezpieczające go przed nim powodują, że pracuje wolniej niż inni. Przeważnie skupia się na szczegółach, najczęściej trzyma się sztywno wszelkich zasad ustalonych przez uznane przez niego autorytety. Raczej rzadko potrafi się odprężyć i odpocząć, co również spowalnia jego pracę.

Perfekcjoniści są bardzo przydatni przy zadaniach wymagających dużej dokładności, dbałości o szczegóły, ale nie potrafią na zbyt długo przyspieszać swojego działania. Do wszystkich zadań przywiązują jednakową wagę i bardzo trudno ich namówić do tego, aby pozwolili sobie coś przeoczyć przy czynności o niewielkim znaczeniu. Są bardzo schematyczni w działaniu, tzn. trzymają się sztywno raz ustalonego kursu. Potrafią jednak zmieniać kurs, jeśli da im się odpowiednią ilość czasu i dobrze się uzasadni konieczność dokonania zmiany.

Konsultacja psychologiczna
Żeby zaplanować plan rozwojowy dla pracownika, wskazane byłoby przeprowadzenie badań psychologicznych. Badania takie muszą być prowadzone przez uprawnione osoby, posiadające dyplom psychologa i mające odpowiedni staż pracy. Wyniki badań psychologicznych powinny być dobrze chronione przed osobami postronnymi, a jednocześnie udostępniane w całości osobie badanej na jej życzenie. Badania psychologiczne pozwoliłyby określić cechy osobowości pracownika, jego mocne i słabe strony oraz ewentualnie ujawniłyby jego problemy psychiczne i pozwoliłyby zaplanować pracę nad ich rozwiązaniem.

W przypadku poważnych problemów psychicznych wskazany byłby kontakt psychologa z lekarzem i skierowanie pracownika na badania psychiatryczne. Badania psychologiczne pozwoliłyby przede wszystkim określić typ szkoleń, które byłyby najbardziej efektywne dla pracownika. Wyniki takich badań oraz określenie potencjału zawodowego pracownika dałyby możliwość właściwego pokierowania jego rozwojem w firmie.

Szkolenia dla perfekcjonisty

Osoby z silnymi cechami perfekcjonisty muszą nauczyć się ustalania priorytetów oraz lżejszego traktowania mniej ważnych zadań. Jest to dla nich bardzo trudne, ale daje im dużo radości, kiedy zaczynają sobie „odpuszczać”. Do niektórych osób trafiają argumenty w postaci wyliczeń, jakie zyski przynosi wytropienie bardzo drobnych błędów, a jakie zyski przynosi ten sam czas, spożytkowany na coś innego - analityczne umysły często przeżywają wstrząs, gdy sobie uświadomią, że ich strategia poprawiania wszystkich błędów przynosi więcej strat niż zysków.

Umiejętność relaksacji, odprężania się, zabawy to coś, co każdy perfekcjonista powita z ulgą. Przy odpowiednim ćwiczeniu takie osoby potrafią trochę zwiększyć tempo swojej pracy, a co ważniejsze - potrafią dłużej utrzymywać zwiększone tempo, mniej się męcząc. Jak z tego wynika, najlepszą formą szkolenia mógłby być dla perfekcjonisty coaching indywidualny, ale równie dobre może się okazać grupowe szkolenie z organizacji pracy w formie warsztatów. Pomocne mogą być treningi relaksacyjne, wyjazdy integracyjne, warsztaty antystresowe. Co dokładnie byłoby najlepsze, zależy jednak ściśle od danej osoby i od specyfiki firmy.

Romuald Korach

Autor jest specjalistą w dziedzinie rozwoju indywidualnego i predyspozycji zawodowych w firmie ARK Consulting, jest coachem psychologiem.

Kontakt: romuald.korach@arkconsulting.com.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Cyberbezpieczeństwo. Co dziesiąty pracownik używa tego samego hasła ponad piętnaście razy

  84% firm korzysta z menedżerów haseł, ale mimo to 54% pracowników zapisuje je również w plikach tekstowych na komputerze. Co więcej, prawie 90% używa tego samego hasła wielokrotnie. Hakerzy atakują nie tylko duże firmy. 58% ataków dotyka firmy zatrudniające mniej niż tysiąc pracowników.

  Szukasz pracy w Łodzi i okolicach? Zobacz aktualne oferty!

  Praca w Łodzi. Stopa bezrobocia w Łódzkiem jest na poziomie 5,5 proc., zaś w samej Łodzi – 4,5 proc. Gdzie obecnie brakuje pracowników? Jakie benefity oferują firmy, aby zachęcić do pracy właśnie u nich? 

  Kto obiecuje pracownikom najwyższe zarobki? Który komitet wyborczy?

  Większość ogólnopolskich komitetów wyborczych w swoich programach przedstawia propozycje dotyczące polskiego systemu podatkowego. Eksperci sprawdzili, ile zarobiliby pracownicy, gdyby w życie weszły zmiany proponowane przez komitety wyborcze PiS, KO, Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców.

  Cyfryzacja. Sześć na dziesięć polskich firm używa elektronicznych dokumentów, ale większość nie rezygnuje z papieru

  Polskie firmy coraz częściej wdrażają nowoczesne rozwiązania usprawniające ich pracę, ale cyfryzacja biznesu w większości przypadków nadal nie obejmuje całej organizacji. 59 proc. firm wykorzystuje w codziennej pracy elektroniczny obieg dokumentów, jednak tylko 27 proc. scyfryzowało wszystkie obszary swojej działalności. 54 proc. ankietowanych nie widzi potrzeby wdrażania elektronicznego obiegu dokumentów, 28 proc. wskazuje na zbyt wysokie koszty działania, a 17 proc. na niewystarczające wewnętrzne zasoby IT. 

  REKLAMA

  Praca cudzoziemców. MRiPS o niedoborach kadrowych i napływie cudzoziemców na rynek pracy

  Nasz rynek pracy od lat boryka się z niedoborami kadrowymi i dlatego napływ cudzoziemców nie powoduje wzrostu bezrobocia wśród Polaków – podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele przekłamań dotyczących pracy cudzoziemców w Polsce, które uderzają przede wszystkim w uczciwych pracodawców. Kłamliwa i pozbawiona merytoryki narracja opozycji powoduje – twierdzi resort Marleny Maląg – że wiele branż dotknie problem braku pracowników.

  Czy za studenta płaci się składki na ZUS

  Studenci szukają pracy nie tylko w wakacje, które właśnie kończą, ale i w trakcie roku akademickiego. Studenci do ukończenia 26. roku życia są chętnie zatrudniani na podstawie umowy zlecenia. Wiąże się to ze sporymi oszczędnościami dla zleceniodawcy. Jakimi? Odpowiadamy. 

  Polacy nie boją się utraty pracy?

  Polacy nie boją się utraty pracy? CBOS poinformowało, że we wrześniu wzrosło poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia. Kto czuje się najbardziej stabilnie?  

  SoDA Conference 2023: Jakie wyzwania czekają polski sektor IT w 2024 roku

  Nowe wyzwania i pojawiające się możliwości to „stałe” elementy w niezwykle zmiennym świecie biznesu, a sektor technologiczny nie jest w tym odosobniony. Po stronie wyzwań należy wskazać przede wszystkim czynniki ekonomiczne i geopolityczne, ale również wspomniana AI, budząca też obawy wśród pracowników. W jaki optymalny sposób wykorzystać nowe możliwości, jakie daje nam technologia i zminimalizować wpływ czynników negatywnych na rozwój polskiego IT? Jak adaptować się do zmian? Gdzie szukać nowych możliwości na zbudowanie solidnego i konkurencyjnego biznesu IT? Te oraz wiele innych tematów będzie omawianych już na początku października, podczas zbliżającej się SoDA Conference 2023.

  REKLAMA

  Działalność gospodarcza a rynek pracy: Jak przedsiębiorczość wpływa na zatrudnienie

  Rynek pracy i działalność gospodarcza są nierozerwalnie związane ze sobą. Przedsiębiorcy odgrywają kluczową rolę w tworzeniu miejsc pracy, stymulowaniu wzrostu gospodarczego i kształtowaniu struktury rynku pracy. 

  Płaca godziwa

  Płaca godziwa, znana również jako sprawiedliwa płaca, jest jednym z kluczowych elementów rynku pracy i sprawiedliwości społecznej. To pojęcie odnosi się do wynagrodzenia, które jest uczciwe, adekwatne i zapewnia pracownikom godne warunki życia. 

  REKLAMA