REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Realny ślad technologii – czy niesprzątanie w danych chmurowych jest jak rzucanie papierków w lesie?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Realny ślad technologii: dlaczego dyskusja o ekologii w branży IT jest toczona zaskakująco cicho
Piotr Kordys
Źródło zewnętrzne

REKLAMA

REKLAMA

Realny ślad technologii: dlaczego dyskusja o ekologii w branży IT jest toczona zaskakująco cicho? – to tytuł panelu dyskusyjnego, któremu podczas konferencji InternetBeta partnerował the:protocol. Platforma od czerwca tego roku inicjuje dyskusję wokół cyfrowej ekologii, jej związku z raportowaniem ESG oraz wpływem coraz bardziej ekologicznych postaw specjalistów_tek na decyzje o zatrudnieniu. 

Konferencja InternetBeta jest jedną z najciekawszych imprez branży technologicznej. Odbywa się od 15 lat w Kielnarowej koło Rzeszowa w gościnnym campusie Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. To trzy dni dyskusji panelowych i prelekcji, które od zawsze pokazują technologię z bardzo różnych perspektyw, pokazują, jak świadomie skalować biznes w Polsce, budują społeczność przedsiębiorców i przedsiębiorczyń oraz tworzą dobry grunt dla swobodnej dyskusji nie nie zawsze wygodne tematy. W tym roku po raz pierwszy partnerem merytorycznym konferencji został the:protocol, serwis z ogłoszeniami IT. 

REKLAMA

Autopromocja

Świadomość ekologiczna branży IT

REKLAMA

„Beta” stała się platformą rozmowy o wynikach pierwszego polskiego raportu „Cyfrowy ślad technologii”, który bada świadomość ekologiczną polskich specjalistów i specjalistek IT oraz pokazuje wpływ osobistych postaw w tym obszarze na decyzje rekrutacyjne. 

Do debaty wokół wniosków z raportu oraz tego, czym jest pojęcie green IT, the:protocol zaprosił: Joannę Murzyn, propagatorkę założeń ekologii cyfrowej, inicjatorkę Digital Ecology Institute i konsultantkę rozwiązań technologicznych wrażliwych na klimat; Dominika Gossa, współzałożyciela software house’u Inwedo i współtwórcę Coffideas – narzędzia do prowadzenia dialogu, ułatwiającego networking oparty o realne zainteresowania; Bartka Waltera, product designera w the:protocol i autora kształtu graficznego raportu; Piotra Wróbla, menedżera ds. innowacji i ECOsystemu w firmie NOKIA. Panel prowadził Paweł Luty – szef zespołu Tech & Services w agencji PRowej Linkleaders, podcaster i wieloletni dziennikarz technologiczny.

Skończył się czas na szafowanie danymi

Wnioski osób debatujących oraz tych, które zaangażowały się w dyskusję nie pozostawiają złudzeń: ekologia cyfrowa nie jest trendem, a koniecznością. Nie tylko ze względu na aspekt etyczny, ale także ze względu na konieczność oszczędności (rosnące koszty, kurczące się zasoby, zmiana modeli produkcji energii) oraz rosnącą rolę naszych prywatnych postaw. Jak wynika z raportu the:protocol aż 59 proc. specjalistów_tek IT uważa, że pracodawcy powinni jawnie komunikować podejście do kwestii ochrony środowiska. Aż 58 proc. grupy wiekowej 25–34 lat deklaruje, że przy decyzjach rekrutacyjnych zwraca uwagę na wartości i misję firmy.

REKLAMA

Tymczasem diagnozy z debaty the:protocol pokazują, że brakuje czasu i refleksji, w jaki sposób firmowe decyzje biznesowe i projektowe wpływają na zużycie zasobów naturalnych. Potrzebne jest także estymowanie, czy produkt lub usługa wprowadzona na rynek będzie rezonować z warstwą społeczną: w jaki sposób zwiększy się czas użytkowniczek_ków spędzony przed ekranem. Stawki godzinowe w zespołach developerskich są tak wysokie, że firm nie stać na wpisanie w grafik czasu do namysłu nad optymalizacją zasobów. To dość paradoksalne, bo koszt testowania oprogramowania niezoptymalizowanego pod kątem wydajności, jest znacznie wyższy, niż początkowa inwestycja w czas poświęcony na niskoemisyjne projektowanie telefonów, centrów danych, w których ciepło jest największym kosztem, czy tzw. zimne i ciepłe uliczki w laboratoriach. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uczestniczy i uczestniczka dyskusji zwrócili także uwagę na znaczenie tempa wzrostu rozwiązań technologicznych. Instytucje publiczne nie nadążają z przygotowaniem regulacji czy wysokopoziomowej refleksji nad skutkami nieustannego skalowania biznesu. Brakuje także nacisku na kalkulowanie kosztów pozafinansowych, ponoszonych przez ludzi i środowisko naturalne. Z drugiej strony pojawiła się konstatacja, że w polskiej przestrzeni debaty łatwo o hejt: kiedy firma informuje o pozabiznesowym aspekcie swojej działalności, natychmiast pojawiają się pytania: dlaczego robicie tak mało?

Odpowiedzialność jednostkowa

Ostatni aspekt debaty był nieco bardziej gorący: pojawił się wątek odpowiedzialności jednostkowej. Uczestnicy konferencji zwrócili uwagę na konieczność brania odpowiedzialności przez duże biznesy, które odpowiadają za przytłaczającą większość konsumpcji i wykorzystania danych. Jednocześnie debatujący zastanawiali się na obywatelskim podejściem do ograniczania zasobów cyfrowych i kwestii indywidualnych wyborów. 

Biorąc pod uwagę przytoczone wyżej wyniki raportu, indywidualne wybory mają kolosalne znaczenie – od tego, jaką mamy relację z przestrzenią cyfrową, będą zależały niektóre decyzje gigantów. Oby jak najszybciej.

Oprac. Piotr T. Szymański
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

Zmiany w stażu pracy od 2026 roku. Więcej praw dla 5 mln pracowników

Zmiany w stażu pracy, które wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku to więcej praw dla nawet 5 mln pracowników w Polsce. Nowe przepisy oznaczają też realny wzrost kosztów pracy. Działy kadr i płac już powinny przygotowywać się do zmian.

Zmiana branży w 2025 – od czego zacząć i gdzie znaleźć ogłoszenia pracy?

Rynek pracy, jaki znaliśmy, właśnie przestaje istnieć. Dzieje się to na naszych oczach i tak naprawdę tempo zmian jest znacznie szybsze, niż przypuszczali eksperci. Choć brzmi to aż nadto dramatycznie, to jednak nie można zaprzeczyć, że wielu pracowników zmaga się aktualnie z poważnymi problemami zawodowymi, a pracodawcy dwoją się i troją, aby stworzyć nowe systemy zarządzania w rzeczywistości AI. Niektóre zawody już przestają istnieć lub przechodzą intensywne zmiany, u podstaw których znajdziemy wdrożenie czata GPT do codziennych obowiązków. Dla niektórych osób jedynym rozwiązaniem okazała się zmiana pracy, dla innych w grę wchodzi tylko zmiana branży. Przebranżowienie to współczesny odpowiednik ucieczki z tonącego statku - tylko w tym wypadku pracownik sam buduje swoją szalupę ratunkową. Zatem jak aktualnie wygląda temat zmiany branży? Jakie są powody? W którą stronę iść i gdzie szukać nowych zawodowych wyzwań?

REKLAMA

Składka zdrowotna 2025: ryczałt, karta podatkowa, podatek liniowy, zasady ogólne. Jaka jest podstawa wymiaru? Ile procent?

Jaka jest podstawa wymiaru składki oraz kwota składki zdrowotnej w 2025 roku dla niektórych grup ubezpieczonych? ZUS informuje o wysokości składki na ryczałcie, karcie podatkowej, przy zasadach ogólnych, podatku liniowym, podatku od kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz dla osób współpracujących.

Do kiedy jest nabór firm i instytucji do pilotażu skróconego tygodnia pracy?

Pilotaż skróconego tygodnia pracy jest konieczny. Może się okazać, że powszechny zapis o krótszym czasie pracy będzie tragiczny dla polskiej gospodarki, firm i społeczeństwa. Do kiedy trwa nabór firm i instytucji do projektu?

REKLAMA