REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ChatGPT: Nowa era interaktywnej Sztucznej Inteligencji

Czym jest ChatGPT, jak działa i jakie ma zastosowania
Czym jest ChatGPT, jak działa i jakie ma zastosowania
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sztuczna inteligencja ewoluuje, a w miarę postępowania tego procesu pojawiają się nowe narzędzia i modele, które rewolucjonizują sposób, w jaki ludzie komunikują się z maszynami. Jednym z najbardziej obiecujących osiągnięć jest ChatGPT – zaawansowany model językowy stworzony przez OpenAI, który umożliwia interakcję człowieka z komputerem poprzez naturalny język. 

W tym artykule przyjrzymy się, czym jest ChatGPT, jak działa oraz jakie ma zastosowania.

Autopromocja

ChatGPT: Wprowadzenie do modelu

ChatGPT to nazwa opisująca rodzaj modelu językowego, a także konkretny model opracowany przez OpenAI. Nazwa pochodzi od „chat” (czyli rozmowa) i „GPT”, co jest skrótem od „Generative Pre-trained Transformer” – rodzaju modelu opartego na transfomerach i wstępnie wytrenowanym na dużych ilościach tekstu.

Model GPT-3.5, na którym oparty jest ChatGPT, jest produktem najnowszej generacji tej linii modeli i posiada aż 175 miliardów parametrów. To ogromna liczba, która pozwala modelowi zrozumieć kontekst, tworzyć spójne zdania i generować odpowiedzi, które mogą imitować ludzką komunikację.

ChatGPT: Jak to działa?

ChatGPT działa na zasadzie generowania tekstu na podstawie podanego mu kontekstu. W prostych słowach, podajesz mu pewien tekst lub pytanie, a model wykorzystuje swoje zrozumienie języka, aby stworzyć odpowiedź. Model ten został wytrenowany na ogromnych ilościach tekstów, co pozwoliło mu na zrozumienie gramatyki, znaczenia słów oraz pewnych relacji semantycznych.

W praktyce wykorzystanie ChatGPT polega na wprowadzeniu wejściowego tekstu, a następnie otrzymaniu odpowiedzi w formie wygenerowanego tekstu. Model nie tylko generuje odpowiedzi na zadane pytania, ale może również prowadzić dialog, udzielać wyjaśnień, generować treści na określone tematy i wiele więcej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

ChatGPT: Do czego może służyć?

ChatGPT może znaleźć różnorodne zastosowania. Oto niektóre z nich:

 • Wsparcie dla Klientów: ChatGPT może być wykorzystywany jako wirtualny asystent do obsługi klientów. Odpowiednio przeszkolony model może odpowiadać na pytania klientów, oferować rozwiązania problemów i udzielać informacji.
 • Kreacja Treści: Dzięki zdolności generowania tekstu na temat różnorodnych zagadnień, ChatGPT może wspierać twórców treści w procesie pisania artykułów, opisów produktów czy treści marketingowych.
 • Nauka i Edukacja: Model może pomagać uczniom w zrozumieniu trudnych koncepcji, generując jasne wyjaśnienia lub rozwiązania zadań.
 • Prototypowanie i Rozwój: W projektowaniu i rozwoju nowych produktów, ChatGPT może być wykorzystany do generowania koncepcji, opisów funkcji czy dokumentacji.
 • Terapia i Wsparcie Psychologiczne: Model może być wykorzystywany do prowadzenia wirtualnych terapii lub oferowania wsparcia psychologicznego poprzez dialog i dostarczanie informacji.

Chat GPT: Wyzwania i graniczenia

Choć ChatGPT ma ogromny potencjał, to także niesie ze sobą pewne wyzwania i ograniczenia. Model może generować treści, które wydają się poprawne, ale w rzeczywistości mogą być nieprawdziwe lub nieodpowiednie. Ograniczenia te wynikają z tego, że model bazuje na danych treningowych, które były dostępne w Internecie, a te mogą być niewłaściwe lub zawierać błędy.

Podsumowując, ChatGPT reprezentuje krok naprzód w interakcji między ludźmi a maszynami. Jego zdolność do generowania spójnych i logicznych odpowiedzi na pytania otwiera drzwi do wielu zastosowań, od obsługi klientów po tworzenie treści czy edukację. Jednak, jak każde narzędzie oparte na SI, ChatGPT ma swoje ograniczenia, które wymagają ostrożnego podejścia. W miarę jak technologia będzie się rozwijać, możemy spodziewać się coraz bardziej zaawansowanych i precyzyjnych modeli, które będą jeszcze bardziej przypominać ludzką komunikację.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

  1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  REKLAMA

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  REKLAMA

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  REKLAMA