REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Empatia w miejscu pracy: Klucz do sukcesu organizacji

Empatia w miejscu pracy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Empatia, czyli zdolność do zrozumienia i współodczuwania uczuć innych osób, odgrywa kluczową rolę w miejscu pracy. To nie tylko pojęcie z dziedziny psychologii, ale również fundament zdrowych relacji interpersonalnych w środowisku biznesowym. Organizacje, które promują empatię, tworzą bardziej ludzkie, przyjazne i efektywne miejsca pracy.

W tym artykule przyjrzymy się aspektom empatii dotyczącym miejsca pracy.

Autopromocja

Budowanie silnych relacji 

Empatia pozwala pracownikom lepiej zrozumieć siebie nawzajem. Współczucie i zrozumienie dla uczuć i potrzeb innych osób pomagają w budowaniu silnych relacji zawodowych. To kluczowy element skutecznej komunikacji, który pozwala na rozwiązywanie konfliktów w sposób konstruktywny.

Poprawa klimatu organizacyjnego 

Miejsca pracy, gdzie pracownicy czują się zrozumiani i docenieni, tworzą bardziej pozytywny klimat. Empatyczne podejście przełożonych pomaga w budowaniu zaufania w zespole, co sprzyja zwiększeniu motywacji i zaangażowania pracowników.

Skuteczne zarządzanie zespołem 

Liderzy, którzy wykazują empatię, są bardziej skuteczni w zarządzaniu swoimi zespołami. Zdolność do wczuwania się w sytuację pracowników pozwala na odpowiednie reagowanie na ich potrzeby, co przekłada się na lepszą wydajność oraz zadowolenie z pracy.

Kreatywność i innowacje 

Empatyczne środowisko pracy sprzyja swobodnemu dzieleniu się pomysłami i przemyśleniami. Pracownicy, którzy czują się zrozumiani, są bardziej skłonni do eksperymentowania, co może prowadzić do innowacyjnych rozwiązań oraz kreatywnych pomysłów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obsługa klienta 

Empatia w miejscu pracy przekłada się również na lepszą obsługę klienta. Pracownicy, którzy potrafią zrozumieć uczucia i potrzeby klientów, są bardziej w stanie spełnić ich oczekiwania, co może znacznie podnieść poziom satysfakcji klienta.

Podsumowując, empatia stanowi fundament współpracy i rozwoju zarówno dla jednostek, jak i dla organizacji jako całości. Organizacje powinny dążyć do budowania empatycznego środowiska pracy, co nie tylko podnosi poziom zadowolenia pracowników, ale również przekłada się na sukcesy biznesowe i zadowolenie klientów. Warto inwestować w szkolenia i programy, które pomagają rozwijać tę cenną umiejętność, tworząc w ten sposób bardziej ludzkie i efektywne miejsca pracy.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Igrzyska olimpijskie za mniej niż 100 dni! Polscy sportowcy będą walczyli o medale ale też o olimpijską emeryturę

Gdzie odbędą się igrzyska olimpijskie w 2024 roku? Ile obecnie trwają igrzyska olimpijskie? Kiedy odbędą się najbliższe igrzyska olimpijskie? Jakie dyscypliny na igrzyskach? Gdzie będą igrzyska 2028? Ile wynosi emerytura olimpijska w 2024? Komu przysługuje emerytura olimpijska?

REKLAMA

Rząd: 10 dodatkowych dni urlopu wypoczynkowego dla opiekunek. Pracownicy: My też chcemy 36 dni urlopu

Opiekunowie pracujący w żłobkach otrzymają przywilej w postaci 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego rocznie. Wywołało to reakcję innych pracowników "My też chcemy 36 dni urlopu wypoczynkowego rocznie".

2 dni lub 16 godzin za połowę wynagrodzenia. Pracodawca nie może odmówić

Pracownik może wykorzystać zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w określonych sytuacjach. Kodeks pracy wymienia pilne sprawy rodzinne spowodowane chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika.

Prace interwencyjne PUP - co to? Jakie to korzyści dla pracodawcy i bezrobotnego?

Czym są prace interwencyjne z PUP? Dlaczego warto skorzystać z tego wsparcia z urzędu pracy? Jakie korzyści ma bezrobotny, a jakie pracodawca? Ile wynosi refundacja wynagrodzenia?

1780,96 zł brutto do 19 kwietnia 2024 r. dla tej grupy emerytów

W piątek, 19 kwietnia 2024 r., na konta 6,6 mln emerytów trafi ponad 11 mld złotych. Tego dnia ZUS przeleje kolejną transzę trzynastych emerytur.

REKLAMA

Policjant chciał uzyskać dodatkowy płatny urlop bo pracował gdy był smog. Czy uzyskał?

Przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gliwicach toczyła się ciekawa sprawa, która trafiła tam na skutek wniesienia przez policjanta A.K. skargi na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji. Dlaczego policjant wniósł skargę? Ponieważ decyzja nie była wydana po jego myśli. Mianowicie Komendant nie przyznał policjantowi dodatkowego płatnego urlopu, o który ten wnosił. Policjant chciał dostać urlop ze względu, na jego zdaniem, pracę w szkodliwych dla zdrowia warunkach - gdy stężenie SMOGU było wysokie.

Zmiany w kodeksie pracy co do BHP - dotyczą wielu branż

To będzie nie mała rewolucja dla takich branż i rodzajów pracy jak: praca przy produkcji i stosowaniu pestycydów, produkcji i przetwórstwie tworzyw sztucznych, w przemyśle gumowym, farmaceutycznym, metalurgicznym, kosmetycznym, w budownictwie, w placówkach ochrony zdrowia, w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych i warsztatach samochodowych. Dlaczego? Ponieważ Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało kolejny już projekt zmian w zakresie prawa pracy. Tym razem chodzi o pewne czynniki oraz procesy stwarzające szczególne zagrożenie dla zdrowia lub życia pracowników. Trzeba będzie zmienić rejestry prac i pracowników.

REKLAMA