REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek pracy a ekologia: Jak zrównoważone podejście wpływa na stan zatrudnienia

Zagadnienia związane z ochroną środowiska oraz zrównoważonym rozwojem nabierają coraz większego znaczenia
Zagadnienia związane z ochroną środowiska oraz zrównoważonym rozwojem nabierają coraz większego znaczenia
Shutterstock

REKLAMA

W dzisiejszych czasach zagadnienia związane z ochroną środowiska oraz zrównoważonym rozwojem nabierają coraz większego znaczenia. Nasza planeta zmaga się z wyzwaniami związanymi z degradacją środowiska, zmianami klimatycznymi i wyczerpywaniem zasobów naturalnych. Jednym z kluczowych aspektów przekształceń w toku jest zmiana sposobu, w jaki myślimy o gospodarce, produkcji i zatrudnieniu. 

W niniejszym artykule przyjrzymy się, jak zrównoważone podejście wpływa na rynek pracy i jakie możliwości oraz wyzwania niesie ze sobą ta transformacja. W miarę jak świat zdaje sobie sprawę z pilności kwestii ekologicznych, coraz więcej firm i rządów skupia się na implementacji zrównoważonych praktyk w swoich działaniach. To z kolei wpływa na strukturę rynku pracy, tworząc nowe sektory zatrudnienia, zmieniając wymagane umiejętności zawodowe i kształtując kierunki rozwoju kariery. Jednak równocześnie zwiększa się również świadomość konieczności ograniczenia wpływu działalności ludzkiej na środowisko naturalne.

Zrównoważone sektory zatrudnienia

Jednym z najważniejszych efektów zrównoważonego podejścia do gospodarki jest powstawanie nowych sektorów zatrudnienia. Firmy inwestują w technologie i praktyki mające na celu ochronę środowiska i redukcję emisji gazów cieplarnianych. Przykładem jest sektor energii odnawialnej, który stale rośnie i generuje liczne miejsca pracy. Inne sektory, takie jak recykling, efektywne zarządzanie zasobami, transport publiczny i technologie ekologiczne, również oferują duże możliwości zatrudnienia.

Warto podkreślić, że te sektory nie tylko generują nowe miejsca pracy, ale często są bardziej stabilne i przewidywalne niż tradycyjne gałęzie gospodarki. Praca w obszarach zrównoważonych może być atrakcyjna zarówno dla młodych profesjonalistów, jak i osób z doświadczeniem, poszukujących bardziej stabilnych i długofalowych perspektyw zatrudnienia.

Wymagane umiejętności i edukacja

Zmiana kierunku na rynku pracy wymaga również zmian w wymaganych umiejętnościach zawodowych. Firmy potrzebują pracowników, którzy rozumieją i mogą pracować z technologią zrównoważoną oraz znać zasady efektywnego zarządzania zasobami. To otwiera drzwi do nowych ścieżek kariery i zachęca do nauki przez całe życie.

Autopromocja

Jak kierując ludźmi unikać porażek i powielać sukcesy

Kup książkę:

Jak kierując ludźmi unikać porażek i powielać sukcesy

Dla szkół i instytucji edukacyjnych oznacza to konieczność dostosowania programów nauczania, aby uwzględnić aspekty zrównoważonego rozwoju. Studenci i absolwenci muszą być przygotowani do pracy w sektorach związanych z ekologią i ochroną środowiska. Dlatego coraz więcej uczelni oferuje programy kształcenia w dziedzinach takich jak inżynieria środowiska, nauki o klimacie, czy zarządzanie zrównoważonym rozwojem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zrównoważona mobilność i miejsca pracy

Transport jest jednym z głównych źródeł emisji gazów cieplarnianych. W odpowiedzi na te wyzwania rozwija się sektor zrównoważonej mobilności. Rozwiązania takie jak elektryczne samochody, rowery miejskie, transport publiczny i rozwiązania car-sharingowe stają się coraz bardziej popularne. To generuje zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinach związanych z ekologiczną mobilnością, od inżynierów pracujących nad nowymi technologiami po specjalistów ds. planowania transportu miejskiego.

Ponadto, rosnące zainteresowanie ekologią przekłada się także na zmiany w lokalizacjach miejsc pracy. Firmy coraz częściej wybierają lokalizacje, które są bardziej dostępne środkami transportu publicznego, a także bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego. To może wpłynąć na rozwój nowych obszarów miejskich oraz restrukturyzację istniejących obszarów.

Autopromocja

Zatrudnianie cudzoziemców. Procedury i rozliczenia

Kup książkę:

Zatrudnianie cudzoziemców. Procedury i rozliczenia

Wpływ zrównoważonego podejścia na przedsiębiorstwa

Przedsiębiorstwa, które wdrażają zrównoważone praktyki, często czerpią korzyści nie tylko z perspektywy ekologicznej, ale również ekonomicznej. Oszczędności wynikające z efektywności energetycznej, zmniejszenia odpadów i obniżenia kosztów transportu mogą przekładać się na większą konkurencyjność na rynku. Ponadto, firmy, które dbają o środowisko, często przyciągają bardziej zaangażowanych pracowników i klientów, co może zwiększyć ich wartość rynkową.

Jednak droga do wdrożenia zrównoważonych praktyk nie zawsze jest łatwa. Wymaga ona często inwestycji początkowych i zmiany kultury organizacyjnej. Firmy muszą być gotowe podejmować długoterminowe decyzje i działać z myślą o przyszłości.

Autopromocja

Termin na przejście z telepracy na pracę zdalną wygasa 7 października 2023 r.

Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni wdrożyć wobec nich nowe zasady.

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Wyzwania i ograniczenia

Choć podejście zrównoważone przynosi wiele korzyści, istnieją także wyzwania i ograniczenia. Niektóre branże, takie jak przemysł węglowy, mogą napotkać trudności w dostosowaniu się do nowych standardów ekologicznych. W niektórych regionach może pojawić się niedobór wykwalifikowanych pracowników w sektorach związanych z ekologią. Ponadto, koszty inwestycji w technologie ekologiczne mogą być początkowo wysokie.

Podsumowując, wpływ zrównoważonego podejścia na rynek pracy jest coraz bardziej widoczny i ma potencjał do długofalowych zmian. Nowe sektory zatrudnienia, rosnące zapotrzebowanie na specjalistów z dziedziny zrównoważonego rozwoju oraz zmiany w wymaganych umiejętnościach zawodowych to tylko niektóre z aspektów tej transformacji. Firmy i pracownicy, którzy będą gotowi dostosować się do tych zmian, mogą odnieść sukces w nowej rzeczywistości gospodarczej, w której zrównoważone podejście staje się normą. Jednocześnie warto pamiętać, że ochrona środowiska naturalnego i zrównoważony rozwój są nie tylko szansą na rozwój gospodarczy, ale także obowiązkiem wobec przyszłych pokoleń i naszej planety.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Cyberbezpieczeństwo. Co dziesiąty pracownik używa tego samego hasła ponad piętnaście razy

  84% firm korzysta z menedżerów haseł, ale mimo to 54% pracowników zapisuje je również w plikach tekstowych na komputerze. Co więcej, prawie 90% używa tego samego hasła wielokrotnie. Hakerzy atakują nie tylko duże firmy. 58% ataków dotyka firmy zatrudniające mniej niż tysiąc pracowników.

  Szukasz pracy w Łodzi i okolicach? Zobacz aktualne oferty!

  Praca w Łodzi. Stopa bezrobocia w Łódzkiem jest na poziomie 5,5 proc., zaś w samej Łodzi – 4,5 proc. Gdzie obecnie brakuje pracowników? Jakie benefity oferują firmy, aby zachęcić do pracy właśnie u nich? 

  Kto obiecuje pracownikom najwyższe zarobki? Który komitet wyborczy?

  Większość ogólnopolskich komitetów wyborczych w swoich programach przedstawia propozycje dotyczące polskiego systemu podatkowego. Eksperci sprawdzili, ile zarobiliby pracownicy, gdyby w życie weszły zmiany proponowane przez komitety wyborcze PiS, KO, Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców.

  Cyfryzacja. Sześć na dziesięć polskich firm używa elektronicznych dokumentów, ale większość nie rezygnuje z papieru

  Polskie firmy coraz częściej wdrażają nowoczesne rozwiązania usprawniające ich pracę, ale cyfryzacja biznesu w większości przypadków nadal nie obejmuje całej organizacji. 59 proc. firm wykorzystuje w codziennej pracy elektroniczny obieg dokumentów, jednak tylko 27 proc. scyfryzowało wszystkie obszary swojej działalności. 54 proc. ankietowanych nie widzi potrzeby wdrażania elektronicznego obiegu dokumentów, 28 proc. wskazuje na zbyt wysokie koszty działania, a 17 proc. na niewystarczające wewnętrzne zasoby IT. 

  REKLAMA

  Praca cudzoziemców. MRiPS o niedoborach kadrowych i napływie cudzoziemców na rynek pracy

  Nasz rynek pracy od lat boryka się z niedoborami kadrowymi i dlatego napływ cudzoziemców nie powoduje wzrostu bezrobocia wśród Polaków – podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele przekłamań dotyczących pracy cudzoziemców w Polsce, które uderzają przede wszystkim w uczciwych pracodawców. Kłamliwa i pozbawiona merytoryki narracja opozycji powoduje – twierdzi resort Marleny Maląg – że wiele branż dotknie problem braku pracowników.

  Czy za studenta płaci się składki na ZUS

  Studenci szukają pracy nie tylko w wakacje, które właśnie kończą, ale i w trakcie roku akademickiego. Studenci do ukończenia 26. roku życia są chętnie zatrudniani na podstawie umowy zlecenia. Wiąże się to ze sporymi oszczędnościami dla zleceniodawcy. Jakimi? Odpowiadamy. 

  Polacy nie boją się utraty pracy?

  Polacy nie boją się utraty pracy? CBOS poinformowało, że we wrześniu wzrosło poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia. Kto czuje się najbardziej stabilnie?  

  SoDA Conference 2023: Jakie wyzwania czekają polski sektor IT w 2024 roku

  Nowe wyzwania i pojawiające się możliwości to „stałe” elementy w niezwykle zmiennym świecie biznesu, a sektor technologiczny nie jest w tym odosobniony. Po stronie wyzwań należy wskazać przede wszystkim czynniki ekonomiczne i geopolityczne, ale również wspomniana AI, budząca też obawy wśród pracowników. W jaki optymalny sposób wykorzystać nowe możliwości, jakie daje nam technologia i zminimalizować wpływ czynników negatywnych na rozwój polskiego IT? Jak adaptować się do zmian? Gdzie szukać nowych możliwości na zbudowanie solidnego i konkurencyjnego biznesu IT? Te oraz wiele innych tematów będzie omawianych już na początku października, podczas zbliżającej się SoDA Conference 2023.

  REKLAMA

  Działalność gospodarcza a rynek pracy: Jak przedsiębiorczość wpływa na zatrudnienie

  Rynek pracy i działalność gospodarcza są nierozerwalnie związane ze sobą. Przedsiębiorcy odgrywają kluczową rolę w tworzeniu miejsc pracy, stymulowaniu wzrostu gospodarczego i kształtowaniu struktury rynku pracy. 

  Płaca godziwa

  Płaca godziwa, znana również jako sprawiedliwa płaca, jest jednym z kluczowych elementów rynku pracy i sprawiedliwości społecznej. To pojęcie odnosi się do wynagrodzenia, które jest uczciwe, adekwatne i zapewnia pracownikom godne warunki życia. 

  REKLAMA