Kategorie

Praca podczas upałów – zalecenia PIP

Praca podczas upałów. Zalecenia PIP: skracanie czasu pracy
Praca podczas upałów. Zalecenia PIP: skracanie czasu pracy
Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

Praca w upale – zalecenia PIP

Fala upałów w Polsce trwa w najlepsze. Jest to wymagający czas dla pracowników, ale również dla pracodawców. O działaniach, które powinni podjąć pracodawcy, aby złagodzić skutki narażenia na wysokie temperatury w pracy, przypomina Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko.

Zimne napoje dla pracowników

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy podczas upałów, jest zapewnienie pracownikom biurowym dostępu do zimnych napojów: gdy temperatura przekroczy 28 °C na stanowiskach lub 25°C na otwartej przestrzeni. Główny Inspektor Pracy podkreśla, że powinny one być dostępne stale i w ilości zaspokajającej potrzeby zatrudnionych.

Wentylacja i klimatyzacja w pracy

Nie mniej istotne jest używanie w pomieszczeniu pracy urządzeń wentylacyjnych oraz klimatyzacyjnych, które powinny być utrzymywane w stałej sprawności i czystości - przypomina Katarzyna Łażewska-Hrycko. Jednocześnie nie można doprowadzać do przeciągów i wyziębienia pomieszczeń pracy. Z kolei okna powinny być zabezpieczone przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Skracanie czasu pracy w upały

PIP apeluje również o skracanie czasu pracy, przede wszystkim tym pracownikom, których dzienny wymiar pracy przekracza 8 godzin. Można też wprowadzić rotację na stanowiskach pracy i dodatkowe przerwy. Jednocześnie podjęcie takiej decyzji przez pracodawcę nie może powodować obniżenia wynagrodzenia pracownika.

Pracownicy fizyczni a praca podczas upałów

O ile w biurze zazwyczaj łatwiej o zapewnienie komfortowych warunków pracy w trakcie upałów, stosując się do powyższych zaleceń, o tyle podczas pracy na otwartej przestrzeni, jest to znacznie trudniejsze.

Reklama

Należy tutaj podkreślić, że podczas wysokich temperatur nie tylko spada efektywność pracownika, ale również mogą występować trudności w skupieniu się i zachowaniu dokładności. Skutkuje to większym niż zazwyczaj ryzykiem popełnienia błędu, a także wypadku przy pracy – mówi Ewa Nowak, Marketing Manager Workwear, Poland & EEU w CWS, ekspertka Koalicji Bezpieczni w Pracy, ekspertka Koalicji Bezpieczni w Pracy. – Ustawodawca zostawia tutaj dla pracownika pewną furtkę. Mianowicie pracownik ma możliwość przerwać pracę, jeżeli uważa, że z racji upału jego praca może zagrażać bezpieczeństwu jego lub innych pracowników.

Aby uniknąć sytuacji niebezpiecznych i nie doprowadzić do omdleń czy przegrzania u pracowników, warto umożliwić pracownikom wykonywanie swoich obowiązków w chłodniejsze pory dnia. I o ile nie zawsze jest to możliwe, o tyle zawsze pracodawca powinien zadbać o zacienione miejsce do odpoczynku, na przykład poprzez ustawienie przeznaczonych do tego zadaszeń. Dodatkowo, warto przypomnieć, że przy tak zwanych pracach brudzących pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia 90 litrów wody każdemu pracownikowi w celach higienicznych – mówi Ewa Gawrysiak, menadżer ds. klientów końcowych na Europę Wschodnią i Rosję w TenCate Protective Fabrics, ekspertka Koalicji Bezpieczni w Pracy.

Odzież chroniąca przed promieniowaniem UV

Wiemy już, że pracodawca w trakcie upałów w określonych warunkach powinien zapewnić pracownikom wodę do picia i mycia, pracownikom biurowym wentylację i klimatyzację, a pracownikom fizycznym zacienione miejsce do odpoczynku. Na tym jednak katalog obowiązków i zaleceń się nie kończy. Pracodawca powinien zapewnić pracownikom pracującym na zewnątrz nakrycia głowy i przewiewne ubrania, zapewniające ochronę przed promieniowaniem UV.

Reklama

- Zapewnienie śoi pracownikom jest obowiązkiem pracodawcy, wynikającym wprost z Kodeksu pracy. Odzież ochronna powinna być dobrana zgodnie z wywiadem stanowiskowym. Podczas upałów poza kwestią ochrony pracownika trzeba wziąć pod uwagę komfort jej użytkowania – mówi Ewa Gawrysiak. – Najlepiej sprawdzą się tutaj ubrania wykonane nie z czystej bawełny, ale z jej mieszanki z poliestrem, który jest szybkoschnący i elastyczny lub z miękkiego i oddychającego włókna bio-celulozowego.

- Na rynku dostępna jest już odzież ochronna, która oprócz tego, że jest przewiewna i oddychająca, jest także przyjazna dla środowiska – mówi Ewa Nowak. – Obecnie wiele kolekcji odzieży ochronnej jest wykonanych z materiałów pochodzących z recyklingu lub z w pełni zrównoważonych tkanin. Jednocześnie ubrania nie tracą swoich podstawowych właściwości, zapewniając bezpieczeństwo i komfort pracownikom, nawet gdy temperatury przekraczają 30 °C – dodaje Ewa Nowak.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.