REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Praca podczas upałów. Zalecenia PIP: skracanie czasu pracy
Praca podczas upałów. Zalecenia PIP: skracanie czasu pracy

REKLAMA

REKLAMA

Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

Praca w upale – zalecenia PIP

Fala upałów w Polsce trwa w najlepsze. Jest to wymagający czas dla pracowników, ale również dla pracodawców. O działaniach, które powinni podjąć pracodawcy, aby złagodzić skutki narażenia na wysokie temperatury w pracy, przypomina Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko.

Autopromocja

Zimne napoje dla pracowników

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy podczas upałów, jest zapewnienie pracownikom biurowym dostępu do zimnych napojów: gdy temperatura przekroczy 28 °C na stanowiskach lub 25°C na otwartej przestrzeni. Główny Inspektor Pracy podkreśla, że powinny one być dostępne stale i w ilości zaspokajającej potrzeby zatrudnionych.

Wentylacja i klimatyzacja w pracy

Nie mniej istotne jest używanie w pomieszczeniu pracy urządzeń wentylacyjnych oraz klimatyzacyjnych, które powinny być utrzymywane w stałej sprawności i czystości - przypomina Katarzyna Łażewska-Hrycko. Jednocześnie nie można doprowadzać do przeciągów i wyziębienia pomieszczeń pracy. Z kolei okna powinny być zabezpieczone przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Skracanie czasu pracy w upały

PIP apeluje również o skracanie czasu pracy, przede wszystkim tym pracownikom, których dzienny wymiar pracy przekracza 8 godzin. Można też wprowadzić rotację na stanowiskach pracy i dodatkowe przerwy. Jednocześnie podjęcie takiej decyzji przez pracodawcę nie może powodować obniżenia wynagrodzenia pracownika.

Pracownicy fizyczni a praca podczas upałów

O ile w biurze zazwyczaj łatwiej o zapewnienie komfortowych warunków pracy w trakcie upałów, stosując się do powyższych zaleceń, o tyle podczas pracy na otwartej przestrzeni, jest to znacznie trudniejsze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy tutaj podkreślić, że podczas wysokich temperatur nie tylko spada efektywność pracownika, ale również mogą występować trudności w skupieniu się i zachowaniu dokładności. Skutkuje to większym niż zazwyczaj ryzykiem popełnienia błędu, a także wypadku przy pracy – mówi Ewa Nowak, Marketing Manager Workwear, Poland & EEU w CWS, ekspertka Koalicji Bezpieczni w Pracy, ekspertka Koalicji Bezpieczni w Pracy. – Ustawodawca zostawia tutaj dla pracownika pewną furtkę. Mianowicie pracownik ma możliwość przerwać pracę, jeżeli uważa, że z racji upału jego praca może zagrażać bezpieczeństwu jego lub innych pracowników.

Aby uniknąć sytuacji niebezpiecznych i nie doprowadzić do omdleń czy przegrzania u pracowników, warto umożliwić pracownikom wykonywanie swoich obowiązków w chłodniejsze pory dnia. I o ile nie zawsze jest to możliwe, o tyle zawsze pracodawca powinien zadbać o zacienione miejsce do odpoczynku, na przykład poprzez ustawienie przeznaczonych do tego zadaszeń. Dodatkowo, warto przypomnieć, że przy tak zwanych pracach brudzących pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia 90 litrów wody każdemu pracownikowi w celach higienicznych – mówi Ewa Gawrysiak, menadżer ds. klientów końcowych na Europę Wschodnią i Rosję w TenCate Protective Fabrics, ekspertka Koalicji Bezpieczni w Pracy.

Odzież chroniąca przed promieniowaniem UV

Wiemy już, że pracodawca w trakcie upałów w określonych warunkach powinien zapewnić pracownikom wodę do picia i mycia, pracownikom biurowym wentylację i klimatyzację, a pracownikom fizycznym zacienione miejsce do odpoczynku. Na tym jednak katalog obowiązków i zaleceń się nie kończy. Pracodawca powinien zapewnić pracownikom pracującym na zewnątrz nakrycia głowy i przewiewne ubrania, zapewniające ochronę przed promieniowaniem UV.

- Zapewnienie śoi pracownikom jest obowiązkiem pracodawcy, wynikającym wprost z Kodeksu pracy. Odzież ochronna powinna być dobrana zgodnie z wywiadem stanowiskowym. Podczas upałów poza kwestią ochrony pracownika trzeba wziąć pod uwagę komfort jej użytkowania – mówi Ewa Gawrysiak. – Najlepiej sprawdzą się tutaj ubrania wykonane nie z czystej bawełny, ale z jej mieszanki z poliestrem, który jest szybkoschnący i elastyczny lub z miękkiego i oddychającego włókna bio-celulozowego.

- Na rynku dostępna jest już odzież ochronna, która oprócz tego, że jest przewiewna i oddychająca, jest także przyjazna dla środowiska – mówi Ewa Nowak. – Obecnie wiele kolekcji odzieży ochronnej jest wykonanych z materiałów pochodzących z recyklingu lub z w pełni zrównoważonych tkanin. Jednocześnie ubrania nie tracą swoich podstawowych właściwości, zapewniając bezpieczeństwo i komfort pracownikom, nawet gdy temperatury przekraczają 30 °C – dodaje Ewa Nowak.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia

  Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia. Co jeszcze może rodzic - pracownik? 

  Do kodeksu pracy wchodzą: toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, ołów, kadm, rtęć [nowelizacja]

  Pracodawcy muszą eliminować z miejsca pracy i procesów pracowniczych toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. Będą prowadzili odpowiednie zapisy w rejestrach dotyczących tych substancji.

  Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

  Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  REKLAMA

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  REKLAMA

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 k.p o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  REKLAMA