REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Bezpieczeństwo pracy zimą

Jan Pióro

REKLAMA

Ekipy naszych pracowników będą wykonywać krótkotrwałe roboty w okresie zimowym (od kilku tygodni do kilku miesięcy w jednym miejscu) w tzw. otwartym terenie. Do miejsca pracy pracownicy będą przywożeni i odwożeni każdego dnia. Ochronę miejsca wykonywania robót zlecimy firmie wyspecjalizowanej. Na co powinniśmy zwrócić uwagę aby być w zgodzie z przepisami bhp?

Pracodawca musi pamiętać o odpowiedniej temperaturze w miejscu pracy, zabezpieczeniu pracowników w razie pracy na zewnątrz oraz posiłkach profilaktycznych i napojach.

Autopromocja

W pierwszej kolejności należy opracować a następnie zrealizować plan zagospodarowania miejsca wykonywania robót. W ramach zagospodarowania miejsca wykonywania robót należy w szczególności uwzględnić:

 • ogrodzenie lub w inny sposób wyznaczenie terenu prowadzenia robót,
 • miejsca ustawienia np. kontenerów:
  – w których będą urządzone stanowiska pracy kierownictwa robót,
  – przeznaczonych na pomieszczenia socjalne i higienicznosanitarne,
 • wyznaczenie dróg komunikacyjnych dla sprzętu oraz ciągów pieszych,
 • wyznaczenie i oznakowanie stref niebezpiecznych,
 • odpowiednio do warunków miejscowych zapewnienie:
  – zasilenia w energię elektryczną,
  – możliwość korzystania z wody bieżącej (zimnej i ciepłej)
 • odprowadzenie ścieków.

Pomieszczenia pracy

W pomieszczeniu administracyjnym temperatura nie może być niższa niż 18°C. W pomieszczeniu socjalnym będącym szatnią okryć zewnętrznych oraz miejscem do ogrzania się temperatura nie może być niższa niż 16°C. Pomieszczenie socjalne powinno być wyposażone w urządzenia do podgrzewania posiłków. Pomieszczenia administracyjne i socjalne powinny być zabezpieczone np. wiatrołapem przed bezpośrednim napływem chłodnego powietrza z zewnątrz (w trakcie otwierania drzwi). Wykonujący pracę na świeżym powietrzu powinni być zaopatrzeni w odpowiednią odzież ochronną i roboczą. Wydana pracownikom odzież powinna:

 • posiadać właściwości ochronne,
 • posiadać właściwości użytkowe,
 • być estetyczna by nie powodować dyskomfortu u użytkownika,
 • odpowiadać wymaganiom określonym w Polskich Normach jej dotyczących.

Stanowiska pracy

Stanowiska pracy znajdujące się na zewnątrz pomieszczeń powinny być tak usytuowane i zorganizowane, aby pracownicy:

 • w miarę możliwości – nie byli narażeni na zmienne warunki atmosferyczne, w szczególności opady atmosferyczne, silny wiatr;
 • mogli wzajemnie powiadamiać się o zaistniałym zagrożeniu.

Wskazanym jest aby w miejscu wykonywania robót zapewnić źródła ciepła np. koksowniki, przy których pracownicy będą mogli się doraźnie ogrzewać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Posiłki i napoje

Pracownikom należy zapewnić nieodpłatnie:

 • gorące napoje gdy prace związane z wysiłkiem fizycznym, powodują w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny powyżej 1500 kcal u mężczyzn i 1000 kcal u kobiet a także, gdy jest wykonywana na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia poniżej 10°C,
 • posiłki profilaktyczne, gdy prace związane z wysiłkiem fizycznym, powodują w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal u mężczyzn i powyżej 1000 kcal u kobiet są wykonywane na otwartej przestrzeni w okresie zimowym (od 1 listopada do 31 marca).

Pracodawca, który nie ma możliwości dostarczania posiłków, jest obowiązany umożliwić pracownikom przyrządzanie posiłków we własnym zakresie z otrzymanych produktów.

Napoje wydawane w celach profilaktycznych przysługują pracownikom zatrudnionym przy pracach na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia poniżej 10°C.

Woda do picia oraz napoje wydawane w celach profilaktycznych powinny być dostępne w ciągu całej zmiany roboczej.

Szczegółowe zasady ich wydawania posiłków profilaktycznych i napojów ustala pracodawca w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi, a gdy w zakładzie nie działa zakładowa organizacja związkowa zasady ustala pracodawca po zasięgnięciu opinii przedstawicieli pracowników.

Podstawa prawna:

 • art. 232 Kodeksu pracy,
 • § 30, § 31, § 45 ust 4, § 1 ust. 3 załącznika nr 3 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny Pracy (DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.),
 • § 134 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75, poz. 690 ze zm.),
 • rozporządzenie Rady Ministrów z 28maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (DzU nr 60, poz. 279).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  REKLAMA

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  REKLAMA

  W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

  Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

  ZUS: Przekazano więcej formularzy RUD, ale zgłoszono mniej umów o dzieło

  1,2 mln formularzy RUD przekazano do ZUS i zgłoszono na nich 1,6 mln umów o dzieło - ZUS podał dane za 2023 r.

  REKLAMA