Bezpieczeństwo pracy zimą
REKLAMA
Pracodawca musi pamiętać o odpowiedniej temperaturze w miejscu pracy, zabezpieczeniu pracowników w razie pracy na zewnątrz oraz posiłkach profilaktycznych i napojach.
REKLAMA
W pierwszej kolejności należy opracować a następnie zrealizować plan zagospodarowania miejsca wykonywania robót. W ramach zagospodarowania miejsca wykonywania robót należy w szczególności uwzględnić:
- ogrodzenie lub w inny sposób wyznaczenie terenu prowadzenia robót,
-
miejsca ustawienia np. kontenerów:
– w których będą urządzone stanowiska pracy kierownictwa robót,
– przeznaczonych na pomieszczenia socjalne i higienicznosanitarne, - wyznaczenie dróg komunikacyjnych dla sprzętu oraz ciągów pieszych,
- wyznaczenie i oznakowanie stref niebezpiecznych,
-
odpowiednio do warunków miejscowych zapewnienie:
– zasilenia w energię elektryczną,
– możliwość korzystania z wody bieżącej (zimnej i ciepłej) - odprowadzenie ścieków.
Pomieszczenia pracy
W pomieszczeniu administracyjnym temperatura nie może być niższa niż 18°C. W pomieszczeniu socjalnym będącym szatnią okryć zewnętrznych oraz miejscem do ogrzania się temperatura nie może być niższa niż 16°C. Pomieszczenie socjalne powinno być wyposażone w urządzenia do podgrzewania posiłków. Pomieszczenia administracyjne i socjalne powinny być zabezpieczone np. wiatrołapem przed bezpośrednim napływem chłodnego powietrza z zewnątrz (w trakcie otwierania drzwi). Wykonujący pracę na świeżym powietrzu powinni być zaopatrzeni w odpowiednią odzież ochronną i roboczą. Wydana pracownikom odzież powinna:
- posiadać właściwości ochronne,
- posiadać właściwości użytkowe,
- być estetyczna by nie powodować dyskomfortu u użytkownika,
- odpowiadać wymaganiom określonym w Polskich Normach jej dotyczących.
Stanowiska pracy
Stanowiska pracy znajdujące się na zewnątrz pomieszczeń powinny być tak usytuowane i zorganizowane, aby pracownicy:
- w miarę możliwości – nie byli narażeni na zmienne warunki atmosferyczne, w szczególności opady atmosferyczne, silny wiatr;
- mogli wzajemnie powiadamiać się o zaistniałym zagrożeniu.
Wskazanym jest aby w miejscu wykonywania robót zapewnić źródła ciepła np. koksowniki, przy których pracownicy będą mogli się doraźnie ogrzewać.
Posiłki i napoje
Pracownikom należy zapewnić nieodpłatnie:
- gorące napoje gdy prace związane z wysiłkiem fizycznym, powodują w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny powyżej 1500 kcal u mężczyzn i 1000 kcal u kobiet a także, gdy jest wykonywana na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia poniżej 10°C,
- posiłki profilaktyczne, gdy prace związane z wysiłkiem fizycznym, powodują w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal u mężczyzn i powyżej 1000 kcal u kobiet są wykonywane na otwartej przestrzeni w okresie zimowym (od 1 listopada do 31 marca).
Pracodawca, który nie ma możliwości dostarczania posiłków, jest obowiązany umożliwić pracownikom przyrządzanie posiłków we własnym zakresie z otrzymanych produktów.
Napoje wydawane w celach profilaktycznych przysługują pracownikom zatrudnionym przy pracach na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia poniżej 10°C.
Woda do picia oraz napoje wydawane w celach profilaktycznych powinny być dostępne w ciągu całej zmiany roboczej.
Szczegółowe zasady ich wydawania posiłków profilaktycznych i napojów ustala pracodawca w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi, a gdy w zakładzie nie działa zakładowa organizacja związkowa zasady ustala pracodawca po zasięgnięciu opinii przedstawicieli pracowników.
Podstawa prawna:
- art. 232 Kodeksu pracy,
- § 30, § 31, § 45 ust 4, § 1 ust. 3 załącznika nr 3 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny Pracy (DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.),
- § 134 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75, poz. 690 ze zm.),
- rozporządzenie Rady Ministrów z 28maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (DzU nr 60, poz. 279).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat