REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Badanie - jakich kompetencji brakuje liderom w Polsce i w Europie?

praca/shutterstock.com
praca/shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Połowa pracowników w Polsce nie otrzymuje wystarczającego wsparcia od swoich przełożonych podczas pracy zdalnej. Z badań przeprowadzonych przez GoodHabitz wraz z agencją badawczą Markteffect wynika, że wśród najważniejszych kompetencji, które powinni nabyć menedżerowie są umiejętności komunikacyjne, organizacyjne i budowania ducha zespołu.

Czy przełożeni w Polsce mają odpowiednie umiejętności?

36% pracowników w Polsce uważa, że ich przełożeni mają odpowiednie umiejętności i możliwości, aby dobrze poprowadzić zespół, ale 40% nie ma co do tego pewności. 23% zatrudnionych martwi również fakt, że ich menedżerom brakuje odpowiednich kompetencji, aby dobrze zarządzać zespołem, który w coraz większym stopniu pracuje zdalnie. Polacy pod tym względem nie różnią się od pracowników z pozostałych krajów w Europie.

Autopromocja

Polski lider radzi sobie jednak nieco gorzej niż jego europejski odpowiednik we właściwym motywowaniu swoich pracowników. Niezależnie od tego, czy praca wykonywana jest w biurze, czy z domu, blisko połowa polskich pracowników (49%) uważa, że ich menedżer wie, jak ich zmotywować – w Europie to aż 63%.

Umiejętności pracowników powinni rozwijać liderzy

Badania przeprowadzone przez GoodHabitz we współpracy z agencją badawczą Markteffect wskazują, jakie umiejętności według polskich pracowników powinni rozwijać ich liderzy. Najczęściej wymienianymi kompetencjami były komunikacja (25%), umiejętności organizacyjne (25%), budowanie ducha zespołu (25%), umiejętność słuchania (23%) oraz empatyczne, skupione na ludziach zarządzanie (20%).

Nad jakimi kompetencjami powinni popracować polscy menedżerowie?

Tabela 1.png

"Wyniki badań pokazują jeden wiodący schemat – wszystko sprowadza się do komunikacji i umiejętności miękkich, które są konieczne do zarządzania zespołami rozproszonymi. Podczas pracy zdalnej szczególnie ważne jest odpowiednie zadbanie o przepływ informacji oraz otwartość na wysłuchanie pytań i problemów pracowników. To nie tylko redukuje stres i nieporozumienia w zespole, ale także wiąże ze sobą pracowników i ich lidera, co w rezultacie pogłębia ich relację i buduje ducha zespołowego. Umiejętności komunikacyjne są zatem kluczowe dla hybrydowego przywództwa i przyszłości pracy" - mówi Daniel Idźkowski, country director z GoodHabitz, europejskiej platformy oferującej szkolenia online.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Praca zdalna 

Wysiłki menedżerów i liderów wkładane w odpowiednie motywowanie swoich zespołów w czasach pandemii przynoszą oczekiwane skutki – większość pracowników twierdzi, że ich przełożeni z sukcesem utrzymali morale zespołu podczas pracy zdalnej, a 50% pracowników zgadza się ze stwierdzeniem, że ich menedżerom udało się zbudować ducha zespołu w sytuacji, gdy oni sami pracowali częściowo zdalnie.

"Współcześni liderzy muszą nie tylko szybko reagować, ale także znaleźć więcej czasu na to, żeby zrozumieć swoich pracowników – szczególnie w tak nieprzewidywalnych czasach. To dowód na to, że utrzymanie relacji, nawet w wersji wirtualnej, wpływa na efektywność i dobrostan zespołu" - podkreśla Agnieszka Belowska, Vice-President Digital and Technology, ABSL. Head of Robotics, Nordea.

Rozwój potrzebą pracowników

Rozwijać i uczyć nowych umiejętności chcą się także sami pracownicy. Zapytani o to, jakie umiejętności chcieliby szkolić, wskazują trzy najważniejsze. 31% bardzo chciałoby poprawić swoje kompetencje komunikacyjne i językowe, 29% chce rozwinąć umiejętności cyfrowe, by lepiej sprostać wymaganiom przyszłości i pracy hybrydowej, z kolei 26% polskich pracowników chętnie podniesie swoją codzienną produktywność. Pracownicy chcą zainwestować czas i wysiłek, żeby szlifować swoje umiejętności, a zapewnienie im możliwości rozwoju staje się inwestycją w przyszłych liderów.

Zestaw Hybrydowego Lidera – najcenniejsze umiejętności w zarządzaniu zespołem

Nabycie umiejętności zarządzania zespołem na odległość staje się niezbędne – aż 80% polskich pracowników zakłada, że będzie przynajmniej częściowo pracować zdalnie, z kolei prognozy Forbesa pokazują, że do 2025 roku około 70% wszystkich pracowników na świecie będzie pracować zdalnie przynajmniej 5 dni w miesiącu.

Biorąc pod uwagę potrzeby zarówno obecnych liderów, jak i pracowników, którzy chcą szkolić się w zakresie zarządzania zespołami, na niezbędny zestaw umiejętności składa się kilka elementów:

Umiejętna komunikacja – podstawa zarządzania hybrydowego wysokiej klasy. Obejmuje ona gromadzenie właściwych informacji, słuchanie pracowników, a także dawanie i otrzymywanie informacji zwrotnej.

Integracja zespołu – w ramach zarządzania hybrydowego skupia się na tworzeniu zaangażowania, definiowaniu właściwych celów, budowaniu kultury organizacyjnej.

Umiejętności cyfrowe – aby zarządzanie hybrydowe odniosło sukces w organizacji, lider musi być w stanie oswoić swój zespół z wieloma cyfrowymi platformami oraz ułatwić współpracę online, wspierając swoich pracowników w wyzwaniach pracy zdalnej.

Inspirujące przywództwo – menedżer daje swoim pracownikom przykład. Powinien zmotywować swoich pracowników do znalezienia własnych sposobów efektywnej pracy zdalnej, inspirować swój zespół do eksplorowania nowych procesów, zdobywania nowych umiejętności i rozwijania talentów.

Empatia – skuteczni menedżerowie wspierają dzielenie się osobistymi spostrzeżeniami i pytają swoich pracowników o problemy, z którymi ci zmagają się w kontekście prywatnych spraw, zdrowia psychicznego i pracy.

Źródło: GoodHabitz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dodatek pielęgnacyjny 2024

  Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

  Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

  W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

  Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

  REKLAMA

  Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

  Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

  Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

  Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

  17,3 mln osób pracowało w Polsce. Bezrobotnych było 547 tys., a biernych zawodowo prawie 12,4 mln. GUS podał dane o sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2023 r.

  Osoby aktywne zawodowo stanowiły w IV kwartale 2023 r. 58,9% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten był wyższy niż w III kwartale 2023 r. (o 0,4 p. proc.), podobnie jak i w IV kwartale 2022 r. (o 0,2 p. proc.). Wśród mężczyzn współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 66,0%, a wśród kobiet 52,3%. . Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

  1780,96 zł to od 1 marca 2024 r. wysokość najniższej emerytury. Waloryzacja objęła też dodatki do świadczeń. Sprawdź, ile należy się emerytom i rencistom

  Waloryzacja emerytur i rent nastąpiła z dniem 1 marca 2024 r. Wskaźnik waloryzacji w 2024 r. wynosi 112,12%. W ten sposób wzrastają nie tylko emerytury i renty, ale także dodatki do tych świadczeń, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

  REKLAMA

  Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

  W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

  Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

  1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

  REKLAMA