REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kody tytułów ubezpieczeń ZUS w 2016 r.

Joanna Stolarska
Kody tytułów ubezpieczeń ZUS w 2016 r.
Kody tytułów ubezpieczeń ZUS w 2016 r.
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2016 r. weszły do obiegu dwa nowe kody ubezpieczeń dla osób prowadzących działalność gospodarczą pobierających zasiłek macierzyński. Natomiast od 1 kwietnia br. został dodany nowy kod świadczenia/przerwy na oznaczenie podwyższenia zasiłku macierzyńskiego do kwoty świadczenia rodzicielskiego.

Naszej pracownicy będziemy wypłacać podwyższony zasiłek macierzyński. Czy kody dotyczące podwyższenia zasiłku macierzyńskiego do wysokości świadczenia rodzicielskiego są dostępne dla płatników od stycznia 2016 r.?

Autopromocja

Nie. Od 1 stycznia 2016 r. do użytku weszły 2 nowe kody tytułu ubezpieczenia dotyczące osób prowadzących działalność gospodarczą pobierających zasiłek macierzyński. Natomiast od 1 kwietnia 2016 r. został dodany nowy kod świadczenia/przerwy na oznaczenie podwyższenia zasiłku macierzyńskiego do kwoty świadczenia rodzicielskiego. Od 1 kwietnia 2016 r. obowiązuje także nowy wzór deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA.

Redakcja poleca: Ustawa zasiłkowa 2016 z komentarzem (PDF)

Powyższe zmiany wprowadza rozporządzenie z 10 listopada 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Nowe przepisy wchodzą w życie w 2 etapach. Pierwszy etap obejmuje zmianę, która obowiązuje już od 1 stycznia 2016 r. Polega ona na wprowadzeniu do użytku przy rozliczeniach z ZUS dwóch nowych kodów tytułu ubezpieczenia. Są to:

● 05 80 – na oznaczenie osoby ubezpieczonej, prowadzącej działalność pozarolniczą, której zasiłek macierzyński nie przekracza kwoty świadczenia rodzicielskiego,
● 05 81 – na oznaczenie osoby współpracującej z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność, której zasiłek macierzyński nie przekracza kwoty świadczenia rodzicielskiego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pisaliśmy o tym w artykule Nowe kody ubezpieczeń ZUS i wzór ZUS DRA w 2016 roku

Nowe kody ubezpieczeniowe wprowadzone na mocy rozporządzenia zmieniającego

Rodzaj kodu

Kod

Opis kodu

Obowiązuje od

Kod tytułu ubezpieczenia

05 80

osoba prowadząca pozarolniczą działalność, której zasiłek macierzyński nie przekracza kwoty świadczenia rodzicielskiego

1 stycznia 2016 r.

Kod tytułu ubezpieczenia

05 81

osoba współpracująca z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność, której zasiłek macierzyński nie przekracza kwoty świadczenia rodzicielskiego

1 stycznia 2016 r.

Kod świadczenia/przerwy

329

podwyższenie zasiłku macierzyńskiego do kwoty świadczenia rodzicielskiego

1 kwietnia 2016 r.

Drugi etap zmian, wchodzący w życie 1 kwietnia 2016 r. polega na wprowadzeniu nowego wzoru deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA, przystosowanego do zmian w zakresie świadczeń związanych z rodzicielstwem, wprowadzonych na mocy ustawy z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw. Wzór deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA został zmodyfikowany w zakresie bloku V pola 04 tego formularza. Dzięki zmianie płatnicy wypłacający zasiłki macierzyńskie i wyrównujący ich wysokość do kwoty świadczenia rodzicielskiego (od 1 stycznia 2016 r. 1000 zł) będą mieli możliwość wykazania w deklaracji ZUS DRA kwoty dopłaty, która będzie finansowana z budżetu państwa.

Ponadto w deklaracji ZUS DRA zostały rozszerzone pola, w których są wykazywane składki, w celu umożliwienia płatnikom wykazywania wysokich kwot składek, bez konieczności składania więcej niż jednego kompletu dokumentów rozliczeniowych (ze względu na brak miejsca na wpisanie odpowiednio wysokich liczb). Od 1 kwietnia 2016 r. do katalogu kodów ubezpieczeniowych, używanych przez płatników przy rozliczeniach z ZUS, dodany zostanie nowy kod świadczenia/przerwy – 329 na oznaczenie podwyższenia zasiłku macierzyńskiego do kwoty świadczenia rodzicielskiego.

Podstawa prawna:

● art. 49 ust. 2 i ust. 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. Dz.U. z 2015 r. poz. 121; ost. zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 34),

● art. 7 pkt 1 ustawy z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1217; ost. zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 1735),

● § 1, § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 10 listopada 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz.U. z 2015 r. poz. 1996).

Zadaj pytanie na naszym FORUM!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

REKLAMA

Kalendarz maj 2024 do druku

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

REKLAMA

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

REKLAMA