| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Skutki przekroczenia 24-miesięcznego okresu zatrudnienia

Skutki przekroczenia 24-miesięcznego okresu zatrudnienia

Przekroczenie 24-miesięcznego okresu zatrudnienia określonego w ustawie o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony.

Ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego

W okresie ogólnoświatowego kryzysu finansowego polski ustawodawca podjął działania mające na celu chronienie pracowników i miejsc pracy. I tak ustawodawca w dniu 1 lipca 2009 r. wprowadził ustawę o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców. W ustawie tej zostało określone, że  przestaje ona obwiązywać z końcem 2011 r. W związku z tym od 1 stycznia 2012 roku skończyły się możliwości wykorzystywania takich rozwiązań, jak: indywidualny rozkład czasu pracy, obniżony wymiar czasu pracy, zatrudnianie pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, czy przestój ekonomiczny.

24-miesięczny okres zatrudnienia

W myśl tych przepisów polscy pracodawcy zatrudniali pracowników na czas określony zgodnie z artykułem 13 ww. ustawy. Zgodnie z przepisami ustawy antykryzysowej okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie kolejnych umów o pracę na czas określony między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie mógł przekraczać 24 miesięcy.

Przekroczenie 24-miesięcznego okresu zatrudnienia

W świetle polskich przepisów zgodnie z ustawą z dnia 1 lipca 2009 roku o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (Dz. U. Nr 125, poz. 1035 z późn. zm.) przekroczenie 24-miesięcznego okresu zatrudnienia określonego w art. 13 ust. 1 ustawy jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony. Stanowisko to potwierdza podjęta uchwała w składzie 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 23 września 2014 roku.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Bibliografia:

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie

Zdjęcia

Skutki przekroczenia 24-miesięcznego okresu zatrudnienia. /Fot. Fotolia
Skutki przekroczenia 24-miesięcznego okresu zatrudnienia. /Fot. Fotolia

HR Toolbox czyli Narzędziownik Menedżera HR79.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK