| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > W czerwcu przybędzie kilka tysięcy miejsc pracy

W czerwcu przybędzie kilka tysięcy miejsc pracy

MPiPS spodziewa się, że w czerwcu, w związku z organizacją przez Polskę Euro 2012, przybędzie kilka tysięcy miejsc pracy - poinformował wiceminister pracy Jacek Męcina.

"Jeżeli chodzi o czerwiec, bardzo trudno jest prognozować. Będzie to jednak bardzo ważny miesiąc, wyjątkowy ze względu na Euro 2012. Spodziewamy się, że w związku z tym wydarzeniem przybędzie kilka tysięcy miejsc pracy. Może być to więc miesiąc wyjątkowy na tle normalnych trendów gospodarczych" - powiedział Męcina.

MPiPS szacuje, że stopa bezrobocia w maju wyniosła 12,6 proc. wobec 12,9 proc. w kwietniu.

Poproszony o skomentowanie opublikowanych danych Męcina powiedział: "Kolejny miesiąc z rządu zaobserwowaliśmy spadek bezrobocia. W maju wyniosło ono, według naszych szacunków, 12,6 proc., czyli o 0,3 pkt proc. mniej niż w kwietniu". "Można powiedzieć, że tego się spodziewaliśmy, ponieważ sezonowe spadki bezrobocia w miesiącach letnich są charakterystyczne dla polskiego rynku pracy" - dodał.

Wiceminister przypomniał, że w ubiegłym roku w maju stopa bezrobocia wynosiła 12,4 proc. "Niepokojące jest jednak to, że zmniejsza się nieco dynamika ofert pracy, zwłaszcza niesubsydiowanej. Zobaczymy jak sytuacja będzie wyglądać w kolejnych miesiącach" - stwierdził.

Z danych resortu pracy wynika, że liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w maju br. (na podstawie meldunków wojewódzkich urzędów pracy) wyniosła 73,6 tys. i w porównaniu do kwietnia br. spadła o 1,1 tys., czyli o 1,4 proc.

W maju 2011 roku pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 76,3 tys. wolnych miejsc pracy (o 2,1 tys. mniej niż w kwietniu 2011 roku, tj. spadek o 2,7 proc.).

Bezrobocie w kwietniu br., według metodologii Eurostatu, wyniosło w Polsce 9,9 proc., a według metodologii GUS stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła 12,9 proc.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Polska Kancelaria świadcząca kompleksową obsługę prawną.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK