| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Potwierdzanie on-line ubezpieczenia pacjenta od 1 września

Potwierdzanie on-line ubezpieczenia pacjenta od 1 września

Potwierdzanie w placówkach zdrowia prawa pacjenta do świadczeń z wykorzystaniem udostępnianych on-line danych Centralnego Wykazu Ubezpieczonych będzie możliwe od 1 września - poinformował minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.

Boni przedstawił zarys zmian w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych.

Zapowiedział, że do 10 lutego będzie gotowy projekt nowelizacji, zaś na przełomie marca i kwietnia po konsultacjach społecznych trafi on do Sejmu. Boni wyraził nadzieję, że Sejm uchwali zmiany do końca maja tak, aby w czerwcu mogły się rozpocząć trzymiesięczne testy nowego systemu. Jeżeli terminy te zostaną dotrzymane, 1 września pacjenci będą mogli korzystać z nowego systemu - poinformował Boni.

Minister wyjaśnił, że pacjent w przychodni będzie musiał podać jedynie numer PESEL, aby móc zweryfikować, czy jest ubezpieczony. Jeżeli nie będzie możliwe zweryfikowanie tych danych za pośrednictwem internetu (np. w przypadku problemów z dostępem do internetu lub wizyty domowej), wówczas wystarczy pisemne oświadczenie pacjenta potwierdzające ubezpieczenie lub okazanie jednego z dotychczas obowiązujących dokumentów potwierdzających ubezpieczenie, np. druku RMUA.

W jakim terminie należy opłacać składki >>

"Celem ma być doprowadzenie do sytuacji, w której w placówkach zdrowia każdy ubezpieczony pacjent będzie mógł uzyskać należne mu świadczenie zdrowotne bez konieczności gromadzenia dodatkowych zaświadczeń potwierdzających fakt ubezpieczenia" - podkreślił Boni.

Boni wyjaśnił, że intencją zmian jest także poprawa jakości danych gromadzonych i przetwarzanych w CWU dzięki nowym rozwiązaniom prawnym, technicznym oraz organizacyjnym. "Potrzebne są fragmenty systemu konfigurujące jego sprawność i szybkość" - podkreślił.

Dodał, że kluczowe jest przygotowanie infrastruktury - m.in. serwerów, systemów i aplikacji. "Każdego dnia ze świadczeń zdrowotnych korzysta ok. 1 mln pacjentów" - dodał. Zapewnił, że obecnie każdy podmiot, który ma kontrakt z NFZ na udzielanie świadczeń, posiada komputer oraz dostęp do internetu, ponieważ jest to niezbędne do realizacji umowy, m.in. przesyłania danych do Funduszu.

Jak poinformował Boni, nad projektem pracuje zespół przedstawicieli Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Koszt tego projektu to ok. 10 mln zł. Boni dodał, że NFZ dysponuje środkami na informatyzację; 2 lutego kwestie te będą przedstawione na posiedzeniu Rady NFZ.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego Ryszard Stolarz

Ekspert w dziedzinie prawa handlowego i spółdzielczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK