| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > W drugiej połowie roku może wzrosnąć bezrobocie

W drugiej połowie roku może wzrosnąć bezrobocie

Bezrobocie w drugiej połowie 2009 r. może wzrosnąć, bo w sierpniu wzrósł Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) - prognozują analitycy z Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Wskaźnik informuje z wyprzedzeniem o zmianach zachodzących na rynku pracy - głównie w wysokości stopy bezrobocia. Opracowuje się go na podstawie dziewięciu różnych zmiennych, np. liczby ofert zgłoszonych do powiatowych urzędów pracy, liczby zarejestrowanych i wyrejestrowanych bezrobotnych, czy wielkości zasiłków wypłacanych z budżetu państwa.

W sierpniu wskaźnik wzrósł, choć tempo jego przyrostu było nieco słabsze niż w poprzednich miesiącach. Na tej postawie BIEC prognozuje, że w drugiej połowie roku czeka nas wzrost stopy bezrobocia.

"Z naszych wyliczeń wynika, że chociaż bezrobocie wzrośnie, to na koniec roku nie powinno przekroczyć 14 proc." - powiedziała analityk BIEC-u prof. Maria Drozdowicz-Bieć, pod kierunkiem której przygotowano raport.

Z raportu wynika, że sytuację na rynku pracy łagodzi zwiększone zapotrzebowanie na pracowników sezonowych, które ma się utrzymywać jeszcze kilka miesięcy.

Zdaniem Drozdowicz-Bieć w ostatnim czasie widać spadek optymizmu menedżerów w większości sektorów gospodarki, co może przełożyć się na zwolnienia pracowników. Dodała, że ten spadek nie jest raptowny i na pewno nie będzie trwały.

"Obecny pesymizm bierze się zapewne stąd, że większość firm wyczerpała już możliwości oszczędzania, czyli ograniczyła koszty, pozbyła się części majątku. Jeżeli spadnie popyt wewnętrzny, staną przed koniecznością zwolnienia części pracowników" - dodała.

Eksperci BIEC uważają, że skala zwolnień pracowników w najbliższych miesiącach będzie mniejsza niż na początku roku, jednak powrót do dobrej sytuacji na rynku pracy potrwa wiele miesięcy.

"Wydaje się prawdopodobne, że nastroje gospodarcze dotyczące kondycji gospodarki, a tym samym i zatrudnienia, osiągnęły już dno i skala zwolnień pracowników w najbliższych miesiącach będzie łagodniejsza niż na początku roku" - czytamy w raporcie.

Według BIEC odbudowa dobrej sytuacji na rynku pracy będzie trwała wiele miesięcy. W tym czasie firmy nadal będą redukować koszty oraz powstrzymywać się przed inwestowaniem. To z kolei może przełożyć się na mniejsze zapotrzebowanie na pracowników.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK