| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Firma a ubezpieczenie > Jakie skutki dla ubezpieczenia ma zawieszenie pozarolniczej działalności gospodarczej?

Jakie skutki dla ubezpieczenia ma zawieszenie pozarolniczej działalności gospodarczej?

Zmiana przepisów o swobodzie działalności gospodarczej umożliwiająca zawieszenie tej działalności na okres od jednego miesiąca do dwóch lat wywarła również wpływ na sposób podlegania ubezpieczeniom przez przedsiębiorców.

Obowiązek ubezpieczenia powstanie ponownie nie od daty wznowienia działalności, lecz od pierwszego dnia następnego miesiąca.

Samodzielny przedsiębiorca (osoba fizyczna prowadząca handel zniczami) zawiesił działalność od 24 listopada 2008 r. Planuje wznowienie działalności w październiku 2009 r. W związku z tym miał obowiązek opłacenia składek na ubezpieczenia do 31 października 2008 r. Przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia emerytalnego i rentowego od dnia 6 grudnia 2008 r. Jeżeli zgłosi wznowienie działalności np. 20 października 200 9r., to dobrowolnie będzie mógł opłacać składki do 31 października 2009 r. (jeżeli w tym czasie nie będzie miał innych tytułów do ubezpieczeń). Od 01 listopada 2009 r. ubezpieczenia społeczne będą już obowiązkowe dla tego przedsiębiorcy, a więc będzie musiał wyrejestrować się z dobrowolnych ubezpieczeń.

 W okresie zawieszenia działalności gospodarczej nie mamy również obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne. Oznacza to jednak, że po 30 dniach od ustania ubezpieczenia stracimy prawo do świadczeń z opieki zdrowotnej, jeżeli nie zgłosimy się do ubezpieczenia z innego tytułu.

Zobacz serwis: Firma a ubezpieczenie

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

ProfiAuto

ProfiAuto to należąca do firmy Moto-Profil marka zrzeszająca ponad 150 hurtowni, sklepów i warsztatów, znajdujących się w miastach na terenie całej Polski. Pod szyldem ProfiAuto funkcjonują wyselekcjonowane, najlepsze na rynku motoryzacyjnym podmioty.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK