| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Gdy pracownik choruje przez część miesiąca - obowiązki pracodawcy

Gdy pracownik choruje przez część miesiąca - obowiązki pracodawcy

Wynagrodzenie chorobowe oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i wypłaca za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Kwestie te reguluje ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Jeżeli pracownik przez część miesiąca był niezdolny do pracy, to pracodawca powinien wypłacić za ten okres wynagrodzenie chorobowe, natomiast za pozostałą część miesiąca normalne wynagrodzenie.

Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia ustalonego w trybie określonym w ustawie (art. 6 ust. 1 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę). Zasada ta nie dotyczy wynagrodzenia pracownika w okresie jego pierwszego roku pracy. Wysokość wynagrodzenia takiego pracownika nie może być niższa niż 80% wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

W 2012 r. kwotę minimalnego wynagrodzenia ustalono na poziomie 1500 zł brutto. Oznacza to, że pracodawca nie może określić w umowie o pracę pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy niższego wynagrodzenia, a pracownik nie może otrzymać niższej pensji „na rękę” niż 1111,86 zł. W przeciwnym razie pracodawca naraża się na zarzut popełnienia wykroczenia przeciwko prawom pracownika i podlega karze grzywny od 1000 zł do 30 000 zł.

Zasady obliczania wynagrodzenia chorobowego

Jeżeli pracownik przez część miesiąca był niezdolny do pracy, to w celu obliczenia przysługującego mu wynagrodzenia chorobowego pracodawca powinien pomniejszyć kwotę przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego (ustalonego przez podzielenie wynagrodzenia osiągniętego przez ubezpieczonego przez liczbę miesięcy, w których to wynagrodzenie zostało osiągnięte, czyli przez 12 lub mniej miesięcy) o składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe, a następnie tak otrzymaną kwotę podzielić przez 30. Otrzymaną kwotę będącą wynagrodzeniem za 1 dzień choroby należy pomnożyć przez liczbę dni choroby, a następnie przez 80% lub 100%. Otrzymana kwota jest kwotą wynagrodzenia chorobowego przysługującego pracownikowi za dni, w których był niezdolny do pracy.

Wynagrodzenie za część miesiąca

Natomiast sposób obliczania wynagrodzenie za pozostałą, przepracowaną część miesiąca określa § 11 ust. 1 rozporządzenia MPiPS w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy.

Zgodnie z ww. przepisem w celu obliczenia wynagrodzenia, ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, za przepracowaną część miesiąca, jeżeli pracownik za pozostałą część tego miesiąca otrzymał wynagrodzenie określone w art. 92 k.p., miesięczną stawkę wynagrodzenia dzieli się przez 30 i otrzymaną kwotę mnoży przez liczbę dni wskazanych w zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby. Tak obliczoną kwotę wynagrodzenia odejmuje się od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc.

Więcej na ten temat znajdziesz w płatnej części serwisu w artykule: Wynagrodzenie chorobowe za część miesiąca

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

FakturaXL.pl

FakturaXL.pl jest producentem oprogramowania w zakresie fakturowania online dla firm i biur rachunkowych. Od ponad 12 lat tworzymy z pasją rozwiązania IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK