| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Dodatek za pracę w porze nocnej w 2016 roku

Dodatek za pracę w porze nocnej w 2016 roku

Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatkowe wynagrodzenie za każdą godzinę pracy w porze nocnej. Wysokość dodatku będzie się różnić w poszczególnych miesiącach, w zależności od miesięcznego wymiaru godzin do przepracowania. Ile wyniesie dodatek za pracę w porze nocnej w 2016 roku?

Praca w porze nocnej

Za pracę w porze nocnej uznaje się pracę wykonywaną pomiędzy godziną 21 a 7 rano.

Pracownikiem pracującym w nocy jest pracownik, którego rozkład czasu pracy obejmuje w każdej dobie co najmniej 3 godziny pracy w porze nocnej lub którego co najmniej ¼ czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną.

Czas pracy pracującego w nocy nie może przekraczać 8 godzin na dobę, jeżeli wykonuje prace szczególnie niebezpieczne albo związane z dużym wysiłkiem fizycznym lub umysłowym. Zasada ta jednak nie dotyczy pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy oraz przypadków konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii.

Rekomendowany produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Na pisemny wniosek pracownika pracującego w nocy, pracodawca informuje właściwego inspektora pracy o zatrudnianiu pracowników pracujących w nocy.

Praca w nocy jest dopuszczalna w każdym systemie czasu pracy.

Zakaz zatrudniania w porze nocnej

Praca w porze nocnej zabroniona jest w stosunku do:

  • kobiet w ciąży (bezwzględny zakaz) – art. 178 § 1 Kp,
  • pracowników opiekujących się dzieckiem do lat 4 bez ich zgody – art. 178 § 2 Kp,
  • pracowników młodocianych (bezwzględny zakaz) – art. 203 Kp,
  • pracowników niepełnosprawnych (chyba że lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne, a w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad takim pracownikiem wyrazi na to zgodę – na wniosek pracownika),
  • pracowników legitymujących się orzeczeniem lekarskim stwierdzającym szkodliwość takiej pracy dla ich zdrowia (bezwzględny zakaz) – art. 55 Kp

Zatrudnienie wyżej wymienionych osób w porze nocnej jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika.

Dodatek za pracę w nocy

Za pracę w godzinach nocnych pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów. Minimalne wynagrodzenie w 2016 roku określono na kwotę 1850 zł.

Dodatek za pracę w nocy przysługuje niezależnie od dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w nocy.

Wysokość dodatku będzie się różnić w poszczególnych miesiącach, w zależności od miesięcznego wymiaru godzin do przepracowania.

Miesiąc

Kwota dodatku za 1 godz.

Wzór obliczenia dla 
podstawowego czasu pracy

styczeń

2,43 zł

(1850 zł : 152 godzin) x 20%

luty

2,20 zł

(1850 zł : 168 godzin) x 20%

marzec

2,10 zł

(1850 zł : 176 godzin) x 20%

kwiecień

2,20 zł

(1850 zł : 168 godzin) x 20%

maj

2,31 zł

(1850 zł : 160 godzin) x 20%

czerwiec

2,10 zł

(1850 zł : 176 godzin) x 20%

lipiec

2,20 zł

(1850 zł : 168 godzin) x 20%

sierpień

2,10 zł

(1850 zł : 176 godzin) x 20%

wrzesień

2,10 zł

(1850 zł : 176 godzin) x 20%

październik

2,20 zł

(1850 zł : 168 godzin) x 20%

listopad

2,31 zł

(1850 zł : 160 godzin) x 20%

grudzień

2,20 zł

(1850 zł : 168 godzin) x 20%

Pracodawca może samodzielnie kształtować wysokość dodatku za pracę w porze nocnej na wyższym poziomie.

Polecamy serwis: Urlop wychowawczy

Ryczałt za pracę w porze nocnej

Pracodawca może jednak zrezygnować z wypłaty dodatku na rzecz ryczałtu za pracę w nocy. Ryczałt może być przyznany tylko w stosunku do pracowników wykonujących pracę w porze nocnej stale poza zakładem pracy. Oznacza to, że nie można wprowadzić ryczałtu w stosunku do pracowników, którzy świadczą pracę w siedzibie zakładu pracy. Pracodawca nie ma obowiązku ewidencjonowania godzin pracy pracowników otrzymujących ryczałt za pracę w porze nocnej.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. 1974 Nr 24 poz. 141.);

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 września 2015 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2016 r. (Dz. U. poz. 1385).

Zadaj pytanie na naszym FORUM!

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Rzewuski

Ekspert IT – systemy informatyczne ERP. Ukończone studia - Politechnika Warszawska.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »