| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie z tytułu zawarcia umowy o pracę i umowy-zlecenia z jedną osobą

Wynagrodzenie z tytułu zawarcia umowy o pracę i umowy-zlecenia z jedną osobą

Pracownik wykonujący dla swojego pracodawcy zadania na podstawie umowy cywilnoprawnej musi liczyć się z tym, że taka umowa traktowana jest do celów ubezpieczeniowych jak umowa o pracę.

Najbardziej powszechną umową, na podstawie której wykonywana jest praca, jest umowa o pracę. Jednak praca może być również wykonywana na podstawie umów cywilnoprawnych, w tym m.in. umowy-zlecenia. Umowa-zlecenie przez obniżenie kosztów pracy jest korzystna dla pracodawców. Niekiedy, mimo że nie wiążą się z nią przywileje przewidziane w Kodeksie pracy, jest również preferowana przez samych zleceniobiorców. Ze względu na wyższe koszty uzyskania przychodów mogą oni osiągać wyższe wynagrodzenie netto niż pracownicy. Od umowy-zlecenia osoby, która zatrudniona jest u innego pracodawcy na umowę o pracę i osiąga z tego tytułu dochód równy lub wyższy od kwoty minimalnego wynagrodzenia albo jest uczniem lub studentem do ukończenia 26 lat, nie pobiera się składek na ubezpieczenia społeczne. To powoduje sytuację, że zleceniobiorca otrzymuje wyższe wynagrodzenie, niż gdyby był zatrudniony na dwóch umowach o pracę. Często zdarza się i tak, że pracownika łączy z tym samym pracodawcą również umowa-zlecenie. Wówczas jego dochód z umowy-zlecenia traktowany jest jak dochód z umowy o pracę.

Wykonywanie pracy na podstawie umowy-zlecenia

Zgodnie z uregulowaniami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (zwanej dalej ustawą systemową) za osobę wykonującą pracę na podstawie umowy-zlecenia zleceniodawca zobowiązany jest odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne (obowiązkowo na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz dobrowolnie na chorobowe; ubezpieczeniu wypadkowemu podlega, jeżeli wykonuje pracę w miejscu lub siedzibie prowadzenia działalności przez zleceniodawcę; od 1 styczna 2010 r. obowiązkowemu ubezpieczeniu wypadkowemu będą podlegali wszyscy zleceniobiorcy) i ubezpieczenie zdrowotne.

Jeżeli zleceniobiorca jest równocześnie zatrudniony na podstawie umowy o pracę u innego pracodawcy, obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlega z umowy o pracę. Natomiast w przypadku gdy na podstawie umowy o pracę otrzymuje co najmniej minimalne wynagrodzenie, ubezpieczenia z umowy-zlecenia są dobrowolne, a obowiązkowa jest tylko składka na ubezpieczenie zdrowotne. Należy pamiętać, że uczniowie lub studenci, do ukończenia 26 lat, wykonujący umowę-zlecenie nie podlegają ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

KPDA Biuro rachunkowe

Doradztwo podatkowe, księgowość dla firm i obsługa w zakresie sprawozdawczości, kadr i płac oraz audytu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK